Tienduizenden ouderen lopen extraatje AOW mis 7 Ambassadeur Bill Taylor getuigt in afzettingsonderzoek tegen TVump Bill Taylor, interim VS-ambassadeur in Oekraïne, verscheen gisteren als eerste voor de commissie die onderzoek doet naar machtsmisbruik door president Donald Trump. Heel Amerika kan horen hoe be zorgd diplomaten waren over de dominantie van Trumps persoon lijke belangen in zijn Oekraïne-be- leid. En hoe zijn partijgenoten vol houden dat er niets aan de hand is. Als de baritonstem van ambassa deur Bill Taylor de zaal vult, moe ten veel Amerikanen die thuis meeluisteren denken aan Walter Cronkite, legendarisch nieuwsle zer. Omgeven door dat aura van au toriteit schetst Taylor dat levens op het spel stonden, toen uitbetaling van Amerikaans militair hulpgeld aan Oekraïne werd opgeschort. Vo rige week was hij nog aan het front in het oosten, en telde hij daar één Oekraïense dode en vier gewon den, vertelt hij. In juli 2014 werd vlucht MH17 uit Amsterdam daar neergeschoten, zo haalt Taylor aan om de kwetsbaarheid van Oekraïne te schetsen. Maar de Amerikaanse president? Die geeft meer om strij d met Joe Bi- den dan om Oekraïne, heeft hij van een medewerker begrepen, zo schetst de ambassadeur. De mede werker zat in juli 2019 in een restau rant met EU-ambassadeur Gordon Sondland, de man die namens Trump probeerde de Oekraïners zover te krijgen dat ze onderzoek zouden doen naar de Bidens. Sond- land belde aan tafel met Trump, die door de telefoon zo luid vroeg om 'de onderzoeken' dat Taylors staflid het kon horen. Toen de medewer ker vroeg wat Trump eigenlijk dacht van Oekraïne antwoordde Sondland dat 'president Trump meer gaf om de onderzoeken naar Biden'. Met dit soort uitspraken, live te zien op alle Amerikaanse zenders en online kanalen, hopen Demo craten het land ervan te overtuigen dat Trump zijn macht misbruikt heeft om zijn herverkiezingscam pagne te helpen. Naast Taylor spreekt ook George Kent, Oe- kraïne-specialist van het ministe rie, in een hoorzitting die nog ge neraties lang zal gelden als voor- beeld van één van de weinig pogin gen in de Amerikaanse geschiede nis een president af te zetten. Echt vuurwerk blijft in de eerste uren uit, mede dankzij het besluit de vragen overwegend te laten stel len door twee stafleden met juridi sche expertise, in plaats van politici op zoek naar aandacht. Maar de ir ritatie en onenigheid tussen de twee partijen is zichtbaar, als com missievoorzitter en Democraat Adam Schiff de Republikeinse voorman Devin Nunes onder breekt om getuige Taylor te waar schuwen dat niet alles wat Nunes hem voorhoudt klopt. Als Schiff spreekt over de ernst van de ver denkingen tegen de president - 'als dit geen afzetting rechtvaardigt, Bij Watergate ging het land boven de partij, voor Republikeinen. Daar lijkt het nu niet op wat dan wel?' - zit Nunes er skep- tisch naast, de armen over elkaar. Schiffkijk zijn Republikeinse even knie vrijwel geen moment aan. Nunes doet zijn uiterste best het onderzoek in diskrediet te brengen. De Republikeinen hebben grote posters klaargezet, met onder meer een oude tweet van Mark Zaid, advocaat van de klokkenluider waar het onderzoek mee begon. ,,#coup is begonnen", schreef Zaid al in 2017. En: ,,#impeachment zal uit eindelijk volgen." Een van de jongste Congresle den, Elise Stefanik, houdt kijkers een duidelijker Republikeins argu ment tégen afzetting voor. Niet al leen geldt dat Trump de Oekraïners juist meer militaire bijstand gaf dan voorganger Obama, zei Stefanik. ,,Twee feiten zijn belangrijk. Eén: Oekraïne heeft de hulp gekregen. Nummer twee: er is nooit een on derzoek naar Biden gekomen." Republikein Jim Jordan, geïnstal leerd in de commissie om Trump te verdedigen, maakt zijn reputatie als politieke pitbull waar en werpt Taylor voor dat hij het helemaal mis had. ,,Het is niet gebeurd", bast hij Klokkenluider Ze zeggen er niet bij dat het geld pas werd vrijgegeven nMat Congresle den vragen begonnen te stellen over de vertraging, en het Witte Huis had gehoord over de klokken luider die alarm sloeg over het Oe- kraïne-beleid. Het is genoeg dat Trump geprobéérd heeft om Oe kraïne onder druk te zetten om zijn rivaal te verzwakken benadrukken Democraten. Maar of Taylor en Kent het land daarvan hebben kunnen overtui gen, is de vraag. Ze hebben het van horen zeggen. En dus maakt toe schouwer Joseph Grikis (68) zich zorgen over de impact van de histo rische hoorzitting. Hij kan zich de hoorzittingen in het Watergate- schandaal rond president Nixon herinneren. Als student keek hij er naar op tv. Het was anders, destijds, vindt hij. ,,Toen ging het land boven de partij, voor Republikeinen. Daar lijkt het nu niet op." Dat concludeert de Algemene Re kenkamer in een gisteren versche nen rapport over inkomensregelin gen voor ouderen. Volgens het insti tuut doet 48 tot 56 procent van de rechthebbende huishoudens geen beroep op de zogeheten AIO-uitke- ring. Dat is een aanvulling op de AOW voor mensen die te weinig AOW-rechten hebben opgebouwd om boven het bestaansminimum uit te komen, bijvoorbeeld omdat ze in het buitenland hebben gewoond. Volgens de Re kenkamer gaat het vooral om 70- en 80-plussers die de aanvullende uitke ring niet aanvra gen. Daarnaast gaat het vaak om mensen die juist altijd in Neder land hebben gewoond. In die geval len gaat het dan meestal om paren waarbij de oudste partner al AOW krijgt en de jongste niet, terwijl het gezamenlijke inkomen niet boven i Privacyregels belemmeren dat diensten elkaar op de hoogte brengen de bijstandsgrens uitkomt. Zij ko men in aanmerking voor een tege moetkoming, maar vragen die lang niet altijd niet aan. Oorzaak van het probleem is dan ook dat mensen zich niet melden bij de Sociale Ver zekeringsbank (SVB), de instantie die ook de AOW- uitkeringen maan delijks overmaakt. De SVB spant zich volgens de Re kenkamer wel in om meer mensen gebruik te laten maken van de rege ling, maar daarvoor heeft de uitke ringsverstrekker gegevens nodig van het UWV en de Belastingdienst. Privacywetgeving verhindert dat die gegevens worden gedeeld. Vooral mensen die vóór hun pen sioen al een bijstandsuitkering kre gen, weten de weg naar de AIO juist wel te vinden. Mogelijk worden zij daar actiever op gewezen door de gemeente, die de bijstandsuitkerin gen verstrekt. Niet helder Volgens de Rekenkamer is minister van Sociale Zaken Wouter Kool mees in een reactie op het rapport niet helder over hoe hij wil gaan zorgen dat het lage gebruik van de aanvullende uitkering omhoog gaat. Het instituut dringt er bij hem op aan om te bekijken of een kop peling van gegevens onder be paalde voorwaarden mogelijk is. donderdag 14 november 2019 GO 'Joe Biden belangrijker voor Trump dan Oekraïne' Karlijn van Houwelingen Washington Bill Taylor, VS-ambassadeur in Oekraïne, tijdens zijn verhoor over Trumps handelswijze. foto afp -Joseph Grikis, toeschouwer Kijk op de site bij /video voor het eerste verhoor in de afzettingsprocedure tegen president Trump De helft van het aantal gepensi oneerden dat recht heeft op aanvulling op hun AOW-uitkering krijgt die niet en belandt daar door onder bijstandsniveau. In totaal gaat het om 34.000 tot 51.000 huishoudens die volgens de norm te weinig geld krijgen om van rond te kunnen komen. Laurens Kok Den Haag Wouter Koolmees, minister van Sociale Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7