H E' r 'Die deurverkoop moeten we echt aan banden leggen' ÖZCAN AKYOL repareerhet.nl 6 i We gooien in Nederland veel waardevolle spullen weg. Wekelijks wordt alleen al 10,9 miljoen kilo elektrische apparaten en textiel afgedankt. En nog veel meer spullen, die na een kleine reparatie vaak nog prima mee kunnen! Hoe leuk is het om zelf het speelgoed van je kleinkind te fiksen, zodat hij weer eindeloos kan spelen? Dat geeft niet alleen veel voldoening, maar pakt ook positief uit voor de wereld en je portemonnee. Ook jij kunt repareren! Vind alles om aan de slag te gaan op: ,,Je ziet ook dat de verkopers heel geraffineerd hun werkterrein uit kiezen", zegt Beckerman. ,,Eerst woonde ik in een sociaal huur huis, toen kreeg ik ze regelmatig aan de deur. Nu woon ik in een middenklassewijk en zie ik ze niet meer. Ze kiezen mensen met lagere inkomens, kwetsbare groe pen. We moeten kijken naar an dere landen: daar zijn ze ook veel strenger." In het Verenigd Koninkrijk werken lokale overheden met 'geen colportage-zones'. Daarvan zijn er vele honderden. De foute verkooppraktijken zijn ook de Autoriteit Consument en Markt (ACM) een doorn in het oog. De toezichthouder wil mala fide werving aanpakken en doet daar nu onderzoek naar. Onder tussen probeert de verkoop branche met een eigen keurmerk de kwaliteit te verbeteren. Zo moeten agressieve of misleidende vertegenwoordigers buiten de deur worden gehouden. Maar de Consumentenbond heeft geen goed woord over voor dat initia tief uit de markt. ,,Dit is een la chertje", zei directeur Sandra Mo lenaar onlangs. ,,Bedrijven moe ten zich sowieso aan de wet hou den, ook zonder keurmerk. De In het VK zijn lokale zones waar colportage niet mag energieleveranciers en hun tus senpersonen hebben jaren de wet overtreden.'' ,,We moeten dit regelen", zegt Jeffrey van der Elst van Leefbaar Krimpen. Hijdient eind deze maand in de gemeenteraad van Krimpen aan den IJssel een initia tiefvoorstel in om deurverkoop aan banden te leggen. ,,We mer ken dat mensen dat beu zijn. We hebben eerder al stickers laten maken met 'geen verkopers aan de deur', daarvan zijn er sinds juni al achthonderd opgehaald.'' Column y @OzcanAkyol Gert-Jan Segers (Christen Unie) heeft een boek ge schreven, op weg naar de nieuwe verkiezingen. Waarom ook niet? Hij probeert hierin zijn partij een beter profiel te geven, in elk geval moet het een stuk hel derder worden waar hij en zijn kornuiten voor staan. In een specifieke passage wor den jongens en meisjes met mijn achtergrond rechtstreeks aange sproken - en dan doel ik niet op Deventenaren. Hij vindt dat Turkse-Nederlan- ders een keuze moeten maken: de meesten hebben een dubbel pas poort, maar dat zou iets over hun loyaliteit zeggen, daarom wil hij ze verplichten afstand te nemen van één nationaliteit. Bij de ChristenUnie hebben ze inmiddels door dat dom populis tisch geraaskal bij sommige men sen goed scoort. Vandaar deze proefballon, in de hoop op steun uit conservatieve hoek, van bur gers die nog een bijbel in de boe kenkast hebben staan. Ik kan u vertellen: een paspoort zegt niets over loyaliteit. Als we nu de Nederlandse paspoorten afpak- ken van de mensen die destijds op de Erasmusbrug tegen de coup in Turkije protesteerden, verdwijnen hun idealen en denkbeelden niet als sneeuw voor de zon. Segers legde bij Pauw uit: 'Na de eerste generatie moet je een keuze maken, ben je een Nederlander of ligt jouw loyaliteit anders? Dat kan. Dat mag. Dan is Nederland niet jouw land.' Wat een groteske non sens. Dus als iemand veertig jaar gele den hier in Nederland is geboren, inmiddels kinderen heeft verwekt met een autochtoon en zich volle dig geassimileerd door de maat schappij beweegt, vindt visionair Gert-Jan Se gers dat deze persoon tóch geen staatsburger kan zijn? Treurig. Hij kan beter zijn tijd steken in integra tie. Waarom ge dragen som mige lui zich zo Turks? De CU-leider voert bovendien on geïnformeerde argumenten aan: hij zou het zogenaamd verschrik kelijk vinden als Turkse-Nederlan- ders plotseling door Turkije wer den opgeroepen om in Syrië te gaan vechten. De meeste mannen op wie hij doelt, hebben hun dienstplicht allang afgekocht. Er zijn andere allochtonen die wettelijk geen afstand kunnen doen van een nationaliteit. Wat had Segers voor hen bedacht? Dat ze gewoon altijd tweederangsbur gers zullen blijven, bij wie we con tinu waakzaam moeten zijn als het om loyaliteit gaat? De Chris tenUnie gaat burgers kortom cate goriseren. Ik heb al tien jaar geen Turks paspoort meer. Alleen op momen ten dat dolende politici met dema gogische teksten beginnen te strooien, word ik eraan herinnerd dat niet iedereen me als volwaar dig beschouwt. Daar zijn geen twee paspoorten voor nodig. tIk kan u vertellen: een paspoort zegt niets over loyaliteit donderdag 14 november 2019 Vervolg van voorpagina Ook de SP is voor strengere re gels voor verkoop aan de deur, vergelijkbaar met de maatregel die voor telefonische marke ting geldt. ,,Die deurverkoop moeten we echt aan banden leggen", zegt SP-Tweede Ka merlid Sandra Beckerman. Niels Klaassen Carla van der Wal Krimpen aan den IJssel Dubbel paspoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6