MIJN FOTO ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag vertelt de Wemeldingse predikant Janno van den Ende over een fotokunstwerk van Ben Goossens waar hij inspiratie uit haalt. Goossens Unreachable top be staat uit meerdere foto's die vak kundig bewerkt zijn tot één. ,,Het onderste deel van de trap op de foto komt volgens mij uit een kunstwerk dat in Leuven stond", zegt Van den Ende. Midden in de Wemeldingse woonkamer van hem en zijn vrouw Lenneke heeft het werk een plekje gekregen. We zien een man met bolhoed en pa raplu die in de richting kijkt waar een pijl naar wijst. De weg ernaar toe is echter geblokkeerd omdat de trap onbegaanbaar is. ,,Dat mannetje met bolhoed en paraplu is een beetje in lijn met René Magritte, een Belgische kun stenaar die veel van dat soort sur realistische schilderijen maakte", legt Van den Ende uit. ,,Het icoon tje van een pijl die schuin omhoog wijst, wordt ook gebruikt bij de aandelenkoersen. Ik zie het als een symbool dat wij mensen er vaak iets van proberen te maken in het leven. Om succesvol te zijn en op Struinend op Markt plaats in de sectie kunst, stuitte Janno van den Ende een paar jaar geleden op een surrealistisch fotokunstwerk dat hem aansprak. Een giraf met het hoofd in de wolken. Hij liep het nét mis, maar kon wel de maker achterhalen. De Belg Ben Goos- sens. Die bleek nog veel meer ge maakt te hebben. Auto vol ,,Ik zocht hem op in België en laadde mijn auto vol met twintig kunstwerken", vertelt Van den Ende. ,,Een deel hing ik op in huis, maar gedurende de tijd heen ver kocht ik ook werken door. De wer ken die ik nu nog heb, heb ik vrij- gespeeld door de andere te verko pen. Ik heb er niet veel geld mee verdiend, maar dat vond ik een leuk projectje." te klimmen. Terwijl de trap die erin zit, niet te beklimmen is." Dromen Van den Ende ziet het iedere keer weer als een 'realitycheck'. ,,Je kunt elkaar heel makkelijk gek maken in de wereld met alles wat je zou moeten presteren en doen. Maar zo werkt het niet. Ik zie het veel in mijn werk als predikant. Ik voer veel gesprekken met mensen. Als mens heb je heel veel dromen. Maar vroeg of laat kom je op een punt waarop je merkt dat het niet lukt. Het leven is niet zo maakbaar als het vaak lijkt." De hoofdrolspe ler op de foto is juist met iemand die probeert te klimmen, vindt Van den Ende. ,,Hij kijkt naar de pijl, maar laat zich niet gek maken. Hij straalt juist rust uit. Voor mij als gelovige heeft het kunstwerk daarmee ook een diepere lading. Ik denk dat ons diepste verlangen een verlangen naar God is. Zelf op klimmen lukt niet, maar het wordt weer kerst: God kwam zelf naar beneden." donderdag 14 november 2019 'Leven is niet zo maakbaar' Michiel Bouwman M Janno van den Ende: ,,Je kunt elkaar heel makkelijk gek maken in de wereld met alles wat je zou moeten presteren en doen." REPRODUCTIE EN FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Unreachable top van de Belgische kunstenaar Ben Goossens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39