Economie draait goed dankzij de consument ...een correcte kilometerstand. AutoTrack ECONOMIE 23 Horeca, elektronica, drank en tabak in trek STRANDING OPZET Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) moest Neder land het de laatste maanden vooral hebben van een gestegen con sumptie. Nederlandse consumen ten liepen vooral warm voor ho- reca-uitjes, nieuwe elektrische ap paraten, woninginrichting, dran ken en tabak. Aan auto's gaven zij juist minder geld uit. Samen spen deerden we 1,6 procent meer euro's dan in dezelfde periode vorig jaar. Het totaal aantal banen steeg in het derde kwartaal - met name in de zorg, de handel, het vervoer, de horeca en het onderwijs. Het aantal uitzendbanen kromp daarentegen. „Waarschijnlijk hebben fabrieken uitzendkrachten zelf in dienst ge nomen. Per saldo gebeurt er dan niets", legde hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS uit. Momenteel hebben 5,6 miljoen Nederlanders een vaste aanstelling en dat is een toename van 213.000 personen. Het aantal langdurig werklozen daalde in twaalf maan den tijd van 110.000 naar 82.000. Het gaat dan om mensen die min stens een jaar op zoek zijn naar werk. De groep 45-plussers is hier het sterkst vertegenwoordigd. Meer t We gaven samen 1,6 procent meer uit dan in dezelfde periode vorig jaar dan de helft van alle 45-plussers zonder baan zoekt al langer dan een jaar naar werk. De gewone werkloosheid is wel gestegen en dat is voor het eerst in 5,5 jaar tijd. Toch bleef de krapte op de arbeidsmarkt in stand. In het derde kwartaal van dit jaar telde Nederland 319.000 werklozen. Dat waren er 14.000 meer in vergelij king met een kwartaal eerder. Vol gens Van Mulligen is dit niet het ge volg van een ontslaggolf, maar van groeiend aanbod: ,,Meer mensen zijn op zoek gegaan naar werk, maar konden dat niet direct vinden.'' De hoofdeconoom maakt zich geen zorgen, integendeel zelfs. ,,Veel mensen hebben nog altijd vertrouwen in de arbeidsmarkt." Het aantal openstaande vacatures steeg met 4000 tot 288.000. Daar mee nam de spanning op de ar beidsmarkt ietsje af naar gemiddeld 90 vacatures per 100 werklozen. Dat was een kwartaal eerder nog 93 op 100. Het totaal aantal banen nam in het derde kwartaal met 0,2 procent toe tot 10,7 miljoen. Daarmee was sprake van de kleinste stijging sinds het eerste kwartaal van 2016. In de bouwsector en de land bouw constateerde het statistiek bureau relatief sterke groei op jaar basis. Toch zijn de bouwers pessi mistisch. Er zijn meer onderne mers die een omzetdaling ver wachten dan die uitgaan van groei. Ze kunnen te weinig arbeidskrach ten vinden, maar ze zeggen ook last te hebben van stikstof- en PFAS- maatregelen. De delfstoffenwin ning, met daarin de gaswinning in Groningen, was opnieuw de be drijfstak met de grootste krimp. Dat wil je toch graag weten. Alleen bij AutoTrack check je gratis de geschiedenis van een auto. Van de eerste eigenaar tot de laatste keuring. Dan weetje dat de kilometerteller de waarheid vertelt. vrijdag 15 november 2019 GO De Nederlandse economie heeft een goed derde kwartaal achter de rug. Het bruto binnenlands product (bbp) dikte met 0,4 pro cent aan. Dat is gelijk aan de groei in de twee voorgaande kwartalen. Op jaarbasis komt de groei uit op 1,9 procent. Economieredactie Den Haag ni I'M)»* :v Het ziet eruit als een echte stranding, zoals het kabelleg- schip Topaz Installer daar ligt op een zandbank voor de kust van het Belgische Bredene. Maar schijn bedriegt, want het betreft hier een demonstratie aan potentiële klanten dat het schip zonder schade kan stranden en bij hoog tij ook weer zelf kan vertrekken. foto belga Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23