Manda Heddema stopt met De Koperen Tuin V 7 Veere zet in het geheim slaaphuisjes voet dwars SUPERMARKT BOUTIQUE Eerst was er niet één, toen waren er wel drie of vier en nu is er nog één Poolse supermarkt over in Vlissingen: de grote supermarkt aan de Spuistraat. De Poolse winkel aan de Scheldestraat is het in Goes gaan proberen. En Kinga Ciszewska met haar Pod Strzecha in de Hobeinstraat? Die heeft nu een Roemeense winkel. Onder het rieten dak heet de kleine win kel, uit het Pools ver taald. Dat rieten dak zit dan wel binnen. Onder dat dak heeft ook Kinga's vriendin Ewelina Sek onderdak gevonden met haar Eve Boutique. Ze verkoopt al langer dameskle ding uit Polen via haar facebook- groep, maar heeft nu ook een win kel achter de winkel van Kinga in de ruimte die zij niet nodig heeft. Voor alle stijlen en leeftijden, zegt Ewelina. ,,Ik haal alles uit Polen. Daar zijn mode, snit en stoffen net wat anders.'' Kinga Ciszewska met Roemeense wijnen in haar winkel in Vlissingen. foto lex de meester Kinga is een half jaar dicht ge weest na haar besluit vanwege de concurrentie te stoppen met de verkoop van Poolse waren. Maar het kriebelde toch. ,,Ik weet dat er veel Roemenen werken bij de be drijven in Vlissingen-Oost en er komen er nog steeds bij. En ik heb de ruimte toch." Zacusca Via haar contacten onder de Roe menen vond ze uit wat die graag uit eigen land zouden kopen. De specialiteiten liggen dicht bij de Poolse keuken, vindt Kinga. Nu Roemeense specialiteiten liggen dicht bij de Poolse keuken komt alles in de schappen uit Roe menië. Vlees, zoals allerlei wor sten en traditionele gerechten zo als mici (gekruide vleesrolletjes), sarmale (vlees gerold in gefermen teerde koolbladeren), toba (var kensvlees in gelei) en vet spek waarmee Roemenen graag koken, salade met viseitjes, grote pakken zuurkool met Roemeense krui ding, pakken maismeel, cozonac (gemarmerde stol) en het popu laire zacusca, een dikke saus van geroosterde aubergine en papri ka's. En Roemeense bieren en wijn. Een kleine week is Kinga nu open en de tam-tam gaat rond, want de dichtstbijzijnde Roe meense winkel is in Etten-Leur of Rotterdam. Dat blijkt nu het besluit open baar is geworden. Er staan nu daghuisjes op dat strandvak. Een ondernemer heeft de afgelopen tijd een omgevingsvergunning gevraagd voor het plaatsen van strandslaaphuisjes. Zulke hui zen zijn mogelijk, volgens de re gels van het huidige bestem mingsplan, maar de gemeente raad had eerder dit jaar besloten dat ze niet meer 24-uursrecreatie op de stranden wil dan nu al plaatsvindt. Naar aanleiding van de nieuwe inzichten over de be scherming van de openheid van de stranden in de provinciale Kustvisie van eind 2017, besloot de raad Veere om de bestem mingsplannen voor de Veerse kust aan te passen. In de Kustvi- sie werd opgeroepen de bebou wing van het kustgebied te stop pen. Daarbij besloot de raad om lichtvervuiling in de nacht in het buitengebied tegen te gaan. Als mensen mogen logeren op de stranden, is het met de nachte lijke duisternis en rust gedaan. Aanpassingen van de regels voor de stranden zijn in voorberei ding. Om de aanvraag van de on dernemer en eventuele andere gegadigden rechtsgeldig te kun nen weigeren, moest de ge meente maatregelen nemen. Dat is nu in het geheim ge beurd met een voorbereidings- besluit en een ontwerpbestem- mingsplan voor het strand tus sen Dishoek en de Vlissingse ge meentegrens. Tegen een voorbe- reidingsbesluit kan geen be zwaar of beroep worden inge diend. Het komt binnenkort ter inzage te liggen. Heddema (54) laat weten dat ze het boekhandelsvak niet vaarwel zegt, maar ergens anders in het land aan de slag gaat. Ze neemt boekhandel Jacques Baas in Driebergen over. ,,Die winkel zal wel wat kleiner zijn dan ik gewend ben. Maar dat is ook prettig, want op die manier weet ik zeker dat ik het tot mijn zeventigste kan blijven doen. Ik vind het heel fijn om wat dichter bij de kinderen te gaan wonen." Heddema loopt al lange tijd met het idee rond om een stap als deze te zetten. ,,Maar het was een hele puzzel'', legt ze uit. ,,Ik wilde niet een bestaande winkel overnemen zonder De Koperen Tuin te hebben verkocht, maar an dersom ook niet. Het moest dus echt helemaal kloppen.'' De nieuwe winkel in Driebergen is volgens Heddema echt niet klein. ,,Maar wel iets kleiner dan De Koperen Tuin. Want deze winkel runnen is gewoon fysiek zwaar.'' Tuin van Troje De nieuwe eigenaar Anthoni Fier- loos laat weten dat Paard van Troje en De Koperen Tuin hun eigen naam en karakter zullen behouden. Wel zal hij de naam 'Tuin van Troje', die de twee boekhandels al gebruikten voor gezamenlijke acti viteiten, ook blijven gebruiken. Fierloos zegt blij te zijn dat hij straks met De Koperen Tuin erbij veel meer mogelijk heden heeft. „Want mijn huidige winkel is toch ge woon klein. Dat heeft zeker z'n charme, maar het geeft ook beper kingen. We blijven hier overigens ook gewoon activiteiten houden, hoor.'' Heddema zegt dat het een goed gevoel geeft dat Fierloos haar zaak overneemt. ,,We werken al al en kele jaren op een heel prettige ma nier samen.'' Dat beaamt Fierloos. Die winkel zal wel wat kleiner zijn dan ik gewend ben. Maar dat is ook prettig ,,We hebben in het recente verle den samen wel eens over de toe komst gesproken'', zegt hij. ,,Waar- bij we ons zelfs hebben afgevraagd of we niet samen moesten gaan. Maar ja, twee kapiteins op één schip, hoe goed je ook kunt samen- werken, is misschien ook niet ide aal.'' Als gevolg van de plannen van Heddema zal echtgenoot Carel Bruring binnen afzienbare tijd stoppen als raadslid voor Groen Links in Goes. ,,Er is niet voorzien in een scheiding'', grapt hij. ,,Dus ja, ik verhuis mee met Manda.'' Aan gezien het tweetal nog een huis moet zoeken in Driebergen ver wacht Bruring (die herstelt van een hartinfarct), dat hij pas in de zomer zijn taken zal overdragen aan een opvolger in de gemeenteraad. Op 30 december komt er een af scheidsreceptie in De Koperen Tuin. Heddema verwierf de afgelo pen jaren landelijke bekendheid, omdat ze in het boekenpanel van De Wereld Draait Door zit. vrijdag 15 november 2019 WA Poolse Kinga gooit winkel over de Roemeense boeg Claudia Sondervan Vlissingen - Kinga Ciszewska Er mogen geen strandslaap- huisjes komen op het strand van Vebenabos tot de Strand weg in Dishoek. Die mogelijk heid heeft de gemeenteraad van Veere vorige week in het geheim geblokkeerd. Claudia Sondervan Vlissingen Manda Heddema stopt met boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De winkel wordt overge nomen door Anthoni Fierloos, die ook al boekhandel Paard van Troje in Goes runt. Rob Paardekam Goes - Manda Heddema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43