9 We kunnen ons huis niet uit. Het water komt tot boven mijn kaplaarzen Nederlander Hans van Proosdij (65) is in Venetië op vakantie en spreekt van een chaos. ,,We kunnen ons huisje niet eens meer uit." Op het hoogte punt bereikte het water in de stad dinsdag 1,87 meter boven het gemid delde zeeniveau. Dat is slechts zeven centimeter lager dan het record dat in 1966 werd gemeten. ,,De situatie is dramatisch", zei burgemeester Luigi Brugnaro via Twitter. ,,We vragen de overheid ons te helpen. De kosten zul len hoog zijn." ,,Een tij tot 187 centi meter is een wonde die onuitwisbare sporen zal achterlaten", verklaarde hij nog in een videoboodschap. ,,Nu moet de overheid wel luisteren." Het hoge water leverde per locatie andere problemen op vanwege het verschil in hoogte in Venetië, weet Hans van Proosdij uit Den Haag te vertellen. Hij is op vakantie in de Noord-Italiaanse stad, samen met zijn echtgenote en schoonzus. ,,Het is lave ren tussen locaties en tijden om enigs zins droog over te komen", laat hij we ten. ,,Het getij zorgde de afgelopen da gen meerdere malen voor spannende momenten. Helaas houden de over- stromingen de komende dagen aan." Venetië wordt herhaaldelijk getroffen door overstromingen, het San Marco- plein is een van de laagste punten van de stad en staat regelmatig onder wa ter. Maar overstromingen van deze omvang hebben de inwoners zelden meegemaakt. Voor toeristen is de situ atie eveneens een bittere pil. ,,We heb ben niet veel van deze prachtige stad kunnen zien", verzucht Van Proosdij. ,,Dat is uiteraard niet prettig. Ik heb zoiets als dit niet eerder meegemaakt." De Nederlander heeft samen met zijn vrouw en schoonzus een woning in Venetië gehuurd via Airbnb. Door de noodtoestand worden ze min of meer gedwongen binnen te blijven. ,,We kunnen ons huis niet uit. Ik wilde gisteren het afval wegbren gen, maar het water kwam boven mijn kaplaarzen uit. De straten zijn slechts met wat somber kijkende inwoners gevuld." Op het San Marcoplein, een van de trekpleisters van Venetië, staat het wa ter ruim een meter hoog. Vooral de toestand in de gelijknamige basiliek baart de autoriteiten grote zorgen. Het meeste water zakt wel weer, maar het zout in het water heeft het metselwerk aangetast. Ontwricht Van Proosdij vreest voor onherstelbare schade en ziet dat de samenleving in Venetië is ontwricht. ,,Het openbare leven is vrijwel tot stilstand geko men", weet de Hagenees. ,,Dat vertelde ook onze verhuurster, wier complete benedenwoning over spoeld is geraakt, met zeer veel schade als gevolg. Aan de telefoon was ze bijna in tranen." De Hagenees zit zelf al een tijdje zonder elektriciteit. Hij vertrekt morgenavond eerder dan ge pland. ,,Ik vrees dat we er hier niet veel meer van kunnen maken. We zullen nóg wel een dag zonder elektriciteit zitten", verzucht hij. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA overleed een 78-jarige man in de nacht van dinsdag op woensdag na dat hij werd geëlektrocuteerd toen het water zijn huis binnenliep. Van een ander slachtoffer staat de precieze doodsoorzaak nog niet vast. Op 4 no vember 1966 werd Venetië het zwaarst getroffen door 'acqua alta': toen stond het water 1,94 meter hoog. De rest van Italië had toen eveneens te kampen met enorm zware overstromingen. De oorzaak van de huidige overstro ming is volgens meterologen makke lijk te verklaren. Een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee leidt mo menteel tot overvloedige neerslag in het noorden van Italië. Aangedreven door een sterke wind, steeg het water afgelopen nacht tot 1,87 meter boven gemiddeld zeeniveau. ,,In de Alpen veroorzaakte de neer slag grote sneeuwhoeveelheden, die hebben geleid tot stroomuitval en wegafsluitingen", zegt een metereo- loog van NoodweerBenelux. ,,De ko mende dagen blijft het weer in Italië bijzonder wisselvallig. Het lagedruk gebied blijft immers rondtollen boven de nog steeds warme Middellandse Zee. De situatie lijkt daardoor nog niet meteen te stabiliseren." donderdag 14 november 2019 Sebastian Quekel Rotterdam/Venetië Inwoners en toeri ten banen zich een weg door Venetië. Vooral het San Marco- plein en de Basiliek van San Marco krijgen het zwaar te verduren. Talloze kleine sche pen kwamen in de straten en op pleinen te liggen. FOTO'S GETTY IMAGES —Hans van Proosdij, Nederlands toerist in Venetië Kijk op de site bij /video om te zien hoe hoog het water in Venetië reikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9