O 11,5 procent van de dertigers heeft moeite met abortus JOL Pinguïn homokoppel 'Als het nu niet lukt, weet ik het ook niet meer' Walcheren steelt ei van heterokoppel Van Dijk over het EK »P26 NFtc --4 - r De Veldersweg/Kluithoekwegbij Grijpskerke 'krijgt een ander pjiterljjkT|Het waterschap gaat er 511 bomen rooien. Veel zaailingen zijn uitgegroeid tot jonge bomen die te dicht op elkaar staan. In totaal worden er deze winter in Zeeland 2745 bomen gekapt en daarvoor komen er 1568 terug. Onderzoekers van de Universiteit van Tilburg bespeuren een 'nieuw conservatisme', dat los staat van re ligie. „Jongere generaties lijken een nieuwe structuur te zoeken om hun identiteit aan op te hangen", zegt socioloog Quita Muis. „Daarbij komen ze uit bij dingen van vroe ger.'' Voor het onderzoek, dat binnen kort verschijnt in het wetenschap pelijke tijdschrift Mens en Maat schappij, is gebruikgemaakt van data uit een Europese studie die al bijna veertig jaar loopt. Bijna 7000 Ne derlanders gaven in de loop der ja ren hun mening over zaken als abortus, euthanasie, zelfdoding en homoseksualiteit. Nog steeds heeft - ook bij jongere generaties - het overgrote deel geen of weinig moeite met dit soort zaken, en over de hele linie is de acceptatie ge groeid. Grofweg driekwart is bij- voorbeeld positief over vrije abor tuskeuze. Maar voor het eerst sinds de data beschikbaar zijn, is de jongere ge neratie minder progressief dan de generaties voor hen. Het gaat om Nederlanders die in de jaren 90 zijn geboren. Zij zijn, net als zij die in de Jongere generaties lijken een nieuwe structuur te zoeken. Komen uit bij vroeger jaren 80 zijn geboren, duidelijk conservatiever dan bijvoorbeeld de babyboomers. Zo vindt 8,1 procent van de twin tigers en zelfs 11,5 procent van de dertigers dat abortus zelden of nooit te rechtvaardigen is. Bij vijfti gers en zestigers ligt dat percentage iets boven de 7 procent. Het verschil tussen jongere en oudere generaties wordt alleen maar groter, stellen de Tilburgse onderzoekers. In het verleden waren de oude ren juist altijd conservatiever. Daarin werden ze sterk beïnvloed door de kerk. Muis vindt het te vroeg om te concluderen dat in Ne derland een nieuwe conservatieve wind gaat waaien, zoals in de Ver enigde Staten. ,,Maar de trend dat Nederland alsmaar progressiever wordt, is duidelijk gestopt." De bevindingen over de zogehe ten millennials sluiten aan bij eer dere observaties: ze hebben een sterkere hang naar traditie dan hun ouders. Ook zijn ze later seksueel actief. ,,Zij krijgen hun houvast niet meer van bijvoorbeeld een religie", zegt Aik Kramer, oprichter van het platform GenerationWhy. ,,Maar ze zoeken er wel naar, bijvoorbeeld op internet. Dan bestaat de kans dat ze ook bij conservatieve denkbeelden uitkomen.'' »P12 vrijdag 15 november 2019 6°C Nieuwsmedia ZEELAND2 FOTO LEX DE MEESTER Nederland wordt conservatiever Nederlandse twintigers en derti gers denken behoudender over zaken als abortus en euthanasie dan de generaties voor hen. Dat is een trendbreuk: tot nu toe werd ons land juist steeds pro gressiever. Sander van Mersbergen Naz Taha Tilburg -Quita Muis, socioloog Koude herfst dagen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1