Veere blokkeert strandslaaphuisjes Fruitoverslagbedrijf wil bereikbaar zijn 14 ZEELAND Zeeland herbergt tussen de drie en zes van deze knaagdieren Landelijk gaat het erg goed met de bever en ook in Zeeland doet hij voorzichtig zijn intrede. -Ba JfeflBf I .éwLe^B&ÊÏ10^ MWmBBEf&ffrj. JR*\fl J. jT - 0jt*i/r J IV ken, waarin ze zo zelf diep en stil staand water creëren. Hier in Zee land zijn de watergangen diep ge noeg. Bevers knagen veel aan jonge bomen en struiken. Ze eten bast en bladeren. Zo houden ze de oevers gevarieerd. Toch richten ze nauwe lijks schade aan. Een bever komt niet verder dan twintig meter van het water af. Daar staan meestal geen aangeplante bomen; hoog stens opschot. Mocht er toch aan plant staan, dan is die eenvoudig te beschermen met een antivraat- band om de boom of een gaasje rond de stam. Mensen zijn ook wel bang dat bevers landbouwschade aanrichten. Bevers eten wel eens een maiskolf of suikerbiet, maar vergeleken met andere soorten is de schade zeer beperkt en deze Er zijn vermoedelijk tussen de drie en zes bevers in Zeeland. In 2014 werd in Zeeland de eerste bever waargenomen, op een bebost ei land in het Krammer-Volkerak. In 2018 volgden er nog twee: bij Koe wacht en Terneuzen. Pepijn Calle is ecoloog bij Het Zeeuwse Land schap en Zeeuws coördinator Be ver en Otter van de Zoogdierver eniging. ,,De aanwezigheid van be vers is makkelijk vast te stellen aan de hand van vraatsporen. Jonge be vers zwerven over grote afstanden op zoek naar een partner. Ze heb ben dan nog geen definitief terri torium. Een bever kan makkelijk tien kilometer oever afzwemmen. Pas als ze een definitief leefgebied hebben uitgekozen, zie je lokaal de vraatsporen flink toenemen. Nu gaat het vooral nog om dunne afge knaagde takjes over uitgestrekte gebieden." In Zeeland speuren naast mus- WW kusratbestrijders vijf vrijwilligers oevers af op zoek naar knaagspo ren. Calle: ,,Op basis daarvan weten we nu dat er minimaal drie en maximaal zes bevers zijn in Zee land. In Zeeuws-Vlaanderen bij de Otheense Kreek en nabij Koe wacht, op Tholen en in het Kram mer-Volkerak. Ze hebben zich nog niet voortgeplant. Normaal gespro ken krijgen ze eens per jaar jongen, maar soms slaan ze een jaartje over." Architecten Bevers worden wel de architecten van het landschap genoemd, om dat ze met hun activiteiten het landschap vorm geven. ,,In Zeeland zien we niet die bekende dammen. Die maken ze vooral in ondiepe be- Dat blijkt nu het besluit openbaar is geworden. Er staan nu daghuisjes op dat strandvak. Een ondernemer heeft de afgelopen tijd een omge vingsvergunning gevraagd voor het plaatsen van strandslaaphuisjes. Zulke huizen zijn mogelijk, volgens de regels van het huidige bestem mingsplan, maar de gemeenteraad had eerder dit jaar besloten dat ze niet meer 24-uursrecreatie op de stranden wil dan er nu al is. Naar aanleiding van de nieuwe inzichten over de bescherming van de open heid van de stranden in de provin ciale Kustvisie van eind 2017, be sloot de raad Veere om de bestem- Het is in het geheim gebeurd. Tegen het besluit is bezwaar maken niet mogelijk mingsplannen voor de Veerse kust aan te passen. In de Kustvisie werd opgeroepen de bebouwing van het kustgebied te stoppen. Daarbij be sloot de raad om lichtvervuiling in de nacht in het buitengebied tegen te gaan. Als mensen mogen logeren op de stranden, is het met de nach telijke duisternis en rust gedaan. Aanpassingen van de regels voor de stranden zijn in voorbereiding. Om de aanvraag van de ondernemer en eventuele andere gegadigden rechtsgeldig te kunnen weigeren, moest de gemeente alvast maatre gelen nemen. Dat is nu in het geheim gebeurd met een voorbereidingsbesluit en een ontwerpbestemmingsplan voor het strand tussen Dishoek en de Vlissingse gemeentegrens. Te gen een voorbereidingsbesluit kan geen bezwaar of beroep worden in gediend. Het ontwerpbestem- mingsplan, met de nieuwe regels voor strandslaaphuisjes en dagcabi nes, komt 'zo spoedig mogelijk' ter inzage, meldt het raadsbesluit. Fruitoverslagbedrijf CTV en Zoomweg Zeeland van Henk Jan sen in Vlissingen wil zekerheid dat zijn loodsen, kades en bedrijfs terreinen in en rond de Bijleveld- haven goed bereikbaar zijn én blij ven. Hij stapte naar de Raad van State om daarover duidelijkheid te krijgen. Verschillende bedrijven langs de kades hebben een voorkeurs recht op het gebruik van die kades. Dat betekent dat hun schepen het eerste recht hebben om af te me ren. Anderen mogen pas afmeren als er plek is. Om veiligheidsrede nen worden de kades afgezet als er een schip wordt geladen of gelost. Tijdens de zitting bleek dat Henk Jansen afgelopen dinsdag overleg heeft gevoerd met Vlissin- gen en North Sea Port voor een definitieve oplossing van de be reikbaarheid van zijn bedrijven. Jansen is bang dat omliggende be drijven vrachtwagens, trailers en containers op de verbindingsweg tussen hem en de openbare weg zetten, zodat Jansens vrachtwa gens er niet, of nauwelijks meer langs kunnen. De Raad van State doet over zes weken uitspraak als Jansen en North Sea Port niet tot afspraken kunnen komen. vrijdag 15 november 2019 VL Bevers winnen 'n beetje Ondine van der Vleuten Vlissingen i&N' Pepijn Calle zoekt in wilgen- takken naar beversporen. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE Er mogen geen strandslaaphuis jes komen op het strand van Ve- benabos tot de Strandweg in Dishoek. Die mogelijkheid heeft de gemeenteraad van Veere vo rige week in het geheim geblok keerd. Claudia Sondervan Vlissingen Jan van Ommen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63