NIEUWS 3 Actiepakket moet bouw vlot trekken 'Voorzitter, de premier blijft op zijn telefoon kijken' STIKSTOFDEBAT NATURA2000 In de coalitie is een felle strijd ontbrand over het schrappen van natuurgebieden. VVD en CDA willen daarmee het stikstof probleem te lijf gaan, terwijl D66 juist méér beschermde natuur wil. Het is de politieke deal die de rege ringspartijen deze week hebben ge maakt: in ruil voor verlaging van de maximumsnelheid gaat het kabinet bekijken of Natura2000-gebieden geschrapt kunnen worden. Dat laatste is een vurige wens van de VVD. Die partij baalt ervan dat de strenge stikstofregels om de natuur te beschermen bedrijven en boeren nu flink parten spelen. „Nederland zal op termijn blijven vastlopen als we op de huidige ri gide manier blijven omgaan met Natura2000-gebieden'', zei VVD- Kamerlid Mark Harbers gisteren tijdens het debat over de stikstof maatregelen. „Opschoning is hoog nodig, net als het schrappen of her indelen van die gebieden.'' Harbers noemde het Wierdense Veld in Overijssel en de Grevelin- gen als voorbeelden van op te doe ken natuurgebieden. Ook CDA'er Jaco Geurts ziet graag dat het Over ijsselse natuurgebied verdwijnt. Agrariërs in die regio smeken daar al jaren om. In de brief met stikstofmaatrege len die het kabinet woensdag ver stuurde, staat dat 'de aanwijzings besluiten van Natura2000-gebie- den kritisch worden bezien'. Maar dat betekent volgens coalitiegenoot D66 met dat natuur verdwijnt. Ster ker nog: D66 rekent erop dat er juist meer natuur komt. Nederland telt ruim 160 beschermde Natura2000- gebieden. ,,De Europese afspraak om 17 pro cent van het grondgebied aan te wijzen als Natura2000-gebied staat nog helemaal overeind'', zei D66'er Tjeerd de Groot. Op dit moment bestaat 13 procent van Nederland uit beschermde natuur, daarmee bungelt ons land onderaan in de Europese natuurlijstjes. De Groot: ,,We willen natuurgebieden ver binden en vergroten.'' Daarmee haalt D66 zich weer de woede van coalitiepartners VVD en CDA op de hals, na eerder te pleit ten voor halvering van de veestapel. Hoewel de coalitie elkaar gisteren in het debat met rust liet, liep de spanning achter de schermen op. Saillant is dat het ministerie van Landbouw vorige maand een tweet verstuurde waarin staat dat het vol gens Europese regels onmogelijk is om het aantal natuurgebieden te verminderen. Dat zou alleen kun nen als een wetenschappelijke fout is gemaakt bij het aanwijzen van een Natura2000-gebied óf als de natuurbeschermingsdoelen on haalbaar zijn. ,,Geen van de Neder landse Natura2000-gebieden vol doet aan deze criteria'', schreef het ministerie. Onderwaterleven De toon is nu anders. ,,Ik ga met provincies in gesprek over de staat van natuurgebieden", beloofde mi nister Carola Schouten van Land bouw gisteren. Ook zij haalde het Grevelingen-natuurgebied aan. ,,Wij investeren miljoenen om het onderwaterleven in de Grevelingen op een hoger peil te brengen. Maar alles ligt op dit moment stil, omdat er één plantje op de oever is dat misschien verloren gaat. Dat stelt ons voor een bestuurlijk dilemma.'' Terwijl de VVD pijn lijdt door het verlagen van de maximumsnel heid, moet D66 ondertussen slik ken dat het kabinet in de veehoude rij niet langer pleit voor 'kringloop- landbouw'. Schouten presenteerde die vorm van duurzame landbouw vorig jaar als dé toekomst voor de landbouw. Maar onder druk van VVD en CDA zet het kabinet nu vooral in op 'emissiearme land bouw', waarbij het enkel nog gaat om het terugdringen van de uit stoot van schadelijke stoffen, zoals stikstof. Dat geeft veel agrarische ondernemers lucht, omdat het zo mogelijk blijft om bijvoorbeeld goedkoop veevoer uit Zuid-Ame- rika te importeren. Naar verwach ting kan de landbouw in december op nieuwe maatregelen rekenen. MAATREGELEN vrijdag 15 november 2019 Vlnr.: minister Carola Schouten (LNV), premier Mark Rutte, minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur) en minister Stientje van Veldhoven (Milieu). foto anp Coalitiepartijen bakkeleien over schrappen van natuur Peter Winterman Den Haag Het kabinet heeft deze week een aantal spoed maatregelen genomen om te voorkomen dat de wo ning- en wegenbouw stil komt te liggen door de stik stofcrisis. In december vol gen extra maatregelen, vooral voor de landbouw sector. De maximumsnelheid op alle snelwegen gaat overdag terug naar 100 kilometer per uur. Alleen tussen 19.00 uur en 06.00 uur mag er nog 120 of 130 worden gereden op plekken waar dat nu ook mag. Er komt een noodwet waar door belangrijke infrastructu rele projecten - zoals dijkver zwaringen - door kunnen gaan. Boeren moeten hun veevoer aanpassen door de hoeveel heid eiwit in het voer te min deren. Daardoor komt er uit de mest van koeien minder ammoniak vrij, wat helpt om de stikstofuitstoot flink te ver lagen. Het kabinet trekt 250 mil joen euro uit voor natuur- herstel. Ook wordt bekeken of Natura2000-gebieden samengevoegd of geschrapt kunnen worden. Tijdens het stikstofdebat gis teren in de Tweede Kamer kreeg Mark Rutte een opmer kelijke uitbrander van Esther Ouwehand. De reden: tijdens de inbreng van de fractievoorzit ter van de Partij voor de Dieren weigerde de minister-president op te kijken van zijn telefoon. ,,Kan de minister-president mis schien een beetje beter oplet ten, in plaats van op zijn telefoon te kijken?", vroeg Ouwehand. Onverstoorbaar bleef Rutte naar zijn schermpje turen. ,,De minis ter-president zit nog steeds op zijn telefoon, voorzitter", klaagde Ouwehand opnieuw. ,,Ik vind dit echt een heel slecht signaal." ,,Ja, ik durf zijn telefoon niet in beslag te nemen, want ik weet niet wat voor berichten er alle- maal binnenkomen", was het antwoord van Kamervoorzitter Khadija Arib. Rutte keek even op, glimlachte breed, maar greep vervolgens zijn telefoon weer. ,,Ik doe wel een beroep op de premier om goed te luisteren naar de inbreng van alle Kamer leden", sprak Arib daarop verma nend. Esther Ouwehand: „Voorzitter, laten we zeggen dat het veel zeggend is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3