Abeel gesnoeid als goedmakertje voor klagende bewoners II 7 PROEFLES MIDDELBARE SCHOOL West-Zeeuws- Vlaamse basisscholieren wennen alvast aan de middelbare school. Ze volgen lessen op het Zwin College en leren het - best wel grote - gebouw kennen. ,,Ik had niet verwacht dat het hier zo druk zou zijn!" De zoemer galmt en niet lang daarna stro men de gangen vol met leerlingen. Snel lopen ze naar het lo kaal van hun volgende les. Trap op, hoekje om, gang door, nog een trap: het Zwin College is een héél groot gebouw in vergelijking met een basisschool. Dat ondervonden gisteren zestien leerlingen van ba sisscholen Op Dreef uit Aarden burg en twee leerlingen van Sint Jozef uit Eede. Zij lopen ook naar hun lokaal, maar blijven goed bij elkaar en worden gegidst door de caan Carlos de Smit. ,,Anders was ik hier vast al verdwaald", zegt Daan (12). Leerlingen uit groep acht van scholenkoepels Scoba en Escalda krijgen sinds dit schooljaar lessen op het Zwin College. Na een suc cesvolle proef, die vorig schooljaar liep, doen alle West-Zeeuws- Vlaamse basisscholen nu mee. Klassen brengen in totaal vier be zoeken aan de middelbare school. Daar krijgen ze 'gewoon' les van hun eigen meester of juf én een gastles van een leraar van het Zwin College. De basisscholen en het Zwin College verlagen op die manier samen de drempel tussen basis- en voortgezet onderwijs. Dat werkt, merkt juf Evelyn Mesu- ere van Op Dreef. De leerlingen zijn er voor de tweede keer en al meer op hun gemak. ,,Ze vonden het de vorige keer heel spannend." De kwaliteit van het onderwijs wordt beter door samenwerking en de lesstof gaat beter aansluiten, is de achterliggende gedachte. Do centen leren elkaar beter kennen en kunnen kennis en ervaring uit wisselen. Zo gaan brugklasmento ren in 2020 een dagdeel naar een basisschool toe en wordt gekeken naar de manier waarop beide scholen werken. Alle basisscholen in de regio doen nu mee. Klassen brengen vier bezoeken aan de middelbare school. De leerlingen maken al kennis met nieuwe vakken die de basis school niet aanbiedt, zoals een les koken. Ook kunnen ze wennen aan lessen van vijftig minuten, zelfstandig zijn en praktische za ken zoals het vinden van de wc. Yasmijn (12) heeft het zichtbaar naar haar zin tijdens de pauze in de aula. ,,Ik vind het leuk. Mijn zus zit hier ook op school. Kijk, daar zit ze!" Ook Wilmar (11) vindt de bezoekjes leuk. ,,Zo leer je de school al kennen." Daan is het daar mee eens. ,,Ik had alleen niet verwacht dat het zo druk zou zijn. De sfeer is leuk maar je moet hard tegen elkaar praten, anders hoor je alleen kabaal." Na een les van juf Evelyn over vaste voorzetsels, spoeden de leer- lingen zich naar de andere kant van het gebouw. Daar wacht Paul Blomme op hen in het geschiede nislokaal. Hij heeft een spannende les voorbereid, zo ligt er een dij been van een mammoet klaar. De leerlingen bekijken een documen taire over de ijstijd, beantwoorden daar vragen over en praten over een nieuwe ijstijd en klimaatver andering. Blomme: „Geschiedenis is geen saai, stoffig vak dat alleen over vroeger gaat." De leerlingen krijgen nog een tip mee naar huis. ,,Volg het nieuws, daar heb je bij alle vakken voordeel van." Guido van der Heijden Terneuzen Sinds er mensen in het nieuwe ap partementencomplex wonen, wordt er geklaagd over de grote boom. Volgens gemeentewoord voerder Hans Dullaert is de bewo ners bij de koop beloofd dat de boom om zou gaan. Een belofte zonder enige waarde. ,,De verkoper heeft de mensen die belofte gedaan. Niet de gemeente, al wordt dat soms beweerd. De boom is eigen dom van de gemeente en wij kap pen nooit gezonde bomen alleen vanwege het gebrek aan uitzicht of lichtinval." ,,Ons is niks verteld." Mark van Damme, voorzitter van de vereni ging van eigenaren (VvE) van het Bolwerk weet niet wat er voor het Als je op de derde verdieping woont, kun je de bladeren bijna aanraken pand gebeurt. ,,We zagen wel de hoogwerkers en de bordjes dat we er niet mochten parkeren vanwege de snoei." Van Damme kijkt zelf niet vanuit zijn woning op de boom uit, maar weet wel dat er bewoners zijn die zich ergeren aan de abeel. ,,Als je op de derde verdieping woont, kun je de bladeren bijna aanraken. Het is er echt donker bin nen." Op de opmerking dat poten tiële kopers destijds toch zagen dat er een imposante boom stond, zegt ook hij dat de mensen beloofd is dat de boom gekapt zou worden. ,,Ik weet niet door wie dat beloofd was. Door deze of gene." ,,Nee, deze snoei was niet echt nodig", verklaart een van de man nen van de gemeente Terneuzen. ,,Het is een gebaar naar de mensen. We hebben nog tegen de bewoners gezegd dat de boom op de snoei zal reageren door meer takken en meer bladeren te vormen." De man haalt zijn schouders op: ,,Maar ja donderdag 14 november 2019 VL Groep 8 ontdekt alvast Zwin College Sophie Stockman Oostburg Door flink de zaag te zetten in de grote abeel aan de Oostkant komt de gemeente Terneuzen de klagende bewoners van het Bolwerk tegemoet. - Mark van Damme, voorzitter VvE van het Bolwerk De gekortwiekte abeel voor het Bolwerk. foto boaz timmermans Kijk op de site bij /video Basisschoolleerlingen krijgen lesje op de middelbare school De leerlingen beantwoorden vragen bij een proefles van geschiedenisleraar Paul Blomme op het Zwin College. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62