wfi v 10 NIEUWS ■~c dt I - T*7I /r BIOGRAFIE AUKE KOK Ophef en een rechtszaak. Zeven alinea's uit de 639 pagina's tellende biografie van Johan Cruijff door Auke Kok zorgen rond de lancerina deze week voor de nodige commotie. In het boek heeft weduwe Danny een belangrijke rol al wilde ze zelf niet meewerken. ar ft y v - .V r 'rsr V Ta bStfï» A Barcelona In het restaurant van de golfclub van El Muntanyi, de villawijk in de heu vels waar de familie Cruijff sinds de jaren 70 een buitenhuis bezit, haalde eigenaar en kok Joan Font herinne ringen op aan zijn goede vriend en cliënt, Johan Cruijff. Hoe de Neder lander zich daar op de golfbaan ver poosde en oneindig vaak kwam lun chen. Over het speciale hoekje dat Cruijff er na zijn dood in het restau rant kreeg, een eerbetoon. ,,En toen kwam Danny aanstor men. Woedend was ze. Ik begreep niet waarom het ging, want ze sprak in het Nederlands tegen hem." Hem, dat was Auke Kok. Joan Font was een van de ruim 160 mensen die schrijver en journalist Kok sprak voor Johan Cruijff, De Biografie die gisteren in Amsterdam officieel werd gepresen teerd. Maar het gesprek was op dat moment afgelopen. ,,Uit respect voor Danny kon ik echt niet met de jour nalist verder praten", aldus de kok. Weduwe Danny Cruijff had Auke Kok enkele malen bij DWDD op tele visie gezien, verhalend over zijn on derzoek voor het boek. En werd boos toen ze de journalist hoorde zeggen dat Johan Cruijff eigenlijk wel 'kleine voeten' had. Wat hij daar nou van wist, snauwde Danny hem toe. En als dat soort verhalen in het boek zouden komen, dan wist ze het wel. Hoofdpersonages Het was het dichtst dat Kok bij een van de twee hoofdpersonages uit de biografie kwam. Danny is in het boek voortdurend aanwezig, zoals ze dat, vanzelfsprekend, ook in het leven van haar man is geweest, vanaf haar tie nerjaren al. Een Amsterdamse van Zuid uit het rijke gezin Coster, die na het huwelijk op haar 19de huis vrouw in een rijtjeshuis in Vinkeveen werd. Die enkele jaren later samen met Johan openhartig met schrijver Jaap ter Haar sprak, waaruit het boekje Boem ontstond. Ze schrok zo van haar eigen openhartigheid, dat ze besloot nooit meer aan een journalist of schrijver hMr verhaal te vertellen. Dus citeert Auke Kok ruim uit dat boekje Boem wanneer het over het, volgens henzelf, 'tegenstrijdig kop peltje' gaat. Tevens hadden Danny, haar gezin en het Cruijff-management verschil lende naaste vrienden en familiele den verzocht niet met Kok te praten. De erven Cruijff houden het liefst controle over wat er over Johan ver schijnt. Gedegen Nu heeft een biograaf niet absoluut iedereen nodig om een gedegen boek over zijn onderwerp te schrijven. Kok sprak een ex-schoonzoon, jeugd vrienden en -vriendinnen, vroegere buren, collega-voetballers en een ex- verloofde van Danny tot journalisten, kennissen en contacten. Verder las, hoorde en zag hij talloze verslagen en reportages uit kranten, op radio en te levisie en raadpleegde hij de vele boe ken die eerder over Cruijff zijn ver schenen. Vreemd, overigens, om alle bronnen slechts online te publiceren en niet aan het boek toe te voegen, al zou het dan nóg dikker dan de hui dige 639 pagina's zijn geworden. Daarvan gaan er 530 zeer gedetail leerd over Cruijffs jeugd en zijn loop baan als voetballer, tot zijn afscheid bij Feyenoord in 1985. Aan de laatste 31 jaar van zijn leven, als trainer van Ajax en FC Barcelona en als dolgeluk kige pensionado die vanaf 1996 vrij wel al zijn tijd aan zijn gezin en zijn Foundation schonk, zijn slechts de laatste honderd bladzijden gewijd, maar dan is het personage Cruijff al- lang geschetst, het boeiende karakter van een van 's werelds beste voetbal lers ooit. Ondanks enkele aardige psycholo gische rapporten uit zijn beginjaren bij Ajax, levert dat niet heel nieuwe inzichten op over de persoon Cruijff, die op een bepaalde manier altijd zo ongrijpbaar is gebleven als hij op het veld was. Maar er zijn zo veel details, zo veel conflicten ook met heel veel mensen, zo veel anekdotes afkomstig van nieuwe bronnen, dat Kok er wel in slaagt het fenomeen Cruijff nog verder uit te diepen. Soms is er een bijna terloopse zin die tot reflectie en ook droefenis stemt. Zoals toen de tiener en vroege roker Cruijff zich in de tabakswinkel in De Pijp van oud-Ajaxvoetballer Piet Ouderland meldde om sigaret ten te kopen, en Ouderland hem zei: ,,Zou je dit wel doen, jongen? Ik rook zelf ook niet." Tot zijn hartinfarct in 1991 was Cruijff echter niet van zijn nicotineverslaving af te helpen en 24 jaar later kreeg hij alsnog de longkan ker die hem fataal werd. Of de opmerking van Danny Cruijff tegen een kennis: ,,Die voet ballers zijn allemaal vreemdgangers." Ze is ook heel erg jaloers, zegt ze er gens anders. Jaloezie die Cruijff er tweemaal toe bracht om woedend te worden op een fotograaf die hem in gezelschap van andere vrouwen vast legde (het hotelzwembad tijdens het WK van 1974 en een bar met buik danseressen in Istanboel). Auke Kok komt in zijn biografie nu ook met een enkele vrouw, de Nederlandse Carla uit Benidorm, met wie de family man Cruijff een affaire zou hebben gehad. Ook zouden er enkele af spraakjes met vrouwen zijn geweest tijdens de trainingskampen van FC Barcelona, met Cruijff als trainer, in Nederland. Aandacht Het zijn deze feitjes, plus die ene, naar nu is gebleken onjuiste zin over de miljoen euro per jaar die Cruijff van zijn eigen Foundation uitgekeerd zou krijgen, die deze week bij de ver schijning van de biografie de meeste aandacht hebben getrokken. Bij el kaar zijn het slechts zeven alinea's uit een volumineus boek, zinnen die bij lezers en fans misschien iets van de mythe van Cruijff vertroebelen en die Kok ook met enige tegenzin op schreef maar die hij, voor een com plete biografie, wel noodzakelijk achtte. zaterdag 16 november 2019 GO •rrf (Uillt Laf Johan en Danny Cruijff in 1970, tijdens een eerste wandeling op de Ramblas in Barcelona. FOTOHORACIOSEGUI Fi 639 ,es, maar Cruijff zelf blijft ongrijpbaar Edwin Winkels Cruijff deelt handtekeningen uit tijdens een open dag van zijn Foundation in 2014. foto anp Kijk op de site bij /video Auke Kok presenteert zijn boek, kort na de rechtszaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10