wt mi 20 ECONOMIE |,1 \mJ,J/m//A Oeso onderzoekt de mogelijkheid om de vlucht Kan één wereldwijd tarief voor de winstbelasting een einde maken aan belastingontwijking door multinationals? Misschien wel, zeggen kenners, maar er zitten de nodige haken en ogen aan. Kort Weer kritiek op accountants Accountantsorganisaties leveren nog altijd broddelwerk en laten te veel steken vallen bij het controleren van de boeken van ban ken, verzekeraars en beursgenoteerde be drijven. Dat constateert de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) in een nieuw rapport. Twaalf van de veertien onderzochte wette lijke controles krijgen van de AFM een on voldoende. Volgens de toezichthouder zou den accountants vooral bij het nalopen van jaarcijfers van bedrijven nog altijd niet goed onderbouwen waarom ze hun goedkeuring geven aan de omzet en de afschrijvingen. Avebe predicaat koninklijk Aardappelzetmeelconcern Avebe krijgt het predicaat koninklijk ter ere van het hon derdjarige bestaan. De eretitel werd gisteren uitgereikt door de commissaris van de Ko ning van Groningen, René Paas. Op 11 no vember 1919 werd de akte van het Coöpera tief Aardappelmeel Verkoop Bureau (AVB) ondertekend. Vanaf die dag zetten elf coöpe ratieve aardappelzetmeelfabrieken hun pro duct gezamenlijk af, zodat zij hun produc ten beter konden verkopen. Avebe is wereld marktleider op het gebied van aardappelzet meel en -eiwit. Het bedrijf heeft 1300 mede werkers en productielocaties in Nederland, Duitsland en Zweden en verkoopkantoren in de VS, Europa en Azië. Het hoofdkantoor staat in Veendam. Vopak SBM Offshore Shell Minder winst NN Group Verzekeraar NN Group (Nationale-Neder- landen) heeft afgelopen kwartaal minder winst in de boeken gezet dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Volgens het concern liep het resultaat bij de levensverzekeringen in Ne derland terug. Over de gehele linie ging het wel goed. Onder de streep hield NN Group 515 miljoen euro over, waar een jaar eerder een nettowinst van 788 miljoen euro in de boeken ging. Activiteit Dat heeft ironisch genoeg te ma ken met een andere maatregel om belastingontwijking tegen te gaan. Lange tijd werden hoofdkantoren op papier gevestigd in landen waar de winstbelasting het laagst was. Tegenwoordig hebben veel landen de afspraak dat er sprake moet zijn van economische activiteit, anders wordt het gezien als belastingont wijking. En dan kan zo'n multina tional alsnog door andere landen extra worden belast. Per saldo zijn de bedrijven daar dus meer activiteiten gaan ont plooien wat tot meer economische groei heeft geleid. Het lage tarief brengt dus tastbaar meer econo mische groei. De pijn zit bij landen die een re latief hoog tarief van de winstbe lasting hebben en dat geld ook no dig hebben voor de overheidsuit gaven. Frankrijk is bijvoorbeeld zo'n land. Dat land pleit daarom voor het aanpakken van de race Als een land niet langer een belastingvoordeel mag geven, kan het besluiten dan maar een subsidie te verlenen naar de bodem. De Oeso, de orga nisatie die besluiten kan nemen over wereldwijde belastinghef fing, onderzoekt nu de mogelijk heid om een wereldwijd mini mumtarief in te voeren. Dat moet een einde maken aan de belasting concurrentie tussen landen. Stel: het minimumtarief wordt 15 pro cent. Als een bedrijf zich in een belastingparadijs vestigt waar het belastingtarief op bijvoorbeeld 10 procent ligt, wordt voortaan een heffing van vijf procent gelegd op het geld dat naar het belastingpa radijs gaat. Dat betekent dat het bedrijf geen fiscaal voordeel meer heeft door zich in een belastingpa radijs te vestigen. Als vestiging in een belastingpa radijs niet meer loont zal er snel een einde komen aan de belasting concurrentie is de gedachte. Bo- Multinationals die nauwelijks belas ting betalen omdat ze hun hoofdkan toor en andere acti viteiten vestigen in een belasting paradijs. Het is een hardnekkige praktijk waaraan een groeiend aantal regeringen een eind willen maken. Het is moeilijk te verkopen dat burgers meer belasting betalen en bedrijven steeds minder. De vorige president van de Ver enigde Staten, Barack Obama, trok er al tegen ten strijde. ,,Of er staat daar een heel groot kantoorge bouw waar heel veel mensen wer ken of het is een belastingpara dijs'', zei de president toen hij zijn ongenoegen uitsprak over de vele Amerikaanse hoofdkantoren die op papier op Bermuda waren ge vestigd. Tot veel resultaat hebben zijn opmerkingen niet geleid. Integen deel er is de laatste jaren een race naar de bodem wat betreft tarie ven voor de winstbelasting. ,,Het probleem is dat landen beseffen dat een laag tarief tot meer econo mische activiteit leidt'', zegt Mar lies de Ruiter, belastingexpert bij accountants- en adviesorganisatie EY. rr/iiiBin AFM DEELT TWAALF ONVOLDOENDES UIT CONCERN BESTAAT HONDERD JAAR O vrijdag 15 november 2019 Het olieopslag- bedrijf stak met kop en schouders boven de rest van de AEX uit. De maritiem dienstverlener schroefde zijn verwachtingen opnieuw op. UK Het olie- en gasconcern noteerde ex dividend. Het biotechnolo- gieconcern sloot de rij in de AEX. GO Wereldwijd één LEVENSVERZEKERINGEN PROBLEMATISCH -Marlies de Ruiter, expert Rotterdam Peet Vogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20