'Het verrast Julia dat ik zo hard ben voor mezelf. Zij probeert mij op positieve gedachten te brengen' sen zetten mij op een voetstuk. Dus denkt ze: waarom spookt het toch zo in jouw hoofd? Maar ik zie die waardering vaak niet. Ik wil altijd meer. Op mijn 50ste kocht ik een Mercedes, mijn jongensdroom. Maar na verloop van een paar maanden was het weer gewoon een auto. Alles went. Zij pro beert mij op positieve gedachten te bren gen. Het verrast haar dat ik zo hard ben voor mezelf.'' ,,Ja. Maar het gebeurt binnenkort. Ze is straks bij de boekpresentatie en ook bij mijn afscheidswedstrijd in februari, in de Ziggodome. Dat heb ik hen laten weten. Ik heb gezegd: jullie zijn welkom, maar Julia zal er ook zijn. Ze is niet zomaar een schar rel. Ik kom niet om de paar weken met San dra of Esmeralda of Anita aan. Zo is het niet. Ik houd van Julia. Iedereen moet wennen, dat snap ik. Ook dat het zielig is voor hun moeder. Als zij met een ander was gegaan, had ik dat ook vreselijk gevonden. Kerstmis en Oudejaarsavond komen eraan en dan laat ik mijn liefde ook niet alleen zitten. Heel simpel.'' ,,Nee, die spanning filter ik weg. Het knopje gaat gewoon uit. Ze hebben het maar te ac cepteren. Dat is lastig. En voor mijn ex trau matisch. Ik moet ook door, en ik wilde toch al scheiden. Dat had niks met Julia te ma ken, maar onder meer met onderlinge pro blemen met haar en stiefzoon Mike. Ik wil er verder niet te veel over zeggen. Ik vind het vreselijk dat ze vorig jaar is overvallen in ons huis. Er werd op social media geroepen: die klootzak zit in Schot land! Wat een lul! Dan denk ik: wat kan ik daaraan veranderen? Ik was er inderdaad niet, ik was op een toernooi. Dat is een van de meest frustrerende dingen en mijn grootste tekortkoming: ik ben er niet ge noeg geweest voor mijn vrouw en kinde ren. Ik moest me concentreren op het toer nooi en kon daarom niet met Sil praten over die overval. Dat filterde ik ook weg. Wat moet ik dan? Toernooien van 100.000 pond afzeggen?'' ,,Ik moet eerlijk bekennen dat ik niet pre cies weet hoe ik daar mentaal naar toe moet leven. Als Ray de Vechter, de Rocky die al tijd maar opstaat en doorgaat? Die zegt: ik eis even die wereldtitel op? Nee, dat is niet realistisch. Ik durfbijna geen trede meer omhoog te gaan, omdat ik steeds keihard naar beneden wordt geslagen. Maar alles kan, zei mijn oma altijd. Dus ik ga aan het werk. Na de boekpresentatie is het klaar met veel dingen. Geen telefoontjes, geen radio, geen social media. Ik denk dat ik die telefoon in de hoek gooi. Sowieso heeft dat ding mijn carrière naar de klote geholpen. Ik kan niet meer focussen, zit er hele dagen op te staren. En dan krijg ik dingen mee die ik niet wil weten. Dingen die in je kop gaan zitten. 'Vuile pedofiel, gore klootzak', kreeg ik te horen toen ik met Julia ging. Dat greep me aan. Je moet de wil hebben je mobiel weg te leggen, ik vind dat moeilijk. Maar straks doe ik het. Misschien zonder ik me wel compleet af in een hotel. Ik moet er vol goede moed in staan, anders hoef ik net zo goed niet te gaan. De statistieken van mijn WK's zijn goed, maar ja: dit jaar is het een puinhoop. Het gaat nergens over.'' ,,Aan de ene kant wel. Het is een lijdens weg. Elke keer als ik een belangrijke wed strijd verlies, ervaar ik pijn alsof er een dier bare van mij is overleden. Dan helpt het niet als de hele wereld zegt: je hebt zo'n geweldige staat van dienst. Ik lig nachten wakker. Ik moet terug naar de vloertoer- nooien (kleinere wedstrijden, red.), speel niet langer de grote tv-wedstrijden. Weet je hoe dat voelt? Alsof je als directeur van een bedrijf ineens de positie van jongste bediende krijgt. Het enige medicijn is win nen. Ik heb zelf de regie in handen genomen voor mijn afscheid, omdat ik niet wil dat mijn loopbaan compleet als een nachtkaars uitgaat. Aan de andere kant: diep in mijn hart wil ik niet opgeven, het valt me enorm zwaar. Stoppen met darten is alsof ik mijn kind weggeef. Ik heb dat 35 jaar gedaan.'' ,,Nee. Iets totaal anders? Ik zou niet weten wat. Bovendien moet ik er niet aan denken om voor een baas te werken. Ik wil mijn vrijheid houden. Ik blijf demonstraties geven. Dat verdient leuk. In Engeland levert zo'n demo 3250 pond op, in Duits land 4000 tot 5000 euro. De vraag is: hoe lang blijven ze die fee betalen als ik ben gestopt. Ik denk dat ik de komende tien jaar goed zit. Verder ben ik te boeken voor beurzen, bedrijven, feesten en clinics. En sportverslaggever en presentator Koert Westerman heeft voorgesteld het podium op te gaan met een show. Ik weet niet of dat me lukt, een half uur leuk zijn. Ik kan best op mijn manier komisch zijn. En de American Dream, van postbode tot top- darter, spreekt ook wel aan, denk ik. We gaan het zien. Zo'n optreden als onlangs op de Zwarte Cross (waar hij darts gooide en over zijn betaan als darter vertelde, red.) vond ik prachtig. Dat zijn de leuke dingen. En mis schien kan ik me verhuren aan gokkantoren voor bijvoorbeeld Barneys voorspellingen. Dat mensen gaan wedden op wedstrijden." ,,Mijn linkerarm. Letterlijk. Ja hoor, die zou ik ervoor opgeven. Net zo makkelijk.'' Julia heeft je dochters nog niet ontmoet. Dat ligt gevoelig binnen de familie? Geven die familieperikelen geen druk, juist in een tijd dat je nog een keer wilt vlammen? Hoe bereid je je voor op je afscheids- wedstrijd? Wil je eigenlijk wel stoppen? Heb je een plan voor de toekomst? Wat zou je er voor overhebben om nog een keer de WK-titel te winnen? ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101