Geen sinterklaasintocht, dat zou pas een gemis zijn Kruiningers handelden 600jaar geleden al met verre landen Actie 'Help de Sint aan kleding voor een ander kind' Zeelandbrug gaat dit weekend dicht 4 Opinie Zowel deze krant als Omroep Zeeland besteedde deze week aandacht aan een demonstratie van Stop Antifa Terreur Zeeland te gen de inzet van roetveegpieten bij de sinterklaasintocht zaterdag in Ter- neuzen. Niet meer dan vijf demon stranten kwamen erop af, de Omroep telde er zelfs maar vier, omdat één vrouw zich achter een bushokje schuilhield. De opkomst was klein, minimaal zelfs. En wat nog opmerkelijker was, de demonstranten wilden niet met naam worden genoemd en be schermden in beeld hun gezicht. Omdat zij bedreigd zouden (kunnen) worden door links-extremistische groepen, verklaarde de leider, met een bord met de tekst 'Zwarte Piet geen racisme' in de hand. Het zal wel zijn ervaring zijn, maar wie voor zijn mening uitkomt, moet dat ook met open vizier durven doen. Door anoniem te opereren, zoals ook veel gebeurt op Facebook, kom je niet al te sterk over, terwijl Stop Antifa Terreur Zeeland wel een krachtig standpunt verkondigt in een discus sie die veel emoties oproept. Gretig Dat een discussie voor of tegen roet- veegpieten dan wel voor of tegen Zwarte Pieten überhaupt gevoerd wordt, had toch niemand vijftien, twintig jaar geleden kunnen beden- ken. Het sinterklaas-kinderfeest is een uiting van maatschappelijke ver anderingen geworden, wereldwijde veranderingen zelfs waarin zeker niet iedereen mee kan gaan. Radicale groeperingen aan de rechtse kant van het politieke speelveld, waaronder Stop Antifa Terreur, maken daar gre tig gebruik van. Hoe klein de opkomst bij de de monstratie in Terneuzen dinsdag ook was, zulke reacties - ook op Fa- cebook - zorgen er wel voor dat de organisatoren van de sinterklaasin tocht zich bedreigd voelen. 'Waarom steken wij hier nog onze vrije tijd in?', vragen zij zich af. Het zou pas echt een gemis zijn als zij besluiten de handdoek in de ring te gooien. En Sinterklaas met zijn zwarte pieten en/of roetveegpieten Terneuzen voortaan rechts of links laat liggen. De PVV Terneuzen wilde deze week nog een spoeddebat in de ge meenteraad voeren over de inzet van roetveegpieten, naast zwarte pieten, bij de sinterklaasintocht in de stad Terneuzen. Besloten werd daar later over te praten, met ook de organisatoren van sinterklaasin tochten in heel Terneuzen. Dat was een verstandig besluit. Het is ook niet aan de politiek om hierover te beslissen, laat sinterklaascomités in de verschillende kernen van Ter- neuzen daarin een eigen keuze ma ken. Het moet toch mogelijk zijn el kaar die vrijheid te gunnen, zonder dat wie dan ook zich bedreigd hoeft te voelen. De opgravingen die verricht wer den voor de aanleg van een nieuw parkeerterrein naast het gemeente huis van Reimerswaal leveren een schat van informatie op. Uit de ana lyse van botanische monsters van een mestlaag concluderen de on- derzoekers dat de geschiedenis van Kruiningen 300 jaar eerder begint dan tot nu toe was aangenomen. In de mestlaag waren veel plan tenresten en zaden aanwezig. On derzoek naar deze zaden en plan tenresten geeft een beeld van het dieet van Kruiningers aan het einde van de middeleeuwen. Voor het on derzoek heeft de provincie Zeeland subsidie verstrekt, zodat de kennis van de voedseleconomie op het platteland tussen de dertiende en de zestiende eeuw kan worden ver groot. Vijgen De aangetroffen vijgenpitten zijn de bijzonderste vondst. ,,Deze plant staat tegenwoordig in veel Zeeuwse tuinen en levert vaak een grote hoeveelheid aan vruchten op. Toch weten de onderzoekers zeker dat de vijgen in de veertiende en vijf tiende eeuw niet uit een lokale tuin afkomstig zijn maar geïmporteerd zijn uit de mediterrane streken", laat de gemeente weten. Bij de opgravingen werden nog meer interessante vondsten ge daan. Zo kwamen fundamenten en muren van een voormalige brou werij uit 1683 aan het licht. De ge meente Reimerswaal baalde aan vankelijk van de vondsten. Ze le verden veel vertraging en tiendui zenden euro's aan kosten op. ,,Voor archeologen is het smullen, voor ons is het brullen", zei wethouder Sinke destijds. Bomont heeft tien kledingwin kels in Zeeland en net daarbuiten. Maar niet iedereen heeft genoeg geld om nieuwe kleren te kopen. Die gezinnen kunnen terecht bij de kledingbank en Bomont wil een handje helpen. Schoorsteen In alle filialen kunnen kinderen kleren inleveren die nog wel goed zijn, maar die ze niet meer dra gen. Via de Kledingbank Zeeland komen die kleren bij andere kin deren. Zo kan iedereen er toch warm bij lopen. Kinderen die kle ding in de winkel in een schoor steen stoppen, krijgen een ca deautje. De actie begint op de dag van de intocht van Sinterklaas en duurt daarna een volle week. Bij de winkels in Kamperland, Mid delburg, Sluis, Terneuzen, Etten- In alle filialen van Bomont kunnen kinderen kleren inleveren Leur en Hellevoetsluis loopt de actie van zaterdag 16 tot en met zaterdag 23 november; bij de win kels in Domburg, Goes, Renesse en Zoutelande van zaterdag 23 tot en met zaterdag 30 november. Tussen vrijdagavond 20.00 uur en maandagochtend 05.00 uur wordt een gedeelte van het fiets pad aan de zuidzijde van de brug opnieuw geasfalteerd. Daarnaast wordt het wegdek van het kruis punt van de Weg naar de Val met de Julianastraat bij Zierikzee ver nieuwd. Ook de detectielussen van de verkeerslichten worden vervangen. Voor fietsers rijdt een speciale pendelbus, zodat ze de werk zaamheden veilig kunnen passe ren. De opstaplocaties worden ter plaatse aangegeven. Het overige verkeer moet vanaf vrijdagavond omrijden via de Oosterschelde- kering. Het bedrijventerrein Zuidhoek is te bereiken langs de andere kant van Zierikzee. Ver keer moet dan via de grote ro tonde in de N59 en de Grachtweg naar de Calandweg en dan zo langs het Sas naar het Groene Weegje. De werkzaamheden worden uitgevoerd in opdracht van de provincie Zeeland. Het verkeer moet door de omleidingen reke ning houden met zo'n dertig mi nuten vertraging. donderdag 14 november 2019 GO Landelijk, maar ook in Zeeland leeft de zwarte- pietendiscussie. Die verhardt steeds meer en mensen voelen zich bedreigd. Soms stoppen de organisatoren van de optochten er maar gewoon mee. Harmen van der Werf Terneuzen Dante de Ruijsscher, junior archeoloog bij Artefact, doet onderzoek in Kruiningen. Daar zijn eeuwen oude vijgenpitten uit mediterrane streken gevonden. archieffoto ernesta verburg Kruiningers hadden al in de late veertiende en de vroege vijf tiende eeuw contacten met lan den rond de Middellandse Zee. Archeologen trekken die con clusie na het onderzoek van een mestlaag die twee jaar geleden bloot kwam te liggen aan het Oude Plein. Joeri Wisse Kruiningen 'Help de Sint aan kleding voor een ander kind'. Met dat rijm pje voert winkelketen Bomont een actie om goede tweede hands kleding in te zamelen voor de Kledingbank Zeeland. Maurits Sep Middelburg De Zeelandbrug is dit weekend in beide richtingen afgesloten voor verkeer. Het gaat om het gedeelte tussen de verkeers lichten bij Zierikzee en Colijns- plaat. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32