c* Als het bad van Arnemuiden... rnoet 'Onveilige situaties duren té lang' Mensen moeten wachten op hulp door geld- en personeelsgebrek bij GGD De inwoners van Arnemuiden lieten het gisteren nog maar eens duidelijk horen, het Julianabad in hun woonplaats moet blijven. Een demonstratie in het dorp en een zwemtocht door het Arnekanaal moesten deze eis kracht bijzetten. Er klonk ook een protestlied op de melodie van het bekende Als de klok van Arnemuiden. Zes zwemmers brachten ruim 1600 handtekeningen in een waterdicht tonnetje aan land om te overhandigen aan burgemeester Harald Bergmann. Die was positief: ,,We hebben goede hoop dat het gaat lukken.'' »P6 Veilig Thuis Zeeland, onderdeel van de GGD, speelt een cruciale rol bij de aanpak van geweld achter de voordeur. Het is het advies- en meldpunt voor huiselijk geweld en kindermishandeling in Zeeland. Alle gemeenten betalen hier aan mee. Landelijk is een nieuwe werk wijze ingevoerd om huiselijk ge weld eerder te signaleren. Het Rijk had verwacht dat dit tot meer mel dingen zou leiden. Maar in plaats van de voorspelde 7 procent stij ging, zijn er in Zeeland 80 procent meer meldingen. Gevolg is dat mensen te lang op hulp hebben moeten wachten. Iets meer dan de helft van de melding kon binnen de wettelijke termijn van zeven dagen worden beoor deeld. Eind oktober stonden 37 za ken op de wachtlijst. „Naarmate deze situatie langer duurt, nemen de risico's toe. Met meer gezinnen die wachten op het herstel van de veiligheid, is het voor Veilig Thuis Zeeland steeds moeilijker om zicht op de onveilige situaties te hou den", schrijft GGD-voorzitter Jan Frans Mulder die ook burgemeester van Hulst is. Tekort Veilig Thuis Zeeland komt dit jaar 800.000 euro tekort op een begro ting van 2,6 miljoen euro. Bij Veilig Thuis werken 32 mensen, van wie een aantal in deeltijd. De GGD wordt betaald door de gemeenten. Die hebben meer geldzorgen, on der meer door stijging van de kos ten in de jeugdzorg. ,,Hierdoor worden wij als gemeenten ge dwongen onmogelijke keuzes te maken op het terrein van veilig heid en zorg van onze inwoners. Vooral de kwetsbare groepen wor den hierdoor geraakt", stelt Mul der. Wie met minder geld meer wil bereiken moet kunnen innoveren Het probleem is niet alleen met geld op te lossen. De GGD vraagt de minister ook om bij het zoeken naar medewerkers minder strin gent vast te houden aan landelijk gestelde eisen en beloningen. Nu mogen alleen medewerkers met bepaalde opleidingen in dienst worden genomen. De GGD zou daar soepeler mee om willen gaan, zodat de vijver van potentiële me dewerkers groter wordt. ,,Wij on dervinden grote belemmeringen door de landelijk gestelde kaders", aldus voorzitter Mulder. ,,Wie met minder geld meer wil bereiken moet kunnen innoveren." Mulder laat de minister weten dat de gemeenten wel de verant woordelijkheid hebben gekregen, maar niet het geld en de mogelijk heden 'om te sturen'. ,,Dit resul teert in gezinnen en kinderen die onnodig lang in een onveilige situ atie leven." De GGD vraagt daarom dringend om meer geld en meer speelruimte. 1% I donderdag 14 november 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Kijk op de site bij /video FOTO LEX DE MEESTER Gezinnen en kinderen verkeren onnodig lang in onveiligheid door geld- en personeelsgebrek bij Veilig Thuis Zeeland. Oorzaak is een explosieve groei van het aantal meldingen van kinder- en oudermishandeling, geweld tegen partners en seksueel mis bruik in huis. De GGD Zeeland heeft daarom een brandbrief ge stuurd aan minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, Wel zijn en Sport, CDA). Theo Giele Middelburg -Jan-Frans Mulder, GGD- voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29