Waar waren Virgil, Matthijs, Frenkie en Myron in 2014? 27 Bij het WK van 2014 zat Matthijs de Ligt in de derde klas van de middelbare school. Hij keek de wedstrijden thuis op de bank in Abcoude, met zijn broertje en zusje die ook gek van voetbal zijn. ,,En ik keek met een sterk oranje gevoel'', zegt de nu 20-jarige ver dediger. ,,In die tijd kwam ik zelf al uit voor de jeugdteams van de KNVB. Het kriebelt bij mij al echt voor komende zomer, ik denk dat er niets mooier is dan spelen voor je land op een eindtoernooi, waar bij iedereen zo enorm meeleeft.'' De twee jaar oudere Frenkie de Jong trainde in 2014 soms al mee met het eerste van Willem II. 17 jaar jong, dromend van een door braak in het profvoetbal. En ja, dan kijk je toch al anders naar een WK dan de WK's ervoor. ,,In 2006 bijvoorbeeld was ik pas 9, het enige wat ik daar nog van weet is dat Robin van Persie keihard een t Een grote glimlach bij Boadu als hij terugdenkt aan 'alle balkonnetjes' vrije trap raak schoot tegen Ivoor kust. In 2014 keek ik alles heel be wust. Dé wedstrij d van dat WK in Brazilië? Dan kies ik Nederland - Spanje. Ja, die verkies ik boven de halve finale tegen Argentinië. De verwachtingen vooraf waren niet hoog, Oranje kwam ook nog 1-0 achter en dan wordt het tegen de regerend wereldkampioen ineens 5-1...'' Net als bij De Ligt schiet al door zijn hoofd dat hij zelf zijn eerste EK kan gaan spelen. En hoe dat zal zijn. ,,Ik heb het daar al wel eens over met de jongens die er in 2014 voor het eerst bij waren. Blind, Wijnaldum, Cillessen. Zij zeggen: een toernooi meemaken helpt heel erg in je ontwikkeling. Van 2014 weten zij al hoe mooi het kan zijn, toen groeiden ze in het toer nooi. Dat moeten we straks als we ons plaatsen weer hebben.'' Deze week staat de jonge spits voor het eerst zelf op het veld met internationals als Memphis en Wijnaldum. ,,Jongens die tijdens dat WK in 2014 meededen. Met de beste spelers trainen, daar word je zelf ook beter van. En ook mooi: Bij Oranje kom je ook in een spit- senhistorie, hè. Patrick Kluivert, Robin van Persie Bijlmer Een grote glimlach bij Myron Bo adu als hij terugdenkt aan 'alle balkonnetjes in onze straat in de Bijlmer.' ,,Daar stonden overal van die Oranje-leeuwen, dat herinner ik me nog. Ook bij ons. Ik was 13 jaar, heb alle wedstrijden gekeken, ik wilde zó graag dat Oranje in de finale kwam. Ik heb ook Ghanese roots natuurlijk, maar zij deden dat WK niet mee, dus was alles Oranje bij ons thuis. Toen ze eruit vlogen tegen Argentinië na penal ty's was ik heel erg teleurgesteld.'' Wie al wat ouder was bij de laatste toernooideelname van Oranje, is de huidige captain. Vir gil van Dijk speelde in 2014 bij Celtic. Hij droomde op zijn 22ste, bijna 23, van een kans in het Oranje van Louis van Gaal. „Som mige jongens van Oranje kende ik al wel als ploeggenoot van de trai ningen", zegt hij nu. ,,Want ik had een keer stage gelopen onder Van Gaal. Naar de WK-wedstrijden keek ik als supporter. Deels op va kantie, deels met vrienden in Ne derland. Nee, op fanpleinen ben ik nooit geweest. Maar het was ge weldig om te zien dat ze het zo goed deden.'' Met medewerking van Mikos Gouka en Sjoerd Mossou. Stand er alles aan die koorts buiten de deur te houden. Klopp zegt dat steeds: 'focus, volgende wedstrijd'. Alleen de volgende wedstrijd telt. Het gaat goed, maar het is pas no vember. De zwaarste maanden van het seizoen komen er nu pas aan.'' Dat neigt naar een understate ment: voor Van Dijk wacht de ko mende tijd een moordend schema met Liverpool, met een piek in de weken rond de jaarwisseling. Het speelschema van de club zit zo overvol, dat de club in twee toer nooien tegelijk moet spelen: het wereldkampioenschap voor clubs in Qatar, en de League Cup in ei gen land. ,,Gelukkig hebben we voorlopig nog met weinig blessures te ma ken gehad'', aldus Van Dijk. ,,Ook daarom zijn we nog sterker dan vorig seizoen, denk ik. De club heeft geen grote aankopen gedaan, maar als team zijn we alleen nog maar beter op elkaar ingespeeld geraakt. Op details groeien we nog steeds, dat is heel mooi om mee te maken.'' Met Oranje gloort het eerste grote eindtoernooi sinds 2014; een punt in Belfast is zaterdag genoeg voor kwalificatie, met anders nog een ontsnappingsmogelijkheid in de thuiswedstrijd tegen Estland. ,,Als we het nu nog niet halen, dan weet ik het ook niet meer'', zegt Van Dijk. ,,Ik heb twee eind- toernooien gemist, ik kan niet wachten om op dat EK te spelen. Het wordt echt tijd, als team zijn we er klaar voor.'' Beetje verrast In Noord-Ierland, op Windsor Park wacht nog een zware beproe ving, voorziet de aanvoerder. ,,In de Kuip hebben we al gemerkt hoe lastig ze zijn'', zegt Van Dijk. ,,Destijds werden we een beetje verrast, doordat ze met twee con troleurs speelden, van wie eentje puur op Frenkie. Maar ook van Duitsland kunnen we leren, dat het in Belfast ook heel moeilijk heeft gehad, zeker in de openings fase.'' ,,Ze zullen ongetwijfeld gaan stormen, voor hun trainer (de po pulaire Michael O'Neill, red.) is het bovendien een afscheid, voordat hij naar Stoke City vertrekt. Dus cadeau gaan we het zeker niet krij gen. Hoeft ook niet. Het is aan ons om deze klus af te maken.'' de man die hem naar Southamp ton haalde, en daarna almaar be langrijker maakte bij Oranje. Im mer scherp en kritisch is de bondscoach, feilloos aanvoelend wat Van Dijk nodig heeft om opti maal te presteren. ,,Eenzelfde soort klik heb ik ook met Jürgen Klopp bij Liverpool'', aldus Van Dijk. ,,Ze voelen beiden aan hoe ze mij het beste kunnen aanpakken. Kritisch, ja. En als de media heel positief over me zijn, willen ze het nog wel eens expres downplayen, soms met een kleine knipoog. Toen ik de prijs kreeg voor de UEFA-speler van het jaar, zei Klopp ook: 'Virgil gaat alleen even de prijs ophalen namens het hele team'. Ze weten dat ik dat soort dingen goed kan hebben, dat ik snap wat ze ermee bedoelen ook. Tegelijk krijg ik ook heel veel waardering en verantwoordelijk heid van ze.'' Met zijn club Liverpool gaat het alleen nog maar crescendo sinds het vorige seizoen, toen al goed voor de Champions League-winst én de tweede plaats in de Premier League. Dit seizoen heeft de ploeg van Klopp nog geen wedstrijd ver loren, en ligt ruim aan kop en koerst - eindelijk - af op de lands titel, mogelijk de eerste van de roemruchte club sinds 1990. ,,Natuurlijk merk je dat er al veel over wordt gesproken'', aldus de lange verdediger. ,,Voor de suppor ters is het kampioenschap al zo lang geleden, dat de Premier League boven alle andere competi ties wordt geplaatst. Maar we doen EK-KWALIFICATIE Groep C vrijdag 15 november 2019 GO Oranje kan morgen voor het eerst in zes jaar naar een eind- toernooi. Slechts een enkele speler van het huidige team was er al bij op het WK van 2014. Aan anderen vragen we: waar was jij destijds? Maarten Wijffels Zeist A Virgil van Dijk viert een doelpunt met zijn collega-internationals. Meer en meer is de aanvoerder steunpilaar voor de rest. foto pim ras Morgen 20.45 uur Noord-Ierland - Nederland 20.45 uur Duitsland - Wit-Rusland Dinsdag 20.45 uur Nederland - Estland 20.45 uur Duitsland - Noord-Ierland gespeeld w g v pt (v-t) 1 Nederland 6 5 0 1 15 19-7 2 Duitsland 6 5 0 1 15 20-6 3 Noord-Ierland 6 4 0 2 12 8-7 4 Wit-Rusland 7 1 1 5 4 4-12 5 Estland 7 0 16 1 2-21 TRICOnp Frenkie de Jong mag als 17-jarige mee op trainingskamp met Willem II. Hier oefent hij tegen FC Volendam. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27