Parkinson Eigen wijn voor de Meilandjes 32 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV CABARETIÈRE NIEUWE SHOW Na haar zware voorstelling over depressie kiest Sara Kroos in haar nieuwe show Verte voor een iets lichtere toon. Een ode aan gestuntel en aan haar eigen struikelpartijen. Een tamelijk saaie tv-avond werd woensdag in een klap goed gemaakt door een bijzondere editie van Pauw. De talkshow stond bijna geheel in het teken van Parkinson. Enkel de VVD gooide wat roet - of stikstof, zo u wilt - in het eten met de aangekondigde snelheidsverlaging van 130 naar 100 kilometer. Dat behoefde als ge sprek van de dag natuurlijk ook wat aan dacht. Waar thema-uitzendingen als deze al snel een loeizware Rondom 10-achtige sfeer krij gen of juist verzanden in een taai medisch college, was deze precies goed. Het was een aangename mix van feitelijke informatie, ontroering, berusting, levenslust en godzij dank werd er ook nog een beetje gelachen. Vooral toen gasten Rob de Nijs en Ernst Da niël Smid, allebei gediagnosticeerd met de ziekte, grapten dat ze best samen op tournee kunnen als The Parkinson Brothers. Het co pyright op die naam ligt overigens bij gast heer Pauw. weinig je eigenlijk weet van een bepaald on derwerp. Laat ik Parkinson nu bijvoorbeeld altijd beschouwd hebben als de ultieme ou- demensenziekte. Maar aan tafel zat ook gy naecoloog Annelien Oosterbaan die op haar 33ste te horen kreeg dat ze de pineut was. De kwalificatie 'veerkrachtig' doet haar bewon derenswaardige levensinstelling amper recht. Ze is in haar omgeving heel open over haar aandoening, werkt veertig uur en loopt de marathon. Ook sprak ze de nuchtere ver wachting uit dat, zodra ze er 'ernstig' aan toe is, slimme neurologen wel iets verzonnen hebben tegen de ziekte. de verhalen van Rob de Nijs en Ernst Daniël Smid minder indrukwekkend waren. Wat me vooral raakte was de uitspraak van Smid dat hij eerder aan tafel bij Pauw niet over zijn ziekte 'durfde' vertellen. Bang voor een stempel, bang te worden afgeschreven. Als mens kan ik me daar van alles bij voorstel len. Net zoals ik me terdege realiseer dat BN'ers een extra drempel over moeten, om dat ze hun medische status vervolgens over vier pagina's uitgemeten zien in de bladen. Maar ik werd toch ook een beetje verdrie tig van de woorden van Smid. Want eigen lijk betekent het dat je als Parkinson-patiënt (maar u mag daar natuurlijk ook een ander type ziekte invullen) dan dubbel wordt ge straft, omdat je behalve je lot ook met de ge heimzinnigheid moet leven. Terwijl jou dit ook maar gewoon overkomt, buiten je schuld. Dat maakte de stap naar voren van de twee zangers en de jonge gynaecoloog niet alleen dapper, maar ook broodnodig. Al was het alleen maar omdat iedereen die woens dagavond Pauw keek, allesbehalve afgeschre ven mensen zag. Verkaik in Waitress Concert Pet Shop Boys e is klaar met te hard lopen, zegt cabaretière Sara Kroos (38) in Verte, haar nieuwe show die morgen de première beleeft in Utrecht. Want, typi sche Kroos-logica: ,,Dan struikel ik ook niet meer zo vaak.'' Bepaald niet-Nederlandse samenvat ting van haar nieuwe show: cut the crap, mensen. Maskers af, stop met flauwe kul, met blabla en poeha. Doet ze zelf ook niet meer. Kroos: ,,Waar we alle maal aan moeten voldoen zeg, dat kan helemaal niet. Ik neem in Verte die strenge stem in ons hoofd eens even een stuk minder serieus.'' Afschuwelijk cliché, maar geluk, dic teert Kroos boven een glas appelsap na haar try-out in het Haagse theater Dili- gentia, schuilt toch echt in zoiets ultra- kleins als een goede koffie in de herfst zon. En niet in status op je werk. Of wat mensen van je vinden. Weet je dat ik me nog elke dag een bofkont voel dat dit mijn beroep is? Zeker, Kroos doet aan sociale media - bij uitstek een digitale keurmarkt. Maar dan wel op hMr manier. Dus haar insta- gramaccount heet niet voor niets @sara- krooslelijkefotootjes. ,,Bij mij geen mooie plaatjes op een jacht, met een glas champagne in de hand. Je zal mij niet vrolijk met een groepje in een res taurant zien zitten op mijn posts. Ga toch weg man, wat een gelul. Ik probeer juist zo lelijk mogelijk op mijn foto's te komen. Met badhanddoeken op mijn hoofd, of door lekker scheel te kijken.'' Broccoli Nu komt ze sowieso niet veel in restau rants. Veel van haar collega's kennen de Chinese restaurants van Delfzijl tot aan Terneuzen, Kroos niet. ,,Omdat ik een schuwe beer ben, die niet graag op drukke plekken komt. En omdat ik een vriendin heb die heerlijk voor ons kookt. Vanavond zaten we daar ver derop (wijst naar halletje waar een half gare tl-balk flikkert, red.), in die oerge zellige gang. Aten we broccoli, daar ga ik altijd enorm hard op. We dekken de ta- Het kan je soms als kijker overvallen hoe Hiermee wil ik allerminst suggereren dat vrijdag 15 november 2019 MUSICAL Willemijn Ver kaik gaat weer een musical doen in Neder land. Zij is vol gend seizoen te zien in de Ne derlandse ver sie van de Ame rikaanse voor stelling Wai tress, met mu ziek van Sara Bareilles. POP Het Britse duo Pet Shop Boys geeft volgend jaar een concert in Nederland. De muzikanten staan op 6 mei in AFAS Live in Amsterdam. Op 24 januari 2020 verschijnt hun nieuwe album Hotspot De kaartverkoop begint zaterdag. GO we beer Sara Kroos brult weer Jeroen Schmale 44 Martien Meiland: ,,We zijn bij een wijnboer geweest om te proeven.'' privéfoto Met hun lijfspreuk 'wij nen, wijnen, wijnen' was het te verwachten dat de familie Meiland haar eigen druivennat krijgt. Het populaire te levisiegezin uit het SBS 6-programma Chateau Meiland koos zelf wij nen uit voor La familie Meiland, die vanaf 6 de cember te koop zijn, zo kondigde Martien giste ren aan op Instagram. Omdat hun chateau in Frankrijk de komende jaren is volgeboekt, wil den de Meilandjes hun favoriete wijn graag naar Nederland bren gen. ,,We zijn de hele dag bij een wijnboer geweest waar we heb ben geproefd", vertelt Martien in een filmpje op Instagram. Ze kozen voor een merlot, een chardonnay en een rosé. De avonturen van de wijnliefhebbers, die de Gouden Televizier-Ring hebben gewonnen, zijn rond de kerst weer te zien op SBS 6. Het po pulaire programma trok wekelijks rond een mil joen kijkers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32