Verhalen genoeg, maar opa zweeg liever dan dat hij vertelde Dat had alles te maken met het ontbreken van zijn rechterpink; die had hij ooit verlo ren op de IJssel tijdens een patrouille over het water bij een ontploffend motorblok. Achteraf een bizar groot geluk na een on geluk. Want veel van zijn vrienden werden de Duitse staal- en wapenfabrieken inge jaagd en zag hij, net als eerder zijn joodse stad-genoten, niet meer terug. Verhalen genoeg dus, maar opa zweeg liever dan dat hij vertelde. Waarom van hem geen aangrijpende herinneringen zoals je die las bij de genoemde schrijvers? Nou, daarom; het lag gewoon niet in zijn aard. Geboren in 1898 in Muntendam als zoon van de brandmeester van de steen fabriek, was mijn opa een man van weinig woorden. Niet nurks, maar simpelweg een Groninger, die met zijn nuchter gevoel voor humor genoeg had aan bondig spraakge bruik. Bovendien had hij ook voor de oorlog al veel meegemaakt. Hij was als jong soldaat gemobiliseerd geweest tijdens de Eerste Wereldoorlog en had na zijn trouwen als veldwachter in arme Friese streken tijdens de crisisjaren te veel armoede en geweld gezien om er al te veel over te vertellen. Later heb ik mij nog vaker afgevraagd waarom hij mij nooit op zijn eigen - vlak na zijn terugkeer opgeschreven - memoires wees. Volgens mijn nichtje Annegreet heeft dat ondanks zijn opgeruimd en sterk karak ter (toch) te maken met een verborgen oor logstrauma. Ook neef Pieter Treep, die als jochie op 4 mei jarenlang hand in hand met opa opliep naar het Kamper oorlogsmonu ment waar opa een van de bloemenkransen mocht leggen, sluit dit niet uit. Toen ik als student geschiedenis eindelijk een kopie van zijn kampherinneringen in handen kreeg, viel me op dat ze zeer feite lijk waren geschreven. Geheel in de stijl van de processen-verbaal die hij als agent gewend was om te maken. Heel soms voelde je door de regels heen zijn sarcasme, zoals in zinnen over het drie keer per dag aantreden voor appèl in Vught: 'Dat waren de hoogtepunten van den dag, tenminste voor de moffen'. Soms ook diepe rouw, met name in de herinneringen aan zijn verloren kameraden. Neem de woorden die hij wijdt aan zijn trouwe vriend Harm Ham die in november 1944 van Dachau werd over gebracht naar Auschwitz om niet meer terug te keren: 'Wij sliepen in hetzelfde bed en hadden alles samen. Twee broers konden 20 Terug uit de hel Nederlanders die terugkeerden uit Dachau gingen in Beek op de foto; vierde van rechts Pieter Kapenga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108