16 NIEUWS 2,8 miljoen voor een Van Gogh INTERVIEW VADIM LOEKASJEVITSJ De Russische luchtvaart- en vliegtuigbouwkundige Vadim Loekasjevitsj heeft van meet af aan geloofd dat een Russische Buk- raket MH17 op 17 juli 2014 neerschoot boven Oost-Oekraïne. En tot op heden blijft hij dat zeggen. Het kostte hem zijn baan. Je bent de vijfde colonne, de vijand, werd me verteld.'' Hij kleedt de Hongaarse rechtstaat uit én moet beslissen over toetreding In plaats van een Boeing- cockpit werd er een IL-86 gebruikt Het woensdag bij Sotheby's in New York geveilde schilderij van Vincent van Gogh is ge kocht door het Drents Mu seum en het Van Gogh Mu seum. Het gaat om het werk Onkruid verbrandende boer uit 1883, melden de musea. Ze hebben er bij de veilig ruim 2,8 miljoen euro voor betaald. Het schilderij zal afwisselend in de musea te zien zijn. Het werk toont een eenzame fi guur op een verlaten vlakte bij avondschemering, verlicht door een vuurtje. Van Gogh schilderde het in Drenthe, waar hij in het najaar van 1883 verbleef en het landschap vastlegde in schilderijen en tekeningen. Dit is een van de weinige schilderijen uit deze periode die bewaard zijn ge bleven. In de jaren 30 werd het schilderij verworven door de Amsterdamse kunsthan delaar Jacques Goudstikker. Hij stierf in 1940 op de vlucht, waarna de Duitse bezetter zich over zijn verzameling 'ontfermde'. Later kwam het in handen van Goudstikkers schoondochter. Met de aan koop van dit werk zijn alle Drentse schilderijen in Ne derlandse openbare collecties. Britse politie verijdelt Rembrandtroof De Britse politie zegt dat een poging is verijdeld om twee schilderijen van Rembrandt te stelen. Een inbreker had zich 's nachts toegang ver schaft tot de Londense Dul- wich Picture Gallery, waar werken van de Hollandse meester worden geëxposeerd. De poging mislukte doordat het alarm afging. De politie was snel ter plaatse. De dader is ontsnapt door een onbe kende vloeistof in het gezicht van een agent te spuiten. Neppiloot oorzaak ramp Partij cocaïne recordvangst Uitleg over seks illegaal oet je kijken'', zegt Vadim Loekasje- vitsj, terwijl hij naar zijn compu terscherm tuurt. ,,Ik verzamel foto's van de slachtof fers. En zoek er hun levensgeschiede nissen bij. Ik wil er een boek van ma ken.'' Het illustreert de betrokkenheid van de luchtvaartexpert, die niet al leen het technische dossier van de aanslag op MH17 zonder aflatende energie volgt, maar er ook emotio neel door is geraakt. De luchtvaarexpert weet waarover hij praat. In 1985 voltooit hij zijn stu die Luchtvaarttechniek aan het Poly technisch Instituut in Komsomolsk aan de Amoer. Later promoveert hij op een proefschrift over hoe je het best gevechtsvliegtuigen kunt ont werpen om ze van een vliegdekschip aanvallen te laten uitvoeren. Jarenlang werkt Loekasjevitsj daarna voor Soechoj, de belangrijkste leverancier van gevechtsvliegtuigen in de voormalige Sovjet-Unie. ,,Ik kan nog altijd elk type straaljager aanwij zen dat ik heb ontworpen'', glimlacht hij minzaam. ,,Ik was een goed ont werper, denk ik.'' Maar de USSR valt in 1992 uiteen, met als gevolg veel minder geld voor de wapenindustrie. Loekasjevitsj vindt in verschillende bedrijven em plooi en belandt in 2011 uiteindelijk bij de hightech-universiteit Skol- kovo. Dan volgt op 17 juli 2014 de aan slag op MH17. Het vliegtuig wordt neergeschoten boven Oost-Oekraïne, de Donbass. De bijna driehonderd inzittenden, onder wie 196 Neder- landers, komen om. In maart 2020 begint in Nederland de strafzaak te gen de vier hoofdverdachten. Ook dat proces volgt Loekasjevitsj op de voet. ,,Het Russische ministerie van Defen sie suggereerde direct dat de Boeing was neergeschoten door een Oekraï ense Soe-25. Ik begreep als aviatiek- ingenieur direct dat is technisch niet mogelijk. Die raketten zijn te klein. Ze brengen hooguit schade toe aan het toestel, waardoor het hoogte verliest en uiteindelijk neerstort. MH17 is al op 10 kilometer hoogte uit elkaar ge vallen. Dus als het geen vliegtuig kon zijn, dan was het zeker een grond luchtraket. Voor mij en andere ex perts was dat meteen duidelijk.'' vrijdag 15 november 2019 GO MUSEA DOEN SAMEN Volgens Chinese traditie hebben de twee pasgeboren pan da's in de dierentuin van Brugelette in België honderd dagen na hun geboorte een naam gekregen: Bao Di en Bao Mei. Op 8 augustus beviel de reuzenpanda Hao Hao in de Pairi Daiza Zoo van de tweeling. foto reuters Natuurlijk was het een Buk, zegt Russische techneut Tineke Strik van GroenLinks vindt de Hongaar Oliver Var- helyi geen goede kandidaat voor de Europese Commissie. DULWICH Joost Bosman TATARSTAN Een vliegtuig van Tatarstan Airlines dat in 2013 neer stortte in het Rus sische Kazan, had een gezagvoerder zonder de beno digde vliegcertifi- caten, aldus de Russische onder zoekers gisteren. Roestem Salichov had te weinig vaar digheden en maakte voor de crash al meerdere fouten. Alle vijftig inzittenden kwa men om het leven. 1200 KILO De Italiaanse poli tie heeft in de haven van Gioia Tauro (Calabrië) een partij van 1200 kilo cocaïne ter waarde van meer dan 250 miljoen euro onderschept. Het is een record vangst voor Italië POLEN Het Europees Par lement doet een dringend beroep op het Poolse par lement om niet in te stemmen met een wetsvoorstel over seksuele voorlichting in het land. De wet zou seksuele voorlich ting aan minderja rigen illegaal maken. Als de wet er komt, riskeren mensen en docen ten die het toch doen drie jaar gevangenisstraf. Moskou -Vadim Loekasjevitsj U heeft vanaf het begin gezegd, dat er een Buk-raket is gebruikt. Hoe wist u dat zo zeker? U bent vanwege uw standpunt ont slagen van de hightech-universi teit Skolkovo. Wat bent u toen gaan doen? Luchtvaart is overal in het huis van Loekasjevitsh terug te vinden, tot in de kleinste details. TWEELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16