11 Stuntman Rico de Jonge is nergens bang voor Manda Heddema stopt met De Koperen Tuin ZEELAND 15 was een avontuurlijk kind en wil met mijn filmpjes huidige kinde ren achter de telefoons en tablet vandaan halen. De dag dat ik mijn rijbewijs haalde, ging ik in mijn oude BMW van 1300 euro driften. Vloog ik bij Ellemeet uit de bocht en kwam precies tussen een boom en paal tot stilstand. Een voorbij komende vrachtwagen heeft mij eruit gehaald. Ik had op het dorp vroeger wel een slechte naam." Adrenalinekick Rico doet de stunts voor de gein. „Gewoon omdat ik het leuk vind. Het is een adrenalinekick. Na een stunt voel ik mij heel de dag het mannetje", aldus Rico die in het dagelijks leven dakdekker is en zonnepanelen legt voor opdracht gevers. Daarvoor werkte hij voor garagebedrijven op Schouwen- Duiveland. ,,Ik vind het leuk om met auto's en motoren te stunten. Burnen bijvoorbeeld. Maar ook om zelf mijn grenzen op te zoeken. Lees ik in de krant dat er meer slachtoffers zijn door spiritusge- bruik, dan ga ik zelf spiritus op de barbecue gooien. Zit ik op het dak en komt er een wesp voorbij, wil ik daar een filmpje mee maken." Ook wil hij angsten van vroeger overwinnen. ,,Bij het vissen vroe ger vond ik zagers aan het haakje vastmaken vreselijk. Nu eet ik ze op. Ideeën die me te binnen schie ten, schrijf ik op. Er zit nog veel in het vat. Stieren uitdagen bij Nieuw-Haamstede of carbidschie- ten bijvoorbeeld. Op vakantie in Nieuw-Zeeland sprong hij van grote hoogte naar beneden. ,,Dan moet je niet op het randje gaan staan nadenken wat er fout kan gaan. Gewoon doen." Zijn YouTube-kanaal heeft nu ongeveer tweeduizend abonnees. Gemiddeld twee filmpjes (gescho ten door buurjongen Damian Vonk) per week komen er online. ,,Ik wil van mijn filmpjes gaan proberen te leven. Er zijn andere YouTubers die miljoenen abon nees hebben. Een vriendin of kin deren heb ik niet. Daar denk ik nog helemaal niet aan. Ik erger mij snel aan zaken, dat zal meespelen. Ik wil een beetje kind blijven. Kin deren beleven een onbezorgde tijd. Wanneer mensen mij 'gek' noemen, vind ik dat juist een com pliment." De angst dat ze zeedijken ondergraven is niet terecht wordt gecompenseerd door het faunafonds. Ook de angst dat ze zeedijken ondergraven is niet te recht." Biesbosch In een groot deel van Nederland heeft de bever - ruim dertig jaar na de herintroductie - inmiddels weer voet aan de grond gekregen. In Zeeland gaat het nog niet zo hard. Vanuit Vlaanderen weten ze Zee land goed te vinden, maar vanaf de andere kant - de Biesbosch - lukt het bevers amper Zeeland in te ko men. ,,Daar zou een ecologische verbindingszone moeten worden gemaakt", geeft Pepijn Calle aan. ,,Een doorlaatmiddel dat het Krammer-Volkerak met het Ha ringvliet verbindt. Maar daar komt veel bij kijken, want zo'n doorlaat- middel moet wel afsluitbaar zijn als het water te hoog komt. Er wordt nu nagedacht over een ver binding die in de eerste plaats voor vismigratie goed uitpakt maar waar bevers en otters van kunnen meeprofiteren. Droge verbindin gen zijn een andere optie die on derzocht moet worden. Concreet zijn die plannen echter nog niet." Hij brandmerkte een smiley op zijn bovenarm, zette een tatoeage onder zijn nagel, draagt een kogel in zijn been, at een rauw ganzenhart en springt van hoge bruggen en kliffen. Het kan Rico de Jonge (29) uit Scharendijke niet uitdagend genoeg zijn. „Saaie mensen zijn er al genoeg." Rico de Jonge herstelt van een gebroken sleutelbeen. Over twee maanden kijken ze in het ziekenhuis of de breuk goed is hersteld, anders wacht een operatie. De oorzaak? Rico durft het amper te vertellen. De breuk ontstond niet na een heldhaftige stunt, zoals er velen van de Zeeuw te zien zijn op zijn YouTube-ka- naal StuntingRico. ,,Met een maat mountainbikete ik in de boswach- terij van Westenschouwen. We deden zo'n oudelullenrondje over het schelpenpad. Blijkbaar was ik er met mijn gedachte niet bij, ik kukelde met fiets en al over een hekje. Moest ik mee in de ambu lance." Doener Rico groeide op in Renesse waar zijn ouders een bakkerij hadden. Hij was en is een doener. ,,Ik had wel een Nintendo64, maar die ge bruikte ik nooit. Boomhutten maakte ik. Aan mijn crossfiets monteerde ik een lange voorvork, zodat ik Harley kon rijden. Lekker stunten. Boomtikkertje spelen. Koprollen maken in de duinen. Ik Heddema laat weten dat ze het boekhandelsvak niet vaarwel zegt, maar ergens anders in het land aan de slag gaat. Ze neemt boekhandel Jacques Baas in Driebergen over. ,,Die winkel zal wel wat kleiner zijn dan ik gewend ben. Maar dat is ook prettig, want op die manier weet ik zeker dat ik het tot mijn zeventigste kan blijven doen. Ik vind het heel fijn om wat dichter bij de kinderen te gaan wonen." Heddema loopt al lange tijd met het idee rond om een stap als deze te zetten. ,,Maar het was een hele puzzel'', legt ze uit. ,,Ik wilde niet een bestaande winkel overnemen zonder De Koperen Tuin te hebben verkocht, maar an dersom ook niet. Het moest dus echt helemaal kloppen.'' De nieuwe winkel in Driebergen is volgens Heddema echt niet klein. ,,Maar wel iets kleiner dan De Koperen Tuin. Want deze winkel runnen is gewoon fysiek zwaar.'' Tuin van Troje De nieuwe eigenaar Anthoni Fier- loos laat weten dat Paard van Troje en De Koperen Tuin hun eigen naam en karakter zullen behouden. Wel zal hij de naam 'Tuin van Troje', die de twee boekhandels al gebruikten voor gezamenlijke acti viteiten, ook blijven gebruiken. Fierloos zegt blij te zijn dat hij straks met De Koperen Tuin erbij veel meer mogelijkheden heeft. ,,Want mijn huidige winkel is toch gewoon klein. Dat heeft zeker z'n charme, maar het geeft ook beper kingen. We blijven hier overigens ook gewoon activiteiten houden, hoor.'' Heddema zegt dat het een goed gevoel geeft dat Fierloos haar zaak overneemt. ,,We werken al al en kele jaren op een heel prettige ma nier samen.'' Dat beaamt Fierloos. ,,We hebben in het recente verle den samen wel eens over de toe komst gesproken'', zegt hij. ,,Waar- bij we ons zelfs hebben afgevraagd of we niet samen moesten gaan. Maar ja, twee kapiteins op één schip, hoe goed je ook kunt samen werken, is misschien ook niet ide aal.'' Als gevolg van de plannen van Heddema zal echtgenoot Carel Die winkel zal wel wat kleiner zijn dan ik gewend ben. Maar dat is ook prettig Bruring binnen afzienbare tijd stoppen als raadslid voor Groen Links in Goes. ,,Er is niet voorzien in een scheiding'', grapt hij. ,,Dus ja, ik verhuis mee met Manda.'' Aan gezien het tweetal nog een huis moet zoeken in Driebergen ver wacht Bruring (die herstelt van een hartinfarct), dat hij pas in de zomer zijn taken zal overdragen j aan een op volger in de gemeente raad. Op 30 decem ber komt er een af scheidsreceptie in De Koperen Tuin. Heddema verwierf de afgelopen jaren landelijke be kendheid, omdat ze in het boeken- panel van De Wereld Draait Door zat. vrijdag 15 november 2019 Rico de Jonge doet een burnout. foto marieke mandemaker Kijk op de site bij /video Stuntman Rico zoekt graag het gevaar op terrein - Pepijn Calle, ecoloog Gerrit van Loon Scharendijke Manda Heddema stopt met boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De winkel wordt overge nomen door Anthoni Fierloos, die ook al boekhandel Paard van Troje in Goes runt. Rob Paardekam Goes - Manda Heddema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64