^Utrecht 'Qang 12 NIEUWS Meer dan ooit laten anti-abortusgroepen van zich horen. Morgen worden minimaal 10.000 mensen verwacht bij de Mars voor het Leven en een groeiend aantal jongeren lijkt gevoelig voor het conservatieve geluid. Staat de vrije keuze bij abortus onder druk? nder de noemer #niet- inmijngleuf lanceerde presentatrice Merel Westrik in haar pro gramma's Ladies Night een ludieke actie met een serieuze onder toon. Wie geen anti-abortusfolder wil, kan een sticker met deze tekst bestellen voor op de brievenbus. Het is een reactie op het Platform Zorg voor Leven, dat deze week door heel Nederland folders verspreidt. De stichting wil 'bewustwording creëren voor het ongeboren leven'. Dat leidt tot irritatie. Zo'n anti-abortus folder is 'echt niet meer van deze tijd,' zegt actrice Tjitske Reidinga, te gast bij het pro gramma. Tafelgenoot en zangeres Roxe- anne Hazes vindt de anti-abortuslobby 'respectloos'. ,,Ik kan er met mijn pet niet bij, ik vind het heel erg.'' Weinig kijkers van Ladies Night zullen er anders over denken. En toch is het veelzeg gend dat Westrik de noodzaak voelt een dergelijke actie te organiseren. De folder negeren was blijkbaar geen optie. Dat duidt er op dat het pro li/è-kamp zich ont popt tot een geduchte opponent. Ik vind dat er andere opties zijn dan abortus. Maar ik heb het gevoel dat ik dat niet meer mag vinden Wat in elk geval duidelijk is, is dat de be weging de strijd met meer elan en enthou siasme voert dan ooit. Morgen worden in Utrecht minimaal tienduizend mensen verwacht bij de Mars voor het Leven. De organiserende stichting, Schreeuw om Leven, zegt dat ze drukker is dan ooit met hulp aan vrouwen die ongepland zwanger werden. ,,In 2014 hadden we 100 hulpvra gen, vorig jaar 520", zegt voorzitter Kees van Helden. ,,Het lijkt wel of er een soort Metoo-effect plaatsvindt. Een aantal vrou wen is in de media begonnen hun worste ling met abortus te delen, en daarna volg den er steeds meer.'' Het werk van Schreeuw om Leven is bepaald niet onomstreden. Dit voorjaar ontstond onrust over hun acties bij abor tusklinieken. Daar confronteren ze vrou wen die voor een behandeling komen met pro li/è-argumenten. Ongepast, vond een groot deel van de samenleving. Minister De Jonge pleitte in deze krant voor buffer zones om de actievoerders op afstand te houden. Een voorstel dat nog niet tot con crete actie leidde, overigens. Positiever Ondertussen gaat de lobby onverdroten voort, in de rug gesteund door de toegeno men aandacht voor hun standpunt. De vraag is wat al die aandacht zegt. Worden Nederlanders echt kritischer over abortus? ,,Als je die protesten ziet, lijkt het inder daad net of dat geluid groeit'', zegt Paul Dekker van het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP). ,,Maar dat is een media- werkelijkheid. De praktijk is juist dat de mening over abortus steeds positiever is geworden." Op een schaal van 1 (nooit acceptabel) tot 10 (altijd acceptabel) scoort abortus in Ne derland gemiddeld een ruime 7, blijkt uit recent onderzoek van het SCP. In 1981 was dat nog een 4. Onder niet-gelovigen en ho ger opgeleiden is de acceptatie van vrije abortuskeuze, maar ook van bijvoorbeeld euthanasie en homoseksualiteit, zeer hoog en bijna unaniem. Ook onder kerkgangers en lager opgeleiden groeit de acceptatie, al is de verdeeldheid daar wel groter. Het aan tal abortussen is ondertussen al jaren sta biel, rond de 30.000 gevallen per jaar. Er zijn dus minder tegenstanders dan tien of twintig jaar geleden, maar ze krij gen wel meer aandacht. Dekker: ,,Het over grote deel van de bevolking gaat, als het gaat om morele kwesties, steeds meer op elkaar lijken. Daardoor valt het op als ie mand afwijkt. Jonge, geseculariseerde ste delingen beschouwen mensen die er an ders over denken als zonderlingen. Tegen standers van abortus krijgen een soort klederdrachtimago." Dat merkt ook Annelies, een 31-jarige vrouw uit Kampen. Ze is atheïst, maar ook tegen abortus, en daar komt ze voor uit. ,,Ik vind dat er andere opties zijn. Goede voor lichting, anticonceptie, geen seks hebben. Maar ik heb het gevoel dat ik dat niet meer mag vinden. Het wordt steeds extremer. Voor mensen van D66 en Groenlinks, vaak uit de Randstad, staat het buiten kijf dat abortus goed is en dat het mag. Terwijl ik het helemaal niet gek vind om op te komen voor het ongeboren kind. Maar dan worden mensen boos en word je als een gekkie neergezet. Er is geen discussie mogelijk." Een jongeman die lid is van de Sint Michael Brigade, een club van conserva tieve katholieke jongeren, wil om die reden niet met zijn naam in de krant vertellen waarom hij tegen abortus is. ,,Als ik dat doe, krijg ik zoveel gezeik over me heen. Van mensen uit het liberale kamp, van mensen die anders tegen het geloof aan kijken. Daar begin ik niet meer aan. Je mag er geen andere mening op nahouden." Kentering Toch lijken Annelies en deze anonieme jongen voorbeelden van een breder feno meen. Hoewel Nederland progressiever dan ooit naar morele kwesties kijkt, is juist bij jongeren een aarzelende kentering zichtbaar. Onderzoeker Quita Muis van de evnoment vrijdag 15 november 2019 GO Baas in eigen buik: hoe lang nog? Sander van Mersbergen Naz Taha Utrecht -Annelies (31) uit Kampen Een Utrechtse abortuskliniek hing eerder dit jaar een waarschuwingsbord op om SGP en D66 brachten deze week filmpjes uit over abortus. SGP laat vrouwen ver cliënten te waarschuwen voor anti-abortusactivisten. foto anp tellen waarom ze er niet voor kozen, D66 staat voor 'baas in eigen buik'. foto sgp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12