Gratis geld MONICA Monica krijgt een flink bedrag terug van de Belastingdienst. Daar weet ze wel raad mee. niet intiemer met elkaar omgaan...' Maar verder zo kaal mogelijk en sober als een proces-verbaal kan zijn. Ook over zijn motieven om te weigeren is opa bescheiden. Hij voorzag al vroeg de grote dreiging van Hitlers denken in zijn verheerlijking van bloed en bodem en het daaraan gekoppelde antisemitisme. Voor opa waren de joden niet alleen 'kinderen Israëls' maar boven alles gewone Neder landse staatsburgers. En daar bleef je met je handen van af. Kon hij vóór 16 november zijn taken als politieman onder vreemd ge zag voor zijn geweten nog combineren met de rol die hij vervulde binnen kerk en ver zet, die avond werd voor hem 'de teerling geworpen'. Met grote gevolgen voor hem en voor zijn vrouw Annie en hun zes kinderen. 'Lees Hoornik maar.' Toen ik deze zomer op tv een van de ge kozen fragmenten van VPRO's zomergast Ivo van Hove zag, hoorde ik die schaarse woorden van mijn opa weer. Van Hove liet enkele filmbeelden zien die de Ameri kaanse generaal Devers had geschoten bij de ontzetting van het concentratiekamp. De stapels lijken - opa had ze gezien. Mee gemaakt hoe ze afgevoerd werden naar het crematorium. Het zijn die onuitwisbare indrukken die er na zijn terugkeer in Kam pen voor gezorgd moeten hebben dat hij de jaarlijkse braderie meed omdat hij de geur van vlees aan 't spit niet kon verdragen. Mijn opa stierf in 1982 in vrede na een kort ziekbed. Ik droom nog vaak van hem en zie dan op die Kamper zolder die vreem de pyjama voor me; dat moedig gedragen Dachaupak - schoongewassen, door oma uitgehangen aan de lijn. Volgend voorjaar verschijnt een boek over Pieter Kapenga. Ziepetersierksmaschrijft.nl Het was zo'n blauwe enve lop waarvan ik zonder hem open te maken ook wel wist wat erin stond. Ik had nog geen aangifte gedaan over 2018. Vergeten, verdrongen, zoiets. Ik pakte de envelop van de mat en scheurde het papier open. Of ik alsnog aan gifte wilde doen, want er was ge bleken dat ik wellicht geld liet liggen. Ah, een nieuwe tactiek van de Belastingdienst. 'Doe nou maar, want wie weet valt er iets te halen.' Het werkte. Misschien zou ik echt een paar honderd euro te rugkrijgen, mooi meegenomen met december aanstaande. In de trein naar Nieuwe Liefde logde ik daarom in bij Vadertje Staat. Nee, ik heb geen eigen huis, geen aandelenoptierechten, geen buitenlandse ondernemingen en geen schenkingen (al blijf ik hopen). Mijn financiële leven is rechttoe rechtaan. Ik krijg loon en ik betaal huur, punt. En toen stond het binnen tien minuten onderaan de pagina: de voorlopige conclusie is dat ik 2831 euro terugkrijg. Iets met heffingskorting, maar dat zal me verder een worst wezen. 2831 euro, daar gaat het om. Binnen drie maanden hoopten ze me het definitieve oordeel te kunnen ge ven. Nu ik te laat was geweest, gingen zij zich duidelijk ook niet haasten. de gedachte aan al dat gratis geld. Wat zal ik ermee doen? Een goeie shopsessie samen met Nieuwe Liefde? We kunnen allebei wel een winterjas gebruiken. Een nieuwe bank? De oude stinkt en is alleen te bezitten met een deken eroverheen. Een ticket naar Argentinië om eindelijk eens te zien waar mijn beste vriendin woont? En sparen na tuurlijk, er moet ook gespaard worden. Allemaal van nog geen 3000 euro, vroeg Nieuwe Liefde la chend. Eh ja, of misschien toch nee. Waarschijnlijk zal het iets minder zijn, want ik vier alvast een klein beetje feest op kosten van de Belastingdienst. Leuke trui? Kan best, want binnenkort krijg ik toch 3000 euro. Verjaar dagscadeautje voor Jongste Dochter? Mag een beetje duurder zijn deze keer. Uit eten, tuurlijk, waarom niet? Komt goed, als ze het bij de Belastingdienst maar niet wagen om van gedachten te veranderen. Thuiswerkplek Pieter Kapenga achter zijn bureau in 1958. Aan de muur verschillende sabels. Sindsdien verkneukel ik me bij Monica Beek (42) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 8 en heeft een vriend. ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109