'Kortingen pensioen in 2020 van de baan' ainSHSEsw NIEUWS 3 Utrechts ziekenhuis ontwikkelt nieuwe techniek KLIMAATCONFERENTIE OP WEG Een nieuw apparaat verkort het aantal behandelingen voor mannen met prostaatkanker drastisch. In plaats van 35 bestralingen er zijn nu nog maar 5 nodig. Het UMC Utrecht heeft een appa raat uitgevonden dat MRI-beelden maakt en tegelijkertijd de prostaat bestraalt in geval van kanker. Door de nieuwe techniek hoeft een grote groep mannen met prostaatkanker nog maar vijf keer bestraald te wor den. Voorheen moesten zij 35 keer naar het ziekenhuis. „Tijdens het bestralen hebben we constant de prostaat in beeld'', legt radiotherapeut Jochem van der Voort van Zyp uit. „Hierdoor kun nen we veel nauwkeuriger bestra len, waardoor we minder gezond weefsel raken. Bovendien is de stra ling veel krachtiger, waardoor de mannen minder vaak terug hoeven te komen." In Canada wordt de techniek van vijf keer bestralen al jaren toegepast, zónder het in Utrecht bedachte apparaat. ,,En dus niet met dezelfde precisie'', aldus de radiotherapeut. De techniek is ingezet bij veer tien patiënten in het UMCU, maar het academische ziekenhuis schat in dat er landelijk zeker 1500 patiën ten baat bij kunnen hebben. Prostaatkanker is de meest voor komende vorm van kanker bij mannen boven de 45 jaar. In Neder land kregen vorig jaar 12.600 man nen prostaatkanker en overleden er 2894. Ongeveer de helft van alle prostaatkankerpatiënten laat zich opereren of bestralen. In het laatste geval moest de patiënt 35, en in sommige ziekenhuizen zelfs 39 keer, naar het ziekenhuis. De nieuwe techniek waarbij dit maar vijf keer hoeft, is alleen ge schikt voor mannen die te maken hebben met minder agressieve tu moren. De behandelingen duren bovendien een stuk langer; drie kwartier in plaats van 15 minuten per keer. ,,Dat is vergeleken met 35 ritjes naar het ziekenhuis minder belastend", zegt de radiotherapeut. Er is nog voordeel. In de oude si tuatie kregen de patiënten in het UMCU via naalden enkele minus cule goudstaafjes in de prostaat in gebracht. Die lichtten op tijdens de We bestralen veel nauwkeuriger en we raken dus minder gezond weefsel - Jochem van der Voort van Zyp QEIekta 0nity CT-scan, zodat de radiotherapeut op het bestralingstoestel beter kon inschatten waar hij moest zijn. ,,Het inbrengen van goudstaafjes is pijn lijk. Daar zijn de mannen nu vanaf, omdat de nieuwe scanner een beter beeld geeft van de prostaat." Van der Voort van Zyp verwacht dat de nieuwe behandeling minder bijwerkingen geeft. Nu kampt 20 tot 30 procent van de prostaatkan kerpatiënten in de eerste maanden met aanzienlijke plasklachten. Ze moeten 's nachts vaker naar het toi let, hebben een minder harde straal of loze aandrang. Op lange termijn krijgt ruim de helft van de mannen die voorheen geen klachten had den, te maken met erectieproble- men. In samenwerking met het St. Antonius Ziekenhuis onderzoekt het UMCU wat precies de verschil len zijn in bijwerkingen tussen deze nieuwe methode en de hui dige prostaatkankerbehandelingen. Steeds meer ziekenhuizen schroeven het aantal bestralingen terug. Zo houdt het Amsterdam UMC ook vijf sessies aan met een net iets andere techniek. En het Erasmus MC ging vier jaar geleden als eerste ziekenhuis al van 39 naar 19, en vanaf volgende maand naar 7 bestralingen. Het baseert zich op een recente Scandinavische studie waar 7 bestralingen zeer effectief bleek, zelfs bij patiënten die agres sievere tumoren hadden. Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken heeft binnenska mers gezegd dat hij pensioen fondsen een extra jaar lucht wil geven. Hij is naar verluidt bereid de regels zo aan te passen dat pensioenfondsen die op 31 de cember een dekkingsgraad van 90 procent of hoger hebben niet hoeven te korten. Dit zou betekenen dat de me taalpensioenfondsen PME en PMT de pensioenen niet hoeven te verlagen, mits hun dekkings graad de komende anderhalve maand niet dramatisch verslech tert. Beide fondsen noteerden gisteren een actuele dekkings graad van 93,4 en 94,6 procent. Een aantal kleinere fondsen staat er echter zó slecht voor dat voor hen korten waarschijnlijk on vermijdelijk zal zijn. Koolmees wil de regels tijde lijk aanpassen om ervoor te zor gen dat er draagvlak blijft voor het nieuwe pensioenstelsel dat op dit moment wordt uitge werkt, zo bevestigen bronnen. Wel moeten zijn collega's in het kabinet nog instemmen met het uitstel. Waarschijnlijk wordt het besluit dinsdag aan de Kamer meegedeeld, vlak voor het pen sioendebat volgende week.P16 donderdag 14 november 2019 Greta Thunberg hoeft niet van de VS naar de (verplaatste) klimaatbijeenkomst in Ma drid te vliegen. Ze heeft een lift gevonden: ze zeilt samen met YouTubers Riley Whitelum en Elayna Carausu (links en rechts) en zeilster Nikki Henderson (midden). fotos epa, afp Kortere behandeling voor prostaatkanker Hanneke van Houwelingen Utrecht Radiotherapeut Jochem van der Voort van Zyp bij de scanner, die gelijktijdig MRI-beelden maakt en de prostaat bestraalt. foto umc De meeste pensioenen hoe ven komend jaar hoogstwaar schijnlijk toch niet gekort te worden. Daarnaast hoeven de premies niet extra omhoog en kan de pensioenopbouw op peil blijven. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3