r 9 2 ji w-"-f ^^^"ijk', wijst de Mid delburgse Boukje Stange (39) op een clubje herten. ^^^Net voorbij het hek bij de ingang van natuurgebied Oranjezon in Vrouwenpolder is het al raak. De vrouwtjes kijken even verstoord op en verdwijnen alras het struikgewas in. Ze hebben even geen zin in publiek. ,,Zo, dat begint goed'', mompelt de Middelburgse tevreden als ze de dieren heeft vastgelegd op beeld. Het is een prachtige herfstochtend. De zon valt door de boomtakken en kleurt de bladeren in vijftig tin ten goudgeel. ,,Een cadeautje'' glimlacht ze. ,,Zo'n mooie dag, daar kan ik echt van genieten.'' Boukje, in het dagelijks leven werkzaam bij de verkeerspolitie, heeft inmiddels een grote schare trouwe fans van 2454 volgers op social media (1671 Instagram; 261 Twitter; 522 Facebook) bekijken haar foto's en reageren op de in middels karakteristieke Boukje- beelden waarin herten een hoofd rol spelen. Stoere mannetjes met fraaie geweien, tengere reeën of 'stelletjes'. Onder de naam 'Zoals ik 't zie' komen vrijwel dagelijks fraaie opnamen van het wild voor bij. Als het even kan is ze twee of drie keer per week te vinden in 'haar' bos: Oranjezon in Vrouwen polder of de Manteling in Oostka- pelle. ,,Ik probeer zo vroeg moge lijk op stap te gaan. Dan is het heerlijk stil en zie je meestal veel dieren. In de zomer ben ik er soms al om zes uur. Het liefst loop ik hier alleen. Ik heb mijn moeder wel eens meegenomen en die mop perde na afloop dat we geen hert gezien hadden." Grijnzend: „En de dag daarna kwam ik de één na de ander tegen." „Ik ben geen beroepsfotograaf hoor. Maar ik heb wel altijd beel den in mijn hoofd. Lang fotogra feerde ik met mijn mobieltje. Een jaar vier, vijf geleden kreeg ik een camera. Die heeft nog een tijd in de kast gelegen. Ik wist niet zo goed wat ik ermee moest. Uitein delijk heb ik iemand advies ge vraagd en geld geïnvesteerd in een lens. Die zijn wel hartstikke duur hoor. Maar heb geen spijt van die uitgave." Lachend: „Eigenlijk doe ik nog steeds maar wat. Zoals ik het zie inderdaad. Je moet mij geen technische dingen vragen. Als ik fotografeer, gaat het niet om lijnen, techniek of sluitertijden. Ik leg vast wat ik zie en voel. Thuis bewerk ik de foto's vaak een beetje. Net een kleurtje iets aanzetten of een hert wat uitlichten. Maar niet te veel. Ik haal niets weg en voeg niets toe. Behalve die keer dat m'n lens vuil was en er rare stippen op de foto's zaten haha." Uitkijktoren Ze begon met het vastleggen van zonsopgangen of zonsondergan gen. Vanaf de uitkijktoren in Oran jezon. Lachend: ,,Ik ben een een beetje lui geworden denk ik. Die zon is te vroeg of te laat. Misschien ben ik er ook een beetje op uitge keken. Nu wandel ik twee of drie uur in het bos. Nadat ik ben ge stopt met hardlopen, was dit een fijne manier om toch te bewegen. Lekker buiten. In alle rust. Dat heb ik nodig. Er is veel gebeurd in mijn leven en dat kan ik hier loslaten. Dan is er niets anders dan de stilte l'i van de natuur. Met alleen het ge ruis van de zee op de achtergrond.'' Even verderop is het weer prijs. Onmiddellijk richt Boukje haar ca mera op een vijftal vrouwtjes. De ranke dames wandelen op hun ge makje over het pad. Treuzelen wat, staan stil. Als modellen op de cat walk laten ze zich bewonderen. ,,Er moet toch een mannetje in de buurt zijn'', zegt Boukje. Ze speurt om zich heen. ,,Hij schuilt vast in de struiken. Slimmerd.'' Boukje stapt stevig door. Makke lijke schoenen, warm jack en ca mera in de aanslag. Ze kijkt con stant om zich heen. ,,Dit is fijn. Ik geniet van kleine dingen. Een zon nestraal die door de bladeren valt, een mannetje met een prachtig ge- wei. Dat heb ik mezelf geleerd. Het leven is mooi ondanks de klotedin- gen die er zijn. Het is niet altijd makkelijk geweest en nog niet. Maar ik wil die mooie dingen zien. Voelen. Zo werd ik heel blij van het nest jonge vosjes dat ik laatst vond. Best bijzonder. Een prachtige foto is dat geworden. Nee, ik zeg niet waar ik dat gezien heb als mensen dat vragen. Dat doe ik trouwens nooit. Laat ze zelf maar gaan wan delen." Een ouder echtpaar loopt stille tjes langs. De hij van het stel heeft ook een camera rond de nek han gen. Een hoofdknikje en het duo verdwijnt in een bocht van het hel lende pad. ,,Hé, luister. Ik hoor mannetjes", zegt Boukje. Ze stopt en speurt in het rond. ,,Je hoort het tikken van hun gewei.'' Ze wijst op hoefafdrukken in het zand. ,,Ze zijn hier flink bezig geweest.'' Helaas blijven de bokken buiten beeld. „Sommige zijn heel open en blijven gewoon staan. Andere zijn schich tig en schieten snel weg.'' Maar ook na een tijdje in stilte wachten, ge ven de heren geen acte de presence. Boukje wijst op een overvlie gende roofvogel. ,,Ook mooi hoor, maar ik heb het liefst toch herten. Af en toe fotografeer wel vogels, maar daar heb ik niet zo veel mee. Hoewel. Roodborstjes vind ik dan wel weer leuk. Die hebben iets dat me aanspreekt. Tja, waarom die herten? Ik ben er op een gegeven moment mee begonnen. Ze zijn er bijna altijd. Ik vind ze gewoon su- permooi.'' dag xx maand 2016 PM De fraaie lichtval is een ca deautje voor de fotograaf. fotos BOUKJE STANGE **-?• '.TArU- V MS*-*- fryjeSdSft* Annemarie Zevenbergen Middelburg Damhertvrouw tjes in het bos. r'i 1 KJÖS' Een stoere bok met een fors gewei. Ook andere dieren zet Boukje wel eens op de foto, zoals deze jonge vosjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37