II Koude Oorlog ziekenhuisland: cijfers liggen op straat 7 Rapport omschrijft Bekir E. als agressieve, jaloerse nareist zonder zelfinzicht naar boven: terwijl Humeyra al op de grond was gevallen en nog op keek naar Bekir, schoot hij haar ijs koud door het hoofd. ,,Drie a vier knallen", zei een getuige die er vlakbij stond. Een afschuwelijk ver haal, wat heeft Humeyra die laatste seconden van haar leven gevoeld en gedacht? De vraag hoe Bekir na een celstraf geholpen moet worden, is voor des kundigen niet eenvoudig te beant woorden. Een afdeling voor ver standelijk beperkten zal hij waar schijnlijk ontwrichten en de kans dat hij in herhaling valt is groot, ge zien zijn drugsgebruik, zelfinzicht, gedrag en het totale gebrek aan een dagbesteding. De officier van justi tie beschuldigde Bekir gisteren van Zeggen dat je iemand doodmaakt betekent in straattaal niet écht dat je iemand gaat doodmaken keihard liegen. Vlak daarvoor had Bekir gezegd 'dat hij een eerlijke jongen is, maar wel alles bij elkaar heeft gelogen om een Wajong-uit- kering te krijgen'. Een tweede verdachte die giste ren terecht moest staan, Moham med Al-M., was er niet. Al-M. zit niet in voorarrest, maar justitie ver denkt hem wel degelijk van hulp bij de voorbereiding op de moord. De familie van Humeyra eist alles bijelkaar zo'n 150.000 euro aan shockschade en gemaakte kosten, onder meer de reiskosten omdat Humeyra in Turkije is begraven, in de plaats waar haar ouders vandaan komen. Tot een strafeis kwam het gisteren niet. Vandaag krijgt de of ficier van justitie het woord. Moordverdachte Bekir E. heeft geen zelfinzicht en geeft altijd anderen de schuld. Gisteren tijdens de rechtszaak tegen de man die de 16-jarige Humeyra doodschoot, werd pijnlijk duidelijk hoe ver Bekir daarin gaat. na haar maandenlang te hebben ge- stalkt. Zij had het na een korte rela tie uitgemaakt toen ze ontdekte hoe oud hij was. Politie en justitie gingen te laks met haar aangiftes om, met een dramatische climax als gevolg. Bekir deed gisteren uit alle macht een poging de schuld bij Humeyra neer te leggen. Zij pestte hem, sa men met een andere ex. Ze reden langs zijn huis en staken hun mid delvinger op. Niet zij, maar Be kir werd gepest en zelfs bedreigd. Zijn exen pro beerden hem voor stalking, bedreiging en mishandeling achter tralies te krij gen. Steeds gekker wer den Bekirs verhalen: nee, hij was niet boos op haar, maar ja, hij had haar wel met de dood bedreigd. ,,Maar zeg gen dat je iemand doodmaakt bete kent 'in straattaal' niet écht dat je iemand gaat doodmaken." Zei Be- kir. Bovendien: hij wilde haar niet doden. Hij wilde haar 'in een op welling' in haar benen schieten toen ze van hem wegrende. Ook gaf Bekir voortdurend de drugs de schuld. Dan weer ver schuilde hij zich achter de drugs waardoor hij dingen deed die hij ei genlijk niet wilde. Of hij wist het niet meer. Of hij wist ineens weer wel hoe hij precies Humeyra had doodgeschoten in de fietsenstal ling: ,,Ik schoot gericht op haar, dus anderen zijn niet in gevaar ge weest." Er kwamen nog vreselijke details Bekir E., die terechtstaat voor de moord op de Rotterdamse scholiere Humeyra, noemt agenten leuge naars en vindt dat iedereen het op hem heeft gemunt. Zijn voortdu rende gesputter over de feiten en de gebeurtenissen tijdens de rechts zaak werd op een gegeven moment lachwekkend en pijnlijk tegelijk. Terwijl hij meerdere keren zei dat hij alle verantwoorde lijkheid op zich neemt, gaf hij tegelijkertijd ongeveer alles en ie dereen de schuld. Zijn bekentenis en verantwoordelijk heid beperken zich puur tot het overhalen van de trekker. Maar dat hij Humeyra maandenlang stalkte? Niks van waar. Zijn eigen verklaringen bij de politie? ,,Allemaal leugens van agenten, die moeten gestraft wor den." Zijn lange strafblad vol dief stal, mishandelingen en bedreigin gen? Zaten ook fouten in. Het lag al lemaal aan anderen, die ruzie met hem zochten. Het psychologische rapport van het Pieter Baan Cen trum? Nee, ook daar was hij het op allerlei punten niet mee eens. Uit dat rapport komt een verstandelijk beperkte man naar voren, zonder zelfinzicht, narcistisch, agressief, jaloers, achterdochtig en met lak aan de wet. Bekir E. (nu 32) schoot 18 decem ber 2018 de toen 16-jarige Humeyra dood, op haar school in Rotterdam, Uit een vertrouwelijk stuk komt naar voren dat de laatste cao-bie ding van de zorgwerkgevers op vaste basis neerkomt op 'ruim 750 miljoen' extra voor 34 maanden, terwijl de bonden een eis hebben neergelegd die optelt tot structureel 950 miljoen euro meer loon voor exact drie jaar. Vooralsnog was alleen bekend dat er een bod van de werkgevers ligt dat bestaat uit een eenmalige uitkering van bruto 1000 euro voor 2019, structureel 4 procent extra in 2020 en nogmaals 4 procent erbij in 2021 (opgeteld 750 miljoen). De on derhandelingen tussen de partijen zijn sinds deze bieding in een im passe geraakt. De vakbeweging heeft vooral moeite met die eenmalige uitke ring. Dat zou 'verdampgeld' zijn, omdat medewerkers er dan struc tureel niets bij krijgen. Maar volgens de NVZ, de bran chevereniging voor ziekenhuizen, kunnen de ziekenhuizen het hele- maal niet opbrengen om er ook voor 2019 op vaste basis een percen tage loonstijging bij te doen. Overi- gens betalen de ziekenhuizen een deel van hun loonbod - 100 miljoen euro volgens de presentatie - uit ei- gen zak, omdat er maar maximaal 650 miljoen voor drie jaar beschik baar zou zijn vanuit de overheid voor de ontwikkeling van arbeids kosten. Elise Merlijn, vakbondsbestuur der bij FNV Zorg Welzijn, is on aangenaam verrast dat er nu bere keningen op straat liggen, omdat de werkgevers altijd zouden hebben geweigerd deze schriftelijk te delen. Merlijn verzet zich tegen het beeld vanuit de NVZ dat de vakbeweging met haar bod 'de ziekenhuizen naar de slachtbank zal brengen'. Een woordvoerder van de NVZ wil niet inhoudelijk reageren op de gelekte cijfers, maar zegt te betreu ren dat de cao-gesprekken zijn ver zand in een 'informatieoorlog'. vrijdag 15 november 2019 Humeyra's moordenaar: vooral meelij met zichzelf Nelleke Stolk, advocaat van de nabestaanden, arriveert bij de rechtbank. Naast haar de moeder van Humeyra. foto anp - Bekir E., verdachte Victor Schildkamp Rotterdam Werkgevers en werknemers in de ziekenhuiswereld zijn ver zeild geraakt in een loopgraven oorlog, in aanloop naar de lan delijke actiedag woensdag. Nu blijkt dat in de cao-onderhande lingen megabedragen omgaan die oplopen tot bijna 1 miljard euro. Edwin van der Aa Den Haag M FNV-vak- bondsbestuur- der Elise Mer- lijn baalt dat vertrouwelijke berekeningen zijn gelekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7