Moskee doet aangifte na ontvangst dreigbrief ZEELAND 3 Door de inundatie tijdens de Tweede Wereldoorlog en daarna bij de Watersnoodramp legden veel bomen het loodje in het zoute wa ter. Populieren waren een snelle en winstgevende manier om het Zeeuwse land weer aan te kleden. Van het hout konden klompen worden gemaakt, papier of fruit- kistj es, om maar wat te noemen. De bomen werden kort op elkaar gezet en gerooid zodra ze een fatsoenlijke omvang bereikt hadden ofwel kap- rijp waren. ,,Nu kijken we niet meer zo naar bomen. Groenbeheer gaat nu over biodiversiteit", zegt De Kam. Om dat de Zeeuwen populieren in hun hart gesloten hebben, komen er hier en daar nog wel rijen 'peppels' terug. Daarnaast plant het water schap soorten aan als wilg, iep, eik, esdoorn, linde en abeel. Om die ge zond te laten uitgroeien, wilde het waterschap de bomen om de 12 me ter planten - dat is twee keer zoveel als tussen de 'productiebomen' werd aangehouden. Na protesten - er zouden dan immers veel minder bomen op dezelfde oppervlakte kunnen - is nu gekozen voor een tussenruimte van 10 meter. Struiken Voor struiken die gerooid worden, komt - in overleg met de bijenstich ting - een streekeigen mix terug van kornoelje, kardinaalsmuts, vel- desdoorn, liguster, boswilg, vlier, meidoorn, els en gelderse roos. Het rooiplan omvat 35 locaties, onder meer op de Breeweg bijKoude- kerke, de Loodijk in Zuidzande en de Langeweg bij Nieuw-Namen. Op 31 locaties komen direct bomen terug. Het waterschap is naarstig op zoek naar grond om 'compensatie bomen' te zetten, zodat toch alle gerooide bomen vervangen kun nen worden. ,,Wat zou het mooi zijn als we iets konden doen samen met de Zeeuwse Milieufederatie", mijmert waterschapsbestuurder Marien Weststrate. ,,Wij planten aan, bijvoorbeeld op een stuk grond dat een oude dame aan het ZMf geschonken heeft, het ZMf onderhoudt. We zijn al in gesprek met gemeenten en provin cie, om te kijken wat er mogelijk is aan de rand Wellicht kunnen wij meedenken over een oplossing voor de problemen van het waterschap - Ira von Harras, ZMf van gemeenten, buiten de be bouwde kom." Hij noemt als voor beeld een 'Mariniersbos' als de ka zerne er niet komt. ,,De vraag is: hoe gaan we het inrichten, waar, en wie gaat het onderhouden." Een voedselbos bij een school? ,,Ik wil alles proberen." Zieke bomen Directeur Ira von Harras, die vorig jaar het water schap nog op zijn her plantplicht wees: „Ik zie hier wel mogelijkheden. Er zijn inderdaad bezorgde burgers die ons benaderen met het aanbod van een stuk grond, dat zij graag een goede ecologische in vulling willen geven. De komende weken gaan we met een paar van die mensen praten over ons Mas- terplan Bomen. Dat gaat over con structieve oplossingen voor het bo- menvraagstuk. Wellicht kunnen wij van daaruit meedenken over een oplossing voor de problemen van het waterschap." Naast ouderdom is ziekte een be langrijke reden om bomen te rooien. Het gaat in Zeeland aller eerst om de essentaksterfte. Van de Zeeuwse essen gaat naar verwach ting 85 procent het niet overleven. Het waterschap verwijdert zieke exemplaren en laat 'gezonde', mo gelijk resistente essen ertussen staan. Op de tweede plaats staat de iepziekte, die een jaar of tien gele den een ware slachting aanrichtte. Het waterschap verwij dert opschot (jonge boompjes) waar iepziekte in zit. Bacterie- of perenvuur in mei doorns is de derde ziekte waar het waterschap veel mee wordt gecon fronteerd. Bacterievuur slaat over op fruitbomen. Om die reden is het waterschap alert op zieke mei doorns binnen 5000 meter van boomgaarden. Cornelleke Blok Vlissingen In de brief staat een getekend pop petje aan een galg en het woord 'is lam' ernaast. Op de envelop staat een niet bestaand postbusnummer uit Amsterdam, en als afzender 'kick out'. Het bestuur van de Touba Moskee heeft geen idee wat de aan leiding voor de briefis. ,,Onze eerste reactie was om de brief in de prul lenbak te gooien", zegt bestuurslid en woordvoerder Fikri Bouzambou van de Vlissingse moskee. Aan de galg Toen het bestuur hoorde dat de brief ook in Oosterhout en Zeist be zorgd was, veranderde die mening. ,,Je zou uit de brief kunnen herlei den dat de islam aan de galg gehan gen wordt. We willen het niet gro ter maken dan het is, maar we moe ten elk dreigement, hoe klein ook, serieus nemen. Het is ook goed om aan de buitenwereld te laten zien dat we hiermee te maken hebben." Het bestuur besloot gisteravond na een intern overleg om 'gepaste' veiligheidsmaatregelen te nemen. ,,Wat die maatregelen precies zijn, houden we voor onszelf', zegt Bou- zambou. ,,Er hangen natuurlijk al camera's bij de moskee, maar we scherpen de maatregelen iets aan, in overleg met de politie en gemeente. Het betekent niet dat er straks poli tie bij de deur staat." We moeten elk dreigement, hoe klein ook, serieus nemen De Touba-moskee heeft de afge lopen maanden geen andere inci denten meegemaakt. ,,Zo'n brief als deze hebben we nooit eerder ont vangen. Na aanslagen in het buiten- land zijn we wel wat alerter", zegt Bouzambou. De Vlissingse moskee hoort bij een samenwerkingsverband van tien moskeeën in Zeeland en West Brabant. Moussa Aynaou van de Al- mohsinin-moskee in Oosterhout en woordvoerder van de samenwer kende moskeeën, is wel haatmail- tjes en niet zulk fris taalgebruik ge wend. Het bestuur van de Ooster- houtse moskee heeft ook besloten om aangifte te doen. De ongefrankeerde enveloppen die bij de Marokkaanse moskeeën in Oosterhout en Vlissingen en de Turkse moskee in Zeist bezorgd werden, zijn overduidelijk van de zelfde afzender, is de conclusie van Aynaou. Op alle enveloppen is het zelfde postbusnummer gebruikt. Aynou: ,,Het lijkt erop dat de drei ging niet gericht is op een specifiek iets of iemand, maar je voelt je als is lamitische gemeenschap wel aange sproken." We scherpen de maatregelen iets aan, in overleg met de politie en gemeente Bij de moskeeën in Goes en Mid delburg, die ook bij de Samenwer kende Moskeeën West-Brabant en Zeeland horen, zijn recent geen haatbrieven binnen gekomen. vrijdag 15 november 2019 naar plek voor herplant l De Touba-moskee in Vlissingen heeft afgelopen week een dreig brief met een getekende galg ontvangen. Het bestuur doet aan gifte bij de politie. Moskeeën in Oosterhout en Zeist hebben de zelfde brief ontvangen. - Fikri Bouzambou, Touba-moskee - Fikri Bouzambou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39