Pinguïn-homokoppel steelt ei en broedt het uit Britse piloot uit WOII krijgt eindelijk eervolle laatste rustplaats II 9 klok nog één keer. Het was het oogappeltje van het dorp. Nu staat er zo'n afgestompte toren. Je mist 'm elke dag. Wij kijken nu nog vre selijk vaak naar de kerkklok. De meesten hopen dat de toren terug komt.'' Inspectierapport Wat er nu gaat gebeuren met de kerk, is nog onduidelijk. Een dezer dagen komt een inspectierapport van de verzekering uit. Duidelijk is al dat het restant van de toren sta biel is, maar de achterwand en de linkerzijgevel niet. De schade, die in de miljoenen euro's loopt, wordt door de verzekering gedekt. De parochie Heilige Franciscus is daarmee verzekerd voor eventuele herbouw. Zij staat wel voor een flink dilemma wat betreft her bouw: het kerkbezoek loopt al jaren terug én in de regio zijn rela tief veel kerken. De dienst van afgelopen zondag vond plaats in de aula van de basis school. De mensen die bij die drukke en emotionele dienst aan wezig waren, hebben een brief ge kregen met de vraag of zij willen meedenken over de toekomst. Het gaat om 'uitdagingen' op zowel de korte als lange termijn. ,,We zijn ideeën aan het verza- Het toestel van Flight Sergeant Hurrell, een Hawker Typhoon MN582, maakte een gewapende verkenningsvlucht toen het op 26 september 1944 neerstortte tussen Eefde en Gorssel (Gelder land). Volgens de officiële infor matie werd het toestel neerge schoten door een Messerschmitt 109. Het toestelnummer dat op het geborgen toestel is gevonden, komt overeen met dat van de ver miste piloot, meldt de gemeente Lochem. Vermiste piloot De stoffelijke resten zijn door de Bergings- en Identificatiedienst van de Koninklijke Landmacht (BIDKL) naar hun laboratorium in Soesterberg gebracht. Daar moet duidelijk worden of de menselijke resten echt zijn van de vermiste piloot. Volgens de gemeente Lo- chem kan dat 'enige tijd duren'. De burgemeester van Lochem, Se- bastiaan van 't Erve, heeft de nabe staanden van Hurrell, die in Aus tralië wonen, op de hoogte ge bracht van de vondst van het toe stel en de resten. Op uitnodiging van de gemeente komen zij naar Nederland om de locatie te bezoe ken waar het toestel crashte. Ook wonen ze op 20 november een herdenkingsdienst bij. ,,Ik heb goede hoop dat we William Hur- rell eindelijk zijn laatste, eervolle rustplaats kunnen geven'', aldus Van 't Erve. Honderden granaten Bij het toestel werden honderden granaten van de boordkanonnen gevonden en de acht raketten die het vliegtuig meedroeg. De Ex plosieven Opruimingsdienst van Defensie zal de munitie ruimen. Het Nationaal Bergingspro gramma Vliegtuigwrakken werd in 2018 op initiatief van regerings partij Christenunie, CDA en VVD opgezet. Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken steekt de komende jaren 15 miljoen euro in het opgraven van tientallen wrak ken waar mogelijk nog menselijke resten geborgen kunnen worden. Bij de eerste berging, in het Lim burgse Echt, werden tot verdriet van nabestaanden geen stoffelijke resten aangetroffen. Bij die crash raakten vier Britse militairen vermist. We zijn ideeen aan het verzamelen. Mensen willen hier naar de kerk blijven gaan melen. Duidelijk is dat mensen in Hoogmade naar de kerk willen blijven gaan'', zegt pastoor Jack Glas. Er moeten 'werkgroepen' komen die gaan nadenken over (gedeelte lijke) herbouw, de mogelijkheden om zondagsvieringen in het dorp te houden en, niet te vergeten, lo caties voor grote vieringen als kerstavond. Komende twee zonda gen wijkt de parochie uit naar de kerk in Rijpwetering, zo'n 4 kilo meter verderop. De echtgenote van Jan van Leeu wen, Hendrien, is al ruim twintig jaar kerkwerkster en heeft de brief ook gekregen. ,,De school organi seert straks weer een kerstmusical. De kerk zat dan altijd bomvol.'' ,,We gaan eerst alle opties goed onderzoeken'', zegt pastoor Glas. Eerder zei het parochiebestuur dat als de kerk wordt herbouwd, dit zeker niet voor 2022 gebeurt. Mark Tuitert Tot die tijd moet Hoogmade im proviseren. Bijna iedere inwoner heeft wel een speciale band met de kerk. Sommigen zetten zich al zes tig jaar voor het godshuis in. Voor malig topschaatser Mark Tuitert trouwde er. De tante van die an dere schaatser uit het dorp, sprin ter Kai Verbij, was in 1932 de eerste die in de herbouwde kerk werd ge doopt - nadat het gebouw ook toen was getroffen door brand. De kerk was veel meer dan een gebedshuis, zeggen dorpelingen: vreugde en verdriet kwamen er sa men. Ook mensen die Hoogmade al jaren geleden hebben verlaten, kwamen kijken naar het treurige overblijfsel. De brand leidt misschien tot een bijzonder gebaar. Mogelijk krijgt de parochie steun uit protestantse hoek. De protestantse kerk van Hoogmade heeft de parochie uit genodigd om kerkdiensten bij hen te houden. Jan van Leeuwen: ,,Vroeger zou dat uitdraaien op knokken. Maar tegenwoordig kan dat best.'' Het zou de ultieme vorm van saamho righeid zijn. vrijdag 15 november 2019 GO A De Onze-Lieve- Vrouw-Geboorte kerk in Hoogmade brandde op 4 no vember groten deels af. Vermoe delijk is het vuur ontstaan tijdens werkzaamheden. FOTO JOSH WALET Bij de berging van een vlieg tuigwrak uit de Tweede Wereldoorlog zijn stoffelijke resten gevonden. Het gaat waarschijnlijk om de vermiste Britse piloot William Hurrell. Het is de eerste keer dat er bij het Nationaal Bergingspro gramma menselijke resten wor den geborgen. Hanneke Keultjes Lochem Een opmerkelijk tafereel in het verblijf van de zwartvoet- pinguïns in DierenPark Amersfoort: een pinguïn-ho mokoppel broedt op een ei dat zij op een onbewaakt mo ment hebben gestolen van een heterokoppel. ,,Het homo koppeltje zorgt goed voor het ei, de mannetjes broeden alle bei om en om'', vertelt dierver- zorger Marc Belt. ,,Homoseksu- aliteit komt vaker voor bij pin guïns, maar het is opmerkelijk dat dit stel een ei heeft weten te bemachtigen.'' Het pinguïnkoppel dat het ei eerder heeft voortgebracht, heeft in de tussentijd een nieuw ei gelegd en is in een nest verderop ook druk aan het broeden. In DierenPark Amersfoort is het eerste pinguïnkuiken van dit broedseizoen al gespot door de verzorgers. Binnenkort wor den er meer jonge zwartvoet- pinguins verwacht. „Onder die nieuwe kuikens hopen wij natuurlijk ook eentje van het homokoppel te verwel komen. We wachten het af'', aldus Belt. Kijk op de site bij /video Pinguïn-homokoppel broedt op ei in Amersfoort A De kerk dienst werd na de brand ge houden in de lokale basis school. De dienst werd bijzonder druk bezocht. foto's PETER FRANKEN -Jack Glas, pastoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9