verzorgt. We hebben het ook over twijfel. „Dominicanen zijn waarheidszoekers", zegt hij, ,,maar we weten ook dat we nooit de hele waarheid zullen kennen. Daarom blijven we zoeken en twijfelen.'' Ook de an dere broeders zijn open over hun twijfels. Broeder Ben vertelt dat hij zich al decennia niet meer 'gedragen' voelt door God. Dat lijkt me pijnlijk, maar ik ervaar bij mezelf ook opluchting als ik hem dat hoor zeggen. Ik dacht altijd dat mensen het klooster ingingen omdat ze zó zeker waren van hun geloofszaak dat ze de rest van hun leven niet meer zouden twijfelen. Nu blijkt dat die twijfel onderdeel is van de geloofs beleving van de broeders. En antwoorden zoeken ze niet alleen in de Bijbel. De laatste dag van mijn verblijf word ik door broeder Ben uitgenodigd op de kamer van broeder Kees, die een paar weken daarvoor is overleden. Zijn kamer staat van boven tot onder vol boeken. ,,Zoek maar uit wat je wilt hebben'', zegt Ben. Ik zie niet alleen boeken over de geschiedenis van het christendom, maar ook van Gerard Reve en Oscar Wilde. Wereldse literatuur waarin seksualiteit niet wordt geschuwd, zullen we maar zeggen. Ik vraag broeder Jan naar het celibaat. Hij glimlacht en zucht een keer diep. ,,Ach, het celibaat...'' Het wordt me in de drie dagen klooster duidelijk dat de broeders die hier wonen in de jaren 60 hebben gestreden om de kerk opener te maken, liberaler. Om tussen de mensen te staan in plaats van erboven. En dat is precies wat ik hier voel. Dat geloof iets diep menselijks is dat troost biedt, rust, en verbinding. Waarin plaats is voor twijfel. Ik heb de laatste dominicanenbroeders in Zwolle in mijn hart gesloten. Ze zijn geïn teresseerd, belezen, jongensachtig en wijs tegelijk. De stoffige kloosterzolder wordt deze maand leeggeruimd, omdat er appartemen ten in komen. Het doet me verdriet te we ten dat deze plaats van bezinning ver dwijnt. Als ik mijn synthesizers inpak en afscheid neem van de broeders, neem ik me voor snel nog eens terug te komen. Voor het te laat is. ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115