NIEUWS 13 Universiteit van Tilburg ziet een nieuw soort conservatisme onder jongeren. „Daarbij gaat het om cultuur en identiteit. Het lijkt erop dat de jongere generaties op zoek zijn naar nieuwe structuur om hun identiteit aan op te hangen. Daarbij komen ze uit bij dingen van vroeger, maar niet per se omdat dat toen gelinkt was aan religie.'' Het is volgens Muis en haar mede onderzoekers nog te vroeg om te zeggen dat deze trend zich doorzet. Als dat zo is, zou er 'een culturele backlash' kunnen ko men, zoals de wetenschappers dat noe men. Dat is een conservatievere reflex die je in sommige samenlevingen ziet als reac tie op een snelle toename in progressivi teit. In Amerika wordt deze trend gedragen door oudere, witte mannen. In Nederland zijn de babyboomers juist ongekend pro gressief en is het de jongere generatie die zich achter de oren krabt. Conservatief Waar dat ook toe mag leiden: de anti-abor tuslobby ziet een nieuwe voedingsbodem en weet de toon van het debat te bepalen. Iets wat het Humanistisch Verbond met Heel fijn dat je in Nederland niet meer op de barricades hoeft, maar we moeten die vrije keuze wel koesteren zorg aanschouwt. „Momenteel hoor je in het abortusdebat vooral een conservatief geluid", zegt directeur Christa Compas. ,,Dat kruipt onder de huid. Pro lfe-activis- ten zeggen voortdurend: je moet je scha men, je krijgt spijt. Daarom vinden we ons tegengeluid zo belangrijk. Voorstanders van vrije keuze bij abortus hoor je bijna niet. Het is heel fijn dat je nu in Nederland niet meer op de barricades hoeft, maar we moeten die vrije keuze wel koesteren.'' Juist jongeren beseffen dat volgens haar niet. Ook Compas ziet dat jonge mensen 'net wat conservatiever' zijn dan hun voor gangers. ,,Met name als het gaat om zaken als abortus en seksuele vrijheid. Jongeren zijn gewend dat het allemaal geregeld is. Ik vermoed dat ze daarom vatbaar zijn voor conservatieve geluiden. Misschien hebben ze een rotsvast vertrouwen in anticoncep tie en vinden ze dat je er zelf verantwoor delijk voor bent. Terwijl hun moeder of hun tante misschien ook wel ooit een abortus heeft ondergaan.'' Het veranderende sentiment wordt ge voeld door meisjes die daadwerkelijk een abortus lieten plegen, stelt Ineke van der Vlugt van Rutgers, kenniscentrum voor seksualiteit. „Sommige jongeren oordelen hard over een abortus of onbedoelde zwangerschap bij leeftijdgenoten. Onge veer 60 procent van de meisjes die een abortus hebben ondergaan, geeft aan dat ze er niet makkelijk over praten, 47 procent voelt schaamte. Mogelijk zijn ze bang voor het oordeel van anderen. Dat ze veroor deeld worden.'' Van der Vlugt ziet dat er zowel op inter net als in de media veel aandacht is voor groeperingen die anti-abortus zijn. ,,Dat kan invloed hebben op de publieke opinie. Terwijl het ook belangrijk is te laten zien dat je altijd zelf een keuze hebt als je onbe doeld zwanger bent. Anti-abortusbewe gingen dringen te veel een bepaalde visie op. Iedereen moet zelf een keuze maken zonder de ander daarop te veroordelen.'' vrijdag 15 november 2019 GO De stichting Schreeuw om Leven voert al jaren actie tegen abortus, zoals hier in Houten in 2013. foto anp -Christa Compas, Humanistisch Verbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13