Misschien wel vroege vorm vanWedjijjfsspionage UIT THUIS 3 "■'H 0 Muziek Musicalhits door The Young Ones en Sanne Pronk Ode aan Kate Bush Humor en virtuositeit GULDEN VLIES *3S Kr si linr.-»■ In, Pop (die noord- én zuidgrens vormt van Geor gië) staat bekend om zijn 'krachtdansen', van legendarische hurkdans tot de mans hoge sprongdans. Ook daarvan zijn prach tige staaltjes dansacrobatiek te bewonde ren. De zwaartekracht lijkt op die momen ten wel tijdelijk buiten werking. De ziel van een volk vind je niet alleen in zijn verre verleden. Magic of Georgia herinnert aan méér beschaving dan alleen dit strijdersvertoon. In later tijden was de hofcultuur verfijnder en ook daarvan zien we in de dansen ruimschoots de sporen te rug. Dan zijn de choreografieën romanti scher, meer verwant aan het klassieke bal let. Uiteindelijk gaat alles terug naar oer oude volksdansen, die deels in groep wer den gedanst en voor een ander deel in kop pels. Die laatste zijn dan te beschouwen als vormen van een vruchtbaarheidsritueel. Extatisch The Royal National Ballet Company is een gezelschap van ruim dertig dansers en danseressen. Hoe zij in groep en in duet over het podium wervelen, met uiterste precisie en hartstochtelijk temperament, is al een lust voor het oog. De muziek, van mystieke klanken tot Kaukasische ritmen, van majestueus tot extatisch, is deels klas siek, deels modern, maar in ieder geval zeer kenmerkend Georgisch. Voeg daarbij de meer dan tien kostuum wisselingen, het inventieve decor en de polychrome belichting a la Cirque du So- leil. De optelsom van dit alles is zonder twijfel een uniek fenomeen. Geen wonder dus, dat dit programma ondertussen al een tiental jaren met groot succes over heel de wereld toert (en toch nu pas in Nederland te zien is). Georgië heeft niet altijd een rimpelloze geschiedenis gekend. Het eigene van haar cultuur is vaak genoeg bedreigd geweest. Dat Magic of Georgia desondanks de gran deur van het Georgische verleden zo prachtig ten tonele kan voeren, is vooral te danken aan de enorme inzet van artistiek leider Gela Potskhishvili en choreografe Maia Kiknadze. Toen ze al jaren aan de top stonden als respectievelijk sterdanser/bal- letmeester en danslerares/choreografe, stichtten ze in 2006 samen de Dansacade- mie van Tbilisi en twee jaar later richtten ze The Royal National Ballet Company op. Op die manier hebben zij de oude Georgi sche danscultuur van de vergetelheid ge red en hem meteen ook maar een modern tintje gegeven. Dankzij hun enorm en thousiasme kunnen wij nu opgaan in een overrompelende, zinnenstrelende en me morabele voorstelling. Blokfluit donderdag 14 november 2019 Het Gulden vlies, oftewel het gou den vel van een ram, kan duiden op een techniek om goud te winnen. Daarbij zouden in een snelstro- mende rivier of beek die goudkor rels bevatte, schapenvellen zijn ge legd om het goud te 'filteren'. Omdat die korrels goud zwaar waren, plakten ze vast aan de vet tige wol, terwijl het lichtere zand wegspoelde. Dus misschien ging het bij Jason wel om een vroege vorm van be drijfsspionage. Georgië was name lijk met de oudste metaalwinning ter wereld, en ook de allereerste wijn bouw, vroeger hét centrum van ken nis en technologie. De Grieken waren waarschijnlijk bijzonder geïn teresseerd in hun onovertroffen wa pens en hun moedgevende wijn M Heroïek in de dansvoorstel ling Magic of Georgia. foto 31 Dansshow vol Magic of Georgia, The Royal National Ballet Company, morgen, Scheldethea- ter Terneuzen, 20.00 uur. Het jaar 2019 is bijzonder voor het Zeeuws-Vlaamse orkest The Young Ones. Het gezelschap mocht op treden met Alain Clark, maakte een bijzondere or- kestreis naar Spanje en stond in augustus samen met Belle Perez op het po dium. Het orkest, onder lei ding van Machiel de Kruijf, bestaat dertig jaar en voegt zaterdag een nieuw hoofdstuk toe aan het jubi leumjaar. Op die dag wordt het podium van de Halle in Axel gedeeld met zangeres Sanne Pronk. De musical- WA v, 1*3.1 ster uit Sas van Gent brak door als finaliste van het tv- programma Holland's Got Talent. Ze kreeg iedereen stil met haar loepzuivere vertolkingen van grote mu sicalhits. In 2017 zong ze al eens samen met The Young Ones. Zaterdag zingt Pronk onder andere nummers uit bekende mu sicals als Cats, Les Misera bles en de populaire Dis- neyfilm Frozen Maar ook bekende hits uit de popmu ziek komen voorbij. Zaterdag, De Halle in Axel, 20.00 uur Van een stem zoals die van Kate Bush is er geen tweede. Hoewel, zangeres Mandy Wat son van de Engelse for matie Cloudbusting komt dichtbij. Zij weet de sound en emotie van Kate Bush zo identiek te vertolken, dat je bijna gelooft dat de diva zelf op het podium staat. In Cloudbusting, 40 years of Kate Bush komen alle hits voorbij, zoals Wuthering Heights, Don't give up en The man with the child in his eyes. Filmfragmenten van optredens van Kate Bush maken het tribu- teconcert tot een groots eerbetoon. Zondag, Schouwburg Middelburg, 15.00 uur In de maandelijkse reeks, georgani seerd door de Stichting Johan Hendrik van Dale, treedt deze week het blokfluitkwartet Brisk op in het belfort in Sluis. In de Engelse Consortmuziek be tekent Brisk energiek, inventief en ver nieuwend en is het een aanduiding voor tempo en sfeer. De vier musici verkennen alle mogelijkheden van het blokfluitkwar tet en spelen een breed en afwisselend repertoire. Oude en nieuwe muziek wor den afgewisseld. Brisk staat garant voor onverwachte muzikale combinaties, een vleugje humor en virtuositeit. Zondag, belfort Sluis, 11.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47