Laat ouderen niet sappelen Geen tolgeld terug bij pech in de tunnel Misschien geen geld voor zoet zonder zout Overstroomik.nl Al 21 jaar rijdt René de Nooijer vijf keer per week over de A58 van Middelburg naar Bergen op Zoom. Nu nog met 130 kilometer per uur, straks met een gangetje van nog maar 100. ,,Ik word er niet vrolijk van." 2 100 RIJDEN A58 Commentaar Tienduizenden ouderen bijten onnodig op een houtje. Deze misstand onthult de Algemene Rekenkamer. Wie geen recht heeft op een volledige AOW en daardoor onder het bestaansminimum blijft, kan een aanvulling (AIO) krijgen. Slechts de helft van de mensen die er recht op hebben, vraagt om dat geld. Wellicht zijn sommige ouderen te trots, anderen begrijpen de regeling mogelijk niet. Een enkeling verdient mis schien iets bij. Hoe dan ook, veel mensen moeten sappelen. Het is een schande dat dit in Nederland kan gebeuren. De Sociale Verzekeringsbank kan de ouderen die in het nauw zitten niet vinden. Koppeling van de SVB-bestanden met die van het UWV en van de Belastingdienst zou helpen, maar de privacyregels staan dit niet toe. Wat nu? Minister Wouter Koolmees wil geen massale uitwisseling van gegevens tussen de overheidsdiensten. Daarvoor is de ma laise bij deze ouderen volgens hem niet groot genoeg, 'niet-pro- portioneel'. Dit is een minister van Sociale Zaken onwaardig. Het gaat om pure armoede, om mensen die nog minder inkom sten hebben dan het bijstandsniveau. Dus Koolmees moet snel een list verzinnen. Desnoods kan hij iedereen met een gedeelte lijke AOW toestemming vragen om gegevens te vergelijken. Met een duidelijke uitleg over het waarom en met de garantie dat de persoonlijke data na gebruik voor een AIO-toets weer worden ontkoppeld. Kwestie van wissen. De privacywetgeving is be doeld om mensen te beschermen, niet om hen tekort te doen. Minister Koolmees moet snel een list verzinnen om aanvulling op AOW bij ouderen te brengen De Partij voor Zeeland vindt het juist heel logisch. In schriftelijk vra gen heeft Statenlid Francois Babijn dat idee vorige maand geopperd. Hij wil dat weggebruikers die in de file hebben gestaan, gratis door de tunnel kunnen en dat degenen die al betaald hebben hun tolgeld terug kunnen krijgen. Eerder heeft de directie van de Westerscheldetunnel zich al tegen dat idee uitgesproken. En die gaat daarover, onderstreept het provin- ALMANAK ciebestuur in antwoord op de vra gen van Babijn. Om het verkeer sneller door te laten stromen zet de tunneldirectie na een ongeval twee of drie keer per jaar de tolpoorten open. Daar blijft het bij. ,,Het is on vermijdbaar dat er altijd een deel Een oplossing daarvoor is niet voorhanden van het verkeer vast komt te staan direct achter het ongeval/pechgeval omdat er tijd nodig is om de omlei dingsroute in te stellen en de weg gebruikers hierover te informeren", schrijft de provincie. ,,Een oplos sing daarvoor is niet voorhanden." Onze man te Ritthem maakt zich niet druk over de gevolgen van een dijkdoorbraak. Hij is voorbereid. Op de zolder van zijn riante woning, die volgens de website overstroomik.nl droog zou moeten blijven, heeft hij een voorraadje kaarsen, wa ter, soep in blik, een camping- gasstelletje (met reserve tankje), een transistorradio (in clusief batterijen) en - tegen de verveling - enkele vuistdikke bi ografieën over prins Bernhard, voorzitter Mao en secretaris Sta lin. En een stevige rubberop blaasboot met voetpomp. Er ontbreekt alleen nog een raam. Vrouw beroofd, verdachte aangehouden Willem-Alexander vaart weer Yerseke 1300 huizen uren zonder stroom Minder last van harde rukwinden, minder ongelukken, minder stik- stofuitstoot en een vollere porte monnee. 100 rijden op het Zeeuwse deel van de A58 klinkt als een zegen. Toch zijn veel automo bilisten allerminst blij met een la gere maximumsnelheid. ,,Dit kost me zes a zeven minuten meer reis tijd", rekent René de Nooijer voor. Hij woont in Middelburg en werkt in Bergen op Zoom. ,,En het levert maar 0,34 procent minder stikstof- uitstoot op las ik in de krant, waar hebben we het over?" Sjezen 100 of 130, het is een wereld van ver schil. Dat merken we als we de proef op de som nemen. Eerst sje zen we vanuit Vlissingen in een Renault Clio met 130 over de A58 naar Bergen op Zoom. De regen klettert hard tegen de ramen, beide handen aan het stuur is noodzake lijk vanwege rukwinden. Vracht wagens lijken stil te staan. Hoewel we flink doorrijden gaat het som mige automobilisten nog niet hard genoeg. Willen ze nog even het gas pedaal flink intrappen nu het nog kan? Het lijkt er wel op. ,,Dat 100 rijden kan wel eens een goudmijntje voor de staat worden", denkt René de Nooijer, vaste gast op de A58. ,,Een flitspaaltje er hier en daar bij en de bekeuringen zul- len binnenstromen. Of ik mezelf wel aan de snelheid ga houden straks? Dat wel ja, je zit ook niet op een boete te wachten. Maar ik hoop dat ze het snel weer terugdraaien. Ik was erg blij toen we 130 mochten gaan rijden, kon je tenminste lekker doorkachelen. Het is toch al zo'n Dat 100 rijden kan wel eens een goudmijntje voor de staat worden saai, recht rotstuk. Het is ook wel heel radicaal, 30 kilometer per uur langzamer." ,,Weet je wat het is", vervolgt De Nooijer. ,,Als ik Zeeland uit rijd en ik kijk naar rechts richting Antwer pen dan zie ik de donkere rookwol ken deze kant opkomen. Doe daar eerst eens wat aan." Nu al 100 Toch zijn er opvallend veel automo bilisten die deze woensdagmiddag al 100 rijden. Ze zijn te vinden op de rechterrijstrook, de passagiers zijn vaak wat meer op leeftijd en lijken zich niet druk te maken over een minuutje meer of minder. Of het zijn werknemers die even de tijd nemen om de lunch achter het stuur naar binnen te werken voor dat de volgende klus wacht. Want Eerst het zoet, dan het zout. Dat is het credo van de provincie als het gaat om de verzilting van het Vol kerak-Zoommeer. Nu minister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Waterstaat) dat project op de lange baan heeft ge schoven, is de vraag of er zonder zout wel geld is voor zoet. De zoetwatervoorziening in Zee land is topprioriteit voor het dage lijks provinciebestuur. Dat werkt hard aan een deltaplan zoetwater. Gek genoeg is het eerste rijksgeld dat daarvoor gereserveerd was ver dwenen. De aanpak van het Volke- rak-Zoommeer was begroot op 110 miljoen euro. Een deel daarvan zou naar zoetwatermaatregelen gaan. Nu is het hele project geschrapt. Zeespiegelstijging Weliswaar blijft daardoor het Vol kerak zoet, maar Pijpelink erkent dat de zeespiegelstijging uiteinde lijk voor een natuurlijke verzilting kan zorgen. ,,Het Volkerak is op zichzelf geen zoetwaterbron. We moeten onderzoeken of een zoet Volkerak op de lange termijn houdbaar is. We moeten nu duide lijk maken dat er nog wel iets no dig is voor de zoetwatervoorzie ning in Zeeland. De minister is nog niet van ons af." donderdag 14 november 2019 II Het is onvermijdelijk dat auto mobilisten tijd verliezen als zich in de Westerscheldetunnel een ongeluk of pechgeval voordoet. Het dagelijks provinciebestuur vindt het onzin om daarvoor tol geld terug te geven. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - dagelijks provinciebestuur Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 38-man uit Goes is gistermiddag op straat aangehouden. De politie vermoedt dat hij even daarvoor een oudere vrouw beroofde in de Wijngaardstraat. De beroving in het cen trum van Goes vond plaats rond half twee. De politie had na korte tijd al een beeld van de dader, dankzij getuigenverklarin gen en camerabeelden. Daardoor kon de ver dachte snel worden aan gehouden. Toch vraagt de politie ge tuigen - in het bijzonder een mevrouw op de fiets - nog steeds om zich te melden. Dat kan via 0900 8844. BRESKENS De Willem-Alexander vaart weer. De veerboot tussen Breskens en Vlis- singen lag er sinds maan dag uit met een tech nisch probleem, maar dat is sinds gisteren opge lost. De ferry kampte met een koelvloeistoflekkage. Daardoor moest volgens een uursdienst gevaren worden. Inmiddels is het probleem verholpen. De 'extra' afvaarten van 16.18 uur en 17.18 uur vanuit Vlissingen en die van 16.48 uur en 17.48 uur vanuit Breskens staan sinds gistermiddag dus weer op het programma. Een groot deel van Yer seke zat gisteravond zonder stroom. Sinds ongeveer 18.45 uur viel de elektriciteit in meer dere straten uit. Rond 21.10 uur meldde netbe heerder Enduris op de website het probleem te hebben opgelost. Op Twitter deden meer dere dorpsbewoners melding van de storing. Zo'n 1300 huishoudens zijn getroffen. Ook bij de Albert Heijn aan de Oude Torenstraat viel alles uit. Ze waren daarom genoodzaakt om klanten naar huis te sturen. 'Veiliger en Maurice Steketee Middelburg -René de Nooijer Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30