Iedereen mag komen schilderen bij Sia Sluis neemt eigen panden onder de loep II 7 Na veertig jaar, negen burgemeesters en 250 lintjes neemt Josephine De Kreijger afscheid van de gemeente Sluis. AFSCHEID GEMEENTE SLUIS Wie in de afgelopen veertig jaar een Koninklijke On derscheiding kreeg in de gemeente Sluis, kent Jo sephine De Kreijger. Ze was de afgelopen jaren medewerker kabi netszaken bij de gemeente Sluis en een bekend gezicht in de streek. ,,Maar het was nog gemeente Oostburg toen ik op i januari 1980 in dienst kwam", vertelt ze. ,,Er waren een paar dames in de secretarie die minder uren wilden werken, daardoor kwam er iets nieuws binnen de ge meente: een typekamer. Ik ben net over de grens in België geboren en ging daar naar school. Het toetsenbord is er anders. Tijdens een typetest moest ik mijn kennis tonen. Ik zal best fouten hebben gemaakt, maar misschien zagen ze iets in me, ik werd aangenomen." PHILIPPPINE Iedereen die zin heeft, mag dit weekend een stukje meeschilderen aan een schilderij bij kunstenares Sia Braakman in Philippine. Sia stelt haar atelier aan de Wa- terpoorstraat 2a hiervoor open, zowel zaterdag als zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De happe- ning vindt niet zomaar plaats. Zaterdag en zondag is het lan delijk atelierweekend. Iedere bezoeker mag laten zien hoe creatief hij of zij is. Ook kinderen kunnen meedoen. Ze mogen met hun ouders schilde ren. Sia maakt het gezamenlijke werk later zelf af. Het schilderij wordt verloot. Alle deelnemers aan het atelierweekend maken kans. De verloting is gepland op zaterdag 7 december om 15.00 uur. Al ruim vijfentwintig jaar is Sia actief als kunstenares. Ze volgde haar opleiding in België, aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo. Haar werk is breed, van abstracte schilderijen, teke ningen, keramische objecten, sculpturen tot porselein, waar bij ze een voorkeur heeft voor één kleur, blauw. Die kleur geeft haar kunstwer ken een heel eigen karakter, vindt ze. Dorpshuizen, scholen, jeugdsozen: de gemeente Sluis heeft veel gebou wen in bezit. Die worden onder de loep genomen. ,,We moeten toe werken naar efficiënt beheer van panden. We gaan kijken of we slim kunnen combineren of afstoten", zegt wethouder Marianne Poisson- nier. De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten en de provincie hebben samen gekeken naar toekomstsce nario's voor gemeentelijk vastgoed. Die scenario's variëren van voorzie ningen behouden per kern, voor zieningen samenvoegen of juist centraliseren in een gebied. Sluis kiest ervoor om alle gebouwen in de gemeente onder de loep te ne men en te 'herschikken'. Zo kun nen clubs of verenigingen ook een gebouw delen. Per kern moet er een vaste ontmoetingsplek blijven, maar die kan ook eigendom zijn van een particulier. Ook willen alle Zeeuwse ge meenten het goede voorbeeld ge ven op het gebied van verduurza ming van eigen vastgoed. Het doel is energieneutraal zijn in 2040. Eind 2020 moet duidelijk zijn welke gebouwen de gemeente Sluis aan houdt en moet er een plan liggen voor beheer en onderhoud van ge bouwen. Josephine werd later hoofd typekamer. ,,Het waren soms drukke tijden. Er waren nog geen computers, alles moest op tijd, van met de hand geschreven vellen uitge typt worden." Josephine stroomde door. Eerst naar gemeentewerken, ze verving de secretaresse van B en W en kreeg uit eindelijk het beheer van sportcomplex De Veerhoek onder zich. Na de privatisering van de Veerhoek ging ze terug naar in terne zaken. ,,De chef was toen Leo IJzer man, hij 'deed' ook de Koninklijke On derscheidingen. Ik mocht het overnemen en dat is sindsdien een van mijn vele ta ken geworden. Wel een tijdrovende maar een dankbare. Er gaan maanden vooraf aan de uiteindelijke uitreiking. Het is een lange procedure van aanvragen, voordra- Ooit kreeg een Vlaming een lintje. Daar mocht ik als Vlaamse toch maar mooi aan meewerken gen, informatie verstrekken en aan alle ei sen voldoen. Er komt zelfs politie en justi tie aan te pas. Iemand die voorgedragen is moet van onbesproken gedrag zijn." Wordt er weleens iemand afgewezen voor een lintj e? ,,Ja", zegt J osephine. ,,Soms is de aanvraag gewoon te mager. Eén onderscheiding vond ik zelf heel bij- zonder. Organisator van het eerste uur van de Bevrijdingsmars, Danny Lannoy, kreeg als Vlaming een Koninklijke On derscheiding. Daar mocht ik als Vlaamse dan toch maar aan meewerken." Ze heeft de uitreiking van zo'n 250 lintjes voorbe reid en bijgewoond. Het zijn niet alleen de lintjes waardoor Josephine bekend is. Ze is bij vrijwel alle feestelijkheden van de gemeente als orga nisatrice betrokken. Ontvangsten, her denkingen, de Matthdus Passion, jubilea, het verzorgen van relatiegeschenken: Jo sephine regelde het. Ook was ze rechter hand van de dienstdoende burgemeester. Zij heeft er met maar liefst negen samen gewerkt. „Ik heb alles altijd met plezier gedaan, al was het soms zwaar werk. De bedoeling is dat de bestuurder goed naar buiten treedt. Nu is het tijd om te stoppen." Josephine nam gisteren, sa men met haar familie, af scheid van (oud) col lega's en genodig den in het ge meentehuis in Oostburg. vrijdag 15 november 2019 VL Wilma Valk Oostburg Sia Braak man in haar atelier. foto CAMILE SCHEL- STRAETE Sophie Stockman Sluis Wie een lintje kreeg, kent Josephine -Josephine De Kreijger Jose phine De Kreijger tij dens haar afscheid. FOTO BOAZ TIMMER MANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62