Centree raapt vispluis voor kunstwerken 7 STUNTMAN YOUTUBER UIT SCHARENDIJKE Hij brandmerkte een smiley op zijn bovenarm, zette een tatoeage onder zijn nagel, draagt een kogel in zijn been, at een rauw ganzenhart en springt van hoge bruggen en kliffen. Het kan Rico de Jonge (29) uit Scharendijke niet uitdagend genoeg zijn. „Saaie mensen zijn er al genoeg." Rico de Jonge herstelt van een gebroken sleutelbeen. Over twee maanden kijken ze in het ziekenhuis of de breuk goed is hersteld, anders wacht een operatie. De oorzaak? Rico durft het amper te vertellen. De breuk ontstond niet na een heldhaftige stunt, zoals er velen van de Zeeuw te zien zijn op zijn YouTube-kanaal StuntingRico. ,,Met een maat mountainbikete ik in de boswachterij van Westen- schouwen. We deden zo'n oude- lullenrondje over het schelpenpad. Blijkbaar was ik er met mijn ge dachte niet bij, ik kukelde met fiets en al over een hekje. Moest ik mee in de ambulance." Doener Rico groeide op in Renesse waar zijn ouders een bakkerij hadden. Hij was en is een doener. ,,Ik had wel een Nintendo64, maar die gebruikte ik nooit. Boomhutten maakte ik. Aan mijn crossfiets monteerde ik een lange voorvork, zodat ik Harley kon rij den. Lekker stunten. Boomtikker- tje spelen. Koprollen maken in de duinen. Ik was een avontuurlijk kind en wil met mijn filmpjes hui dige kinderen achter de telefoons en tablet vandaan halen. De dag dat ik mijn rijbewijs haalde, ging ik in mijn oude BMW van 1300 euro driften. Vloog ik bij Ellemeet uit de bocht en kwam precies tus sen een boom en paal tot stilstand. Een voorbijkomende vrachtwagen heeft mij eruit gehaald. Ik had op het dorp vroeger wel een slechte naam." Rico doet de stunts voor de gein. „Gewoon omdat ik het leuk vind. Het is een adrenalinekick. Na een stunt voel ik mij heel de dag het mannetje", aldus Rico die in het Na een stunt voel ik mij heel de dag het mannetje dagelijks leven dakdekker is en zonnepanelen legt voor opdracht gevers. Daarvoor werkte hij voor garagebedrijven op Schouwen- Duiveland. ,,Ik vind het leuk om met auto's en motoren te stunten. Burnen bijvoorbeeld. Maar ook om zelf mijn grenzen op te zoeken. Lees ik in de krant dat er meer slachtoffers zijn door spiritusge- bruik, dan ga ik zelf spiritus op de barbecue gooien. Zit ik op het dak en komt er een wesp voorbij, wil ik daar een filmpje mee maken." Angsten overwinnen Ook wil hij angsten van vroeger overwinnen. ,,Bij het vissen vroe ger vond ik zagers aan het haakje vastmaken vreselijk. Nu eet ik ze op. Ideeën die me te binnen schie ten, schrijf ik op." Er zit nog veel in het vat. Stieren uitdagen bij Nieuw-Haamstede of carbidschieten bijvoorbeeld. Op vakantie in Nieuw-Zeeland sprong hij van grote hoogte naar beneden. ,,Dan moet je niet op het randje gaan staan nadenken wat er fout kan gaan. Gewoon doen." Zijn YouTube-kanaal heeft nu ongeveer tweeduizend abonnees. Gemiddeld twee filmpjes (gescho ten door buurjongen Damian Vonk) per week komen er online. ,,Ik wil van mijn filmpjes gaan proberen te leven. Er zijn andere YouTubers die miljoenen abon nees hebben. Een vriendin of kin deren heb ik niet. Daar denk ik nog helemaal niet aan. Ik erger mij snel aan zaken, dat zal meespelen. Ik wil een beetje kind blijven. Kinde ren beleven een onbezorgde tijd. Wanneer mensen mij 'gek' noe men, vind ik dat juist een compli ment." De Zierikzeese kunstenaar Kia- noosh Gerami gaat met het gevon den materiaal aan de slag. Het plan is vooralsnog om een mobiel kunst werk te maken, zodat het (behalve op het Cultuurplein bij de Dikke Toren) op meerdere locaties en bij meerdere gelegenheden te zien zal zijn. Voor Centree is maatschappelijke betrokkenheid niets nieuws, ver wijst Erik van Uffelen van de stich ting op eerdere deelname aan Seri ous Request. Wel moet er een dui delijke link zijn met kunst en cul tuur en moet er ook sprake zijn van een lokale verbinding. Dat is bij vis- pluis zeker het geval. ,,Dit raakt echt het eiland. Op Schouwen-Duiveland heb je er ex tra last van omdat het overal aan spoelt. En we hebben hier ook een band met visserij. We vinden dit wel een onderwerp dat bij ons past." Spanningsveld Met een positieve insteek. ,,Best las tig, want er zit een spanningsveld in. Maar dat is geen reden om er niets mee te doen. We willen er de aandacht op vestigen, maar tegen niemand aan schoppen. We willen We vinden dit wel een onderwerp dat bij ons past juist kijken of er samen een oplos sing voor kan worden gevonden. Is er een alternatief?" Met dat laatste gaan onder meer leerlingen van Pieter Zeeman uit Zierikzee en het Goese Lyceum aan de slag. Ook wordt gedacht aan het op poten zetten van een sympo- sium met onderzoekers en belan genorganisaties. Vondsten Vispluis is volgens Stichting De Noordzee één van de meest voorko mende soorten afval dat langs de Nederlandse kust aanspoelt. Alleen al in België en Nederland komt er jaarlijks 65.000 kilo plastic door in zee. Zaterdagochtend 30 november worden verschillende locaties langs Oosterschelde en Noordzeekust uitgeplozen. Van de haven van Vlis- singen tot Noord-Bevelandse stran den en het strand van Westen- schouwen. Ook in andere kust plaatsen, zoals Bloemendaal en Katwijk, wordt geplozen. Aanmel den voor 30 november kan via: terry.bom@nmesd.nl of via fa- cebookpagina @CentreeZierikzee. Eigen vondsten van vispluis kun nen voor 1 februari 2020 in een en- We willen er de aandacht op vestigen, maar tegen niemand aanschoppen velop worden gestopt en gestuurd naar Stichting Centree, p.a. Nieuwe Bogerdstraat 25, 4301 CV Zierikzee. Met vermelding van de vindplaats. Al het pluis wordt gebruikt. Het uitpluizen op 30 november begint om 10.00 uur. vrijdag 15 november 2019 SD Rico de Jonge is nergens bang voor Gerrit van Loon Scharendijke Rico de Jonge doet een burnout. foto marieke mandemaker - Rico de Jonge Cultuurorganisatie Centree gaat vispluis, de plastic draadjes van visnetten die overal aanspoelen, verwerken in een kunstwerk. Tij dens een uitpluisactie op zater dag 30 november wordt op ver schillende locaties langs de kust naar vispluis gezocht. Esme Soesman Zierikzee - Erik van Uffelen, Centree - Erik van Uffelen Kijk op de site bij /video —.s Stuntman Rico zoekt graag het gevaar op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58