Goes heeft eerste minibos II Plaquette legt geschiedenis van Bath op tafel 7 Middelburg zoekt bij UCR naar roetveegpieten donderdag 14 november 2019 Het is misschien een beetje moeilijk voor te stellen, maar het kale, modderige veldje achter de Kohnstammschool in Goes is straks veranderd in een minibos. Michiel Bouwman Goes Te schep en te laars mochten de leerlingen van groep 4 en 5 gis terochtend de boompjes aan planten van het 'Stammbos'. Die naam heeft het eerste minibos van Goes gekregen. Aandachtig luisteren de kin deren net na negenen naar de uitleg. Want het klinkt wel leuk, een boom planten, maar hoe gaat dat precies? „Iemand graaft het gat, een ander zet de boom er in en de derde gooit het gat dicht", legt Vincent van der Veen van het Instituut voor na- tuureducatie en duurzaamheid (IVN) uit. ,,En zwaai niet in het rond met je schep. Het zijn echte, ze zijn niet van plastic!" Liefst veertig soorten bomen en struiken vormen het bos, zegt Van der Veen. Daarbij is gekozen voor inheemse bomen die goed kunnen aarden in de Zeeuwse klei. Zoals de wilg. De boompjes zijn, op een uitzondering na, nu nog maar klein. ,,Maar kom in juli nog maar eens kijken", zegt Van der Veen. ,,Dan zijn ze an derhalve meter gegroeid." Boswachter Het bos, dat de grootte heeft van een tennisveld, is een goede leef omgeving voor vlinders, vogels, bijen en kleine zoogdieren. De leerlingen kunnen er straks ook les krijgen. Een bijzondere rol is weggelegd voor groep 5 van de school: de kinderen zijn aange wezen als boswachter. Zij be schermen en verzorgen het bos. Deze maand worden nog twee kleine bossen aangeplant: op 20 november bij basisschool De Wingerd en een week later bij de Holtkampschool in de Goese Polder. Volgend jaar volgt het vierde bosje bij De Kring. INZAMELING SPEELGOED EN KERSTPAKKETTEN Waarom moeilijk doen als het ook samen kan? Dat is het motto van Maaike van Leeuwen en haar man Hanno uit Kruiningen. Samen zamelen ze speelgoed en kerstpakketten in om te schenken aan arme gezinnen tijdens de feestdagen. Michiel Bouwman Kruiningen Het begon klein, met het weggeven van hun eigen kerstpakketten. Dat was een jaar of zeven gele den, vertelt Maaike aan tafel in de Kruiningse huiskamer. Een ge dachte die voortkwam uit haar op voeding. ,,Ik ben opgevoed met de gedachte dat spullen niet zo be langrijk zijn om goed te leven. Dat zit er nog steeds in. M'n man zegt weleens: je zou je huis nog wegge ven. Zoveel waarde hecht ik name lijk niet aan spullen. Kijk op onze zolder, daar staan vijf dozen met zomerkleding. En fotoboeken. Dat minimalisme vind ik leuk. Daar word ik oprecht gelukkig van." Doneren Ze speelde al langer met het idee om het wat groter aan te pakken. Want: ,,In je eentje ben je beperkt in wat je kan", zegt Maaike. En dus vliegt ze het nu anders aan. ,,We vragen mensen of bedrijven om hun kerstpakketten te doneren. Ook zamelen we speelgoed en Maaike van Leeuwen zette met haar man Hanno de actie 'Fijne feestdagen voor iedereen' op. spelletjes in die we voor Sinterkaas kunnen schenken." De kerst-en sinterklaasactie loopt via de Facebookpagina 'Fijne feestdagen voor iedereen'. En hoe wel zeker de cadeautjes voor het Sinterklaasfeest bij de vleet bin nenkomen, zag het er in eerste in stantie anders uit. ,,Vier weken ge leden liep het niet zo heel goed", zegt Maaike. ,,Vorige week twij felde ik nog om de actie toch maar te sluiten. Maar toen ik het initia tief op verschillende Facebookpa- gina's gedeeld had, ging het hard. We hebben al heel veel speelgoed binnen. Morgen ga ik wat ophalen en volgende week wordt nog wat gebracht." Gezinnen die gebruik willen maken van de actie, kunnen zich melden bij Maaike. Dat gaat op goed vertrouwen, merkt ze op. ,,We gaan niet allerlei papieren opvragen. Er zullen misschien Dat minimalisme vind ik leuk. Daar word ik oprecht gelukkig van -Maaike van Leeuwen mensen misbruik van maken, maar dat is voor hun geweten en niet voor dat van mij." Tot nu toe heeft ze drie gezinnen op het lijstje staan. ,,Het doel was mini maal vijf, maar hoe meer hoe be- ter. Hoeveel? Voor Sinterklaas kunnen we heel veel gezinnen helpen. Met kerstpakketten is het nog even de vraag. We hopen nog op bedrijven die hun pakketten willen doneren." Extra's Als het even meezit, hoopt Maaike nog iets extra's op te kunnen zet ten, bekent ze. Dat ideetje speelde deze week pas op in haar hoofd. ,,Als we nou écht veel kerstpakket ten krijgen, dan kunnen we aan het eind van het jaar naar Rotter dam. Daar komt de moeder van mijn man vandaan, dus met die stad hebben we ook wat. Dan zou den we tasjes met fruit, melk, fris drank, en brood kunnen maken om uit te delen aan daklozen." MIDDELBURG Er zijn niet ge noeg vrijwilligers die zaterdag tijdens de intocht van Sinter klaas in Middelburg voor roet- veegpiet willen spelen. Daarom wordt studenten van de Univer sity College Roosevelt (UCR) gevraagd om zich als vrijwilliger te melden. Dit jaar is de helft van de pieten zwart en de andere helft zijn roetveegpieten. Met de zin It is the ultimate chance to dive into this cute part of Dutch culture worden UCR-studenten aangemoedigd om zaterdag tij dens de intocht van de Sint voor roetveegpiet te spelen. Of er al studenten zijn die zich hebben aangemeld, is niet bekend. Willem Adriaansens Bath De geschiedenis van Bath is boven tafel. Met de onthulling van een plaquette op een picknicktafel bij de entree van het dorp is een pro ject voor en door de inwoners van Bath afgerond. ,,Het is eigenlijk een paar jaar ge leden begonnen met het kappen van wat populieren", vertelt wet houder Jaap Sinke. ,,Een aantal in woners van Bath kwam toen met het voorstel om er eens wat anders voor terug te plaatsen. Iets mooiers. Zij opperden om er notenbomen en lindes te planten. En later ook nog eens om er een picknickbank bij te zetten." Uiteindelijk kwam ook het idee opborrelen om een plaquette te plaatsen met daarop de historie van Bath in woord en beeld. ,,Daar heeft vooral Maarten Haentjes Dekker heel veel werk voor verzet." Gra fisch ontwerpster Julia Borghouts maakte het ontwerp. Het resultaat is een groot infor matiebord van ongeveer 180 bij 80 centimeter. Bovenop een picknick tafel. Het stemt de initiatiefnemers en wethouder Sinke tot grote tevre denheid. Sinke: ,,Ik ben best trots op de inwoners van Bath. Het is het kleinste dorp, maar het heeft grootse daden." Een trotse wethouder Jaap Sinke bij de onthulling van de plaquette in Bath. Helemaal links staat Maarten Haentjens Dekker, uiterst rechts Julia Borghouts. foto cynthia cats Maaike kan voor Sinterklaas heel veel gezinnen helpen FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60