'Hoe is het om je hele leven samen te wonen met mensen die je niet zelf hebt uitgekozen?' Wie is Aafke D0ltiElJ CoricfpT Midden in Zwolle staat een imposant bruin bakstenen gebouw. Met zijn hoge kerktoren en gevels vol nissen en ornamen ten doemt het hoog op boven de daken van de omringende woonwijk. Als ik op een vroege donderdagochtend op het scherm van mijn telefoon tuur om de routeplanner te volgen, moet ik even la ter hard om mezelf lachen. Natuurlijk heb ik geen routeplanner nodig: een klooster is geen rijtjeshuis of een vierkante loods op een industrieterrein waar je drie keer om heen moet lopen voordat je de ingang hebt gevonden; het is een klooster! Een iconisch gebouw dat niet alleen in metaforische zin de weg wijst, maar ook in fysieke zin het middelpunt van de gemeenschap vormt. Samen met twee andere singer-songwri ters ben ik uitgenodigd om drie dagen mee te draaien met de dominicanenbroeders die hier nog wonen. Zelf was ik nooit op het idee gekomen. Sterker: ik wist helemaal niet dat er nog broeders en zusters in Ne derlandse kloosters wonen. Ik dacht dat kloostergemeenschappen inmiddels letter lijk waren uitgestorven. De jongste broeder die ik heb gekend, was een vriend van mijn opa, en hij is inmiddels alweer een jaar of tien dood. Ik was dan ook verbaasd toen ik werd gevraagd drie dagen te wonen en werken tussen de broeders, daar een nummer te schrijven over Maria en dat te spelen tijdens een kloosterconcert. Ik ben nieuwsgierig en zei ja. komt door de geur. Het ruikt hier naar het huis van mijn opa en oma in Brabant. Naar stoffige tafelkleedjes, hoge plafonds, naar een kan zwarte thee en gekookte aardap pels. Ik word ontvangen in het kantoor gedeelte van het enorme klooster, waar de naambordjes gekalligrafeerd zijn maar de medewerkers verrassend jong. Even later word ik voorgesteld aan de vijf broeders die hier nog wonen: Jan, Wijbe, Dominicus, Jozef en Ben. Ze zitten in hun gezamenlijke woonkamer die eigenlijk te groot is voor vijf mannen op leeftijd. Twee enorme zithoeken met banken en stoelen in verschillende tinten bruin, een grote eikenhouten eettafel, houten lambrisering, antieke kasten en kruisbeelden aan de muren. Het ruikt hier niet alleen naar de woonkamer van mijn grootouders, het ziet er ook vrijwel exact zo uit. De vijf mannen zitten aan de eettafel. Nadat we ons hebben voorgesteld, weet ik niet goed wat te zeggen, dus begin ik over de lijst met speeldata van PEC Zwolle die op tafel ligt. ,,Die lijst is van Jan, die heeft twee sei zoenskaarten. Je kunt intekenen om mee te gaan naar een thuiswedstrijd", zegt Wijbe. Jan is met 79 jaar de jongste van de vijf; uiterst energiek en met een jongensachtige blik. Hij rookt sjekkies en neemt ons op vrijdagavond mee naar de kroeg. Bij een pilsje mogen we hem het hemd van het lijf vragen, en hij geeft met veel plezier open hartig antwoord. Hoe is het om je hele leven samen te wonen met mensen die je niet zelf hebt 24 Aafke Romeijn (32) zingt, schrijft, twit- tert en blogt over politiek, feminisme, haar kat Henk en slechte tv-program- ma's. Vorig jaar kwam haar debuutroman Concept M uit, waaraan ze later het album M toe voegde. Op M (haar vierde plaat) werkte ze samen met on der andere muzi kant Spinvis, haar ouders, zusje en haar man Bram. Daarnaast schrijft Romeijn regelmatig voor Vrij Nederland en is ze columnist voor LINDA. Op Twitter is Romeyn open over haar depressies. Ook behartigt ze de belangen voor mu zikanten in Europa. Live kun je haar de komende weken zien in 't Paard in Den Haag op 20 november, 24 no vember in Hedon (Zwolle), 26 novem ber in Paradiso (Amsterdam) en 27 november in Vera (Groningen). Bij binnenkomst word ik meteen overwel digd door een gevoel van weemoed. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 112