II CV-ketels in Zierikzee kapot door blikseminslag Dikke Toren wordt met laserstralen afgebouwd 7 Middelburg op zoek naar roetveegpieten BLIKLIPJES CREAMARKTEN Pssssssshhjjjjjjjjjj. Zo'n klik en dan gebruis. Dat typische geluid dat je hoort als je een blikje opentrekt. Wat er in zit zal Nel Stout worst wezen. Voor haar zijn alleen de lipjes van belang. Daarvan maakt ze de mooiste dingen Ontelbaar veel mensen moeten al op Nel Stout (70) uit Nieuwerkerk hebben geproost. En elke keer als ze een biertje of frisje opentrek ken, wordt het lipje trouw be waard. 'Creabea' Stout heeft er al tienduizenden in haar handen ge had. Ze maakt er tassen van, siera den en zelfs een keer een strapless jurk. Op de camping in Spanje waar haar zus Ria overwintert, stoppen alle campinggasten hun lipjes in een grote, plastic 5 literfles. Zit-ie vol (,,Daar zitten er wel 10 of 12.000 in") dan komt de fles rich ting Nieuwerkerk. „Iedereen die me kent, spaart mee. Al zijn het er maar tien, die krijg ik dan. Zelf krijg je dat nooit bij elkaar ge spaard. En op internet betaal je 35 euro voor 6 ons." JurkvoorJapan Stout vijlt de scherpe randjes van de bliklipjes af, wast ze en gaat er daarna mee aan de slag. Ze haakt ze om met katoen en verwerkt ze in portemonnees, riemen, tassen en noem maar op. Zo maakte ze eens een gilet op aanvraag en een strapless jurk voor iemand in Ja pan. ,,Mijn zus kwam met die lip jes aan en ik vond het zonde om ze weg te gooien. Dus ben ik gaan googelen en dan kom je van het ene op het andere terecht en ont staan er allerlei ideeën." Inmiddels heeft ze al op heel wat markten met haar zelfgemaakte lipjescrea ties gestaan. ,,Ik heb drie collecties: een witte, zwarte en een regen boogcollectie. Ze doen het alle maal goed. Het wordt echt heel goed ontvangen." Als piepjong meisje was Stout al creatief in de weer. Niet gek met een vader die kleermaker was en een moeder die ook altijd met stof, garen en knoopjes liep te fröbelen. ,,Als je bij haar binnen kwam, ging je gebreid weer naar buiten." Haar vier broers en drie zussen zijn alle maal creatief. ,,Het zit in de ge- Als ik een dag niet heb gefröbeld, heb ik een dag niet geleefd -Nel Stout nen." Haar eerste eigen ontwerp was een jurk voor haar pop Elsje. Daarna volgde haar beer en uitein delijk maakte Stout al haar kleren zelf. ,,Je leerde de kneepjes van het vak thuis. Je werd meegesleept. Maar toen ik mijn eigen jurken ging maken, merkte ik dat ik het ook écht leuk vond. Toen ging mijn fantasie op de loop." Een beetje tas kost haar al gauw een week werk. In een klein tasje alleen al verwerkt ze 250 lipjes. Doorgaans is elke dag zo'n beetje acht uur met haar handen in de weer. Lopen kan ze slecht. ,,En ik ben best een huismus." Is ze de lipjes even helemaal zat dan stort ze zich op één van haar andere projecten zoals het draaien en splitsen van koorden. ,,Op elke stoel ligt wel een karweitje. Ik ver- veel me nooit." Ze hield na haar eerste jurk voor Elsje ook nooit meer op met dingen maken. Het liefst een beetje origineel. ,,Ik vind het leuk om iets maken wat een ander nét niet kan bereiken. Nee, dat ben ik nog lang niet zat. Als ik een dag niet heb gefröbeld, heb ik een dag niet geleefd." Nel Stout staat op 14 en 15 decem ber op de kerstmarkt in de Put meet in Scharendijke. Die markt organiseert ze samen met Bram van de Panne. Twee dagen lang vullen dik 20 kraamhouders dorpshuis en gymzaal. MIDDELBURG Er zijn niet ge noeg vrijwilligers die zaterdag tij dens de intocht van Sinterklaas in Middelburg voor roetveegpiet willen spelen. Daarom wordt stu denten van de University College Roosevelt (UCR) gevraagd om zich als vrijwilliger te melden. De gemeente Middelburg wilde eerst dat er bij de intocht dit jaar alleen nog maar roetveeg pieten te zien zouden zijn. De or ganisatie van de intocht besloot daarop zich terug te trekken. Uit eindelijk werd een compromis gevonden. De helft van de pieten is zwart en de andere helft zijn roetveegpieten. De organisatie besloot daarop toch mee te doen. ZIERIKZEE Door een blikse minslag eerder deze week heb ben cv's in zo'n 18 woningen van Zeeuwland in de Zierik- zeese wijk Malta storing gekre gen. De thermostaten van de cv-ke- tels zijn gesneuveld, vermoe delijk door een stroompiek op het elektriciteitsnet. ,,Die re ageerden niet meer of slecht en sloegen niet meer vanzelf aan of uit", licht Zeeuwland-direc- teur Marco van der Wel toe. Warm water was nog wel te krijgen. Het gaat vooral om woningen in de Caustraat, Fokkerstraat en Moggestraat. Het cv-onderhoudsbedrijf is de ketels met storing nagelo pen. Het element dat kapot was, was niet in veelvoud voor radig dus moest worden be steld. De verwachting is dat woensdag alle cv-ketels weer gerepareerd zijn. Het was heftig onweer in de nacht van maandag op dins dag. Niet alleen vanuit Zierik- zee ook elders van het eiland kwamen meldingen binnen. Slaat de bliksem ergens in dan kan het zijn dat er even sprake is van een stroompiek op het elektriciteitnet, met schade zo als in Zierikzee tot gevolg. Marcel Modde Zierikzee De Dikke Toren in Zierikzee be reikt 29 november even haar oor spronkelijk bedoelde hoogte. Met lasers wordt zichtbaar gemaakt hoe het bouwwerk er had komen uit te zien, als de stad aan het begin van de zestiende eeuw nog genoeg geld over had gehad voor dit prestigi euze bouwwerk. De laserprojectie is te zien tussen 16.45 en 19.00 uur en is onderdeel van de afsluiting van het jubileum jaar van erfgoedvereniging Stad en Lande. Honderdvijftig leerlingen van scholengemeenschap Pieter Zeeman presenteren die vrijdag- middag in de Nieuwe Kerk hun vi sie op 'de toekomst van Schouwen- Duiveland'. Vanaf 16.00 uur zijn de resultaten te zien in een expositie, is er muziek en gaan de leerlingen het debat aan rond het thema. Enquête Tijdens het avondprogramma (19.30 uur) staat de lezing centraal van Jan Rotmans, hoogleraar tran sitiestudies en duurzaamheid aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam. Ook wordt de uitkomst van een enquête besproken, die de 80- jarige Stad en Lande heeft uitgezet over toekomstige ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland in relatie tot behoud van het erfgoed. donderdag 14 november 2019 'Iedereen die me kent, spaart mee' Esme Soesman Nieuwerkerk eerder dit jaar in De Putmeet in Scharendijke is gehouden als opwarmertje voor de kerstmarkt op 14 en Nel Stout op de hobbybeurs die 15 december. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58