Wie is jouw Clubheid van het Jaar? Niet iedere schaatser leeft op van een wereldbekerwedstrijd P*3 30 ZEELAND In Minsk begint vandaag de strijd om de wereldbeker schaatsen. De Nederlandse top reist de komende tijd weer de hele wereld over voor de competitie. Met wat voor gevoel? Stem mee op pzc.nl/clubheld Ronald Mulder was in 2014 de be ste, constante 500 meter-rijder en wordt daar nog elke dag aan herin nerd. Niet door collega-schaatsers, vrienden of journalisten. Wel om dat de prijs onderdeel uitmaakt van zijn meubilair. De wereldbeker staat bovenop de kast in zijn woon kamer. De reden dat de prijs na al die ja ren nog steeds niet uit het zicht is verdwenen? ,,Het is heel gaaf om over een heel seizoen de sterkste te zijn. Het is een van de mooiste prij zen die ik ooit heb gewonnen." Presteren in de wereldbeker heeft voor Mulder veel waarde, maar dat geldt niet voor alle schaatsers. Zij die zich begin november in Thialf kwalificeerden, vertelden opge lucht en blij te zijn met de tickets voor de eerste vier weekeinden. Maar vervolgens kwam meestal een verhaal over hoe belangrijk de we reldbekerwedstrijden zijn om 'wedstrijdritme op te doen'. Zoals Sven Kramer het schetst: ,,Ik ben geen 18 jaar meer en nog blij om overal naartoe te mogen. Deze wed strijden staan voor mij volledig in het teken van de grote toernooien." Zo staat de jongere Dai Dai Ntab er ook in. Hij was in 2017 winnaar van het eindklassement op de 500 meter en daarmee winnaar van de wereldbeker. Vorig jaar zat de sprinter balend thuis. Nu is hij er wel bij. ,,Een lekkere aanloop naar de NK eind december. Op die we reldbekers kan ik zien wat ik in het internationale veld doe en mijn ni veau uitbouwen." De wereldbeker voert ook dit sei zoen langs opmerkelijk gekozen plaatsen in de wereld (zie kader). Het is de vraag of alle toppers daar op het ijs verschijnen. Vorig jaar was er soms sprake van een gedeva lueerd veld. Zo sloegen de toppers van Jumbo een wereldbekerweek- einde over omdat een trainings kamp belangrijker werd gevonden. Een buitenlandse kampioene als de Japanse Nao Kodaira deed het zelfde. Pakweg vijftien jaar geleden werd winst in de wereldbeker door het merendeel nog als een enorme prestigestrijd gezien. Die status is meer en meer af- j gebrokkeld. Met aanpassingen i in de kalender, het prijzengeld, en te verdienen plaatsen voor de WK is geprobeerd de wereldbeker iets op te waarderen, maar die po gingen zijn vooralsnog halfbakken en hebben niet voor een kentering gezorgd. Ireen Wüst: „Vroeger was het echt: de World Cup." Ze zet grote ogen op om de betekenis van de wereldbekerwedstrijden des tij ds uit te drukken. „Tegenwoordig wil je je gewoon kwalificeren en kies je daarna de momenten wan neer je wilt rijden." Wüst is echt niet meer gespan nen voor elke race in een wereldbe ker. ,,Het hangt er een beetje vanaf. Vorig jaar in Salt Lake City was ik wel gespannen, daar zijn snelle tij den te rijden. Maar in Polen vorig jaar had ik een dag op het ijs ge staan, nadat ik er tien dagen vanaf was geweest. Ja, dan is het een trai ning en niet echt heel spannend." Zenuwen Toch zijn er ook schaatsers voor wie uitkomen in de wereldbeker nog wel voor grote ogen en extra zenu wen zorgt. Voor beloften, debutan ten, als Michelle de Jong (20). De jongere zus van Antoinette heeft zich voor het eerst gekwalificeerd. ,,De wereldbeker rijden is wel weer een droom die uitkomt. Ik wilde er gewoon naartoe. Dat was wel echt een doel. Ik kan gaan leren, ervaring opdoen, doorgroeien." Terug naar Mulder, die bijna elke dag zijn prijs van vijf jaar geleden ziet staan. Hij is ondanks het soms veeleisende reisschema van plan alle wereldbekerwedstrijden te rij den. ,,Ik vind het gewoon mooi en leuk. En die vlieguren? Ja, die horen erbij. Het is óók gaaf om in een sprintland als Japan te mogen rij den. En daar voor die wereldbeker te gaan. Vorig jaar plaatste ik mij, maar kon ik in Japan niet rijden door mijn rug. Nou, dan zit je niet lekker op de bank, hoor." KALENDER Jouw stem bepaalt welke vrijwilliger wint en wegloopt met een geheel verzorgd clubfeest! Bovendien maak je zelf ook kans op een feest voor je club, stem dus meteen! vrijdag 15 november 2019 Een droom voor de één, training voor de ander Pim Bijl Lisette van der Geest Minsk Ronald Mulder met de wereldbeker in 2014. Hij ziet de trofee nog elke dag staan. foto anp WERELDBEKER SCHAATSEN 15-17 november 2019 Minsk (Wit-Rusland) 22-24 november 2019 T omaszow Mazowiecki (Polen) 6-8 december 2019 Nur-Sultan (Kazachstan) 13-15 december 2019 Nagano (Japan) 7-8 februari 2020 Calgary (Canada) 7-8 maart 2020 Finale in Heerenveen CLUBHEL Partners: Rabobank, NOC*NSF, Kunstbende, LKCA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30