Wervelwind van los woestijnzand MEDIA CULTUUR 25 Voor JB Meijers was Golden Earring de eer ste band die hij zag op treden. Hij was een jaar of 10 en woonde in Hulst, Zeeuws-Vlaan- deren. ,,Ze stonden in sporthal Den Dullaert. Eigenlijk mocht ik niet van thuis. Mijn vader had van ie mand van de organisatie gehoord dat de groep een fles whisky in de kleedkamer had geëist. En de Hells Angels zouden ook weleens kunnen komen. Nou ja, ik was erbij en het was geweldig, heel in drukwekkend.'' Kan Barry Hay zich toevallig iets her inneren van dat optreden in Hulst, vroeg in de jaren 80? De zanger schudt mee warig het hoofd: „Welnee, die fles whisky was voor mij.'' Na enig gepeins: ,,Er staat me bij dat we later in Hulst weleens hebben opge treden in een theater.'' JB, enthousiast: ,,Dat theater zit ook in Den Dullaert! En de bibliotheek. Het is een multifunctioneel centrum.'' Plattelandsjongen JB Meijers woont al jaren in Amsterdam. Barry Hay ver huisde inmiddels ook alweer een flink aantal jaren geleden van Den Haag naar Amsterdam, maar brengt het grootste deel van zijn tijd door op Curasao, of zo als hij zelf meestal zegt: het eiland. De twee waren elkaar al eens tegengeko men, maar zijn sinds Barry Hay in 2017 te gast was in het tv-programma Use's Veranda goed bevriend. Gitaar lenen Kan Hay zich nog herinneren wanneer hij voor het eerst hoorde van multi-in strumentalist en producer JB Meijers? ,,Ja, De Dijk speelde op het eiland en mij bereikte de vraag of JB een gitaar van me kon lenen. JB? Iedereen leek hem te ken nen, maar ik had geen idee. Maar het is goed gekomen, toch?'' In Use's Veranda ontving zangeres Ilse DeLange Nederlandse muzikale gasten in het Amerikaanse Nashville. Met Barry Hay zong ze een akoestische versie van de Earringhit Radar Love. JB Meijers, Ilses muzikale partner in The Common Linnets, verzorgde de begeleiding. Het bracht platenmaatschappij Uni versal op het idee van een plaat waarop Barry Hay met een serie gasten co- k J vers van bekende popnummers i j ét. zou zingen. Het resultaat is For You Baby. Een duetten plaat is het niet, een solo album van Barry Hay evenmin. Nadrukkelijk wordt For You Baby aan de man gebracht als een album van hem én JB Meijers. Er staan covers op van bekende popsongs, dat wel. BARRY HAY: ,,Meteen toen Universal met dat idee voor een duettenplaat kwam, heb ik gezegd: 'Dan wil ik die met JB maken.' Ik dacht: die kan goed spelen, hij kan ook produceren, dus dat neemt mij een hoop werk uit handen. Wij aan de slag in de studio. Hoe het ge gaan is, weet ik ook niet meer zo goed, maar dat duettenidee is vervlogen. En bij wat we daarna deden, was de inbreng van JB zo groot dat ik onze beide namen op de hoes wilde. Het zou onzin zijn dit een soloplaat te noemen.'' JB MEIJERS: ,,Van mij had het gemogen. En dat is geen valse bescheidenheid. Ik zou denken dat het commercieel veel slimmer is om alleen jouw kop en jouw naam op de hoes te zetten, maar wat weet ik ervan?'' JB had zo'n rek met bellen en hamers. Ik ben er zo hard op tekeer gegaan dat er nog maar één bel over is Op For You Baby buigen Hay en Meijers zich over songs van artiesten en groepen als The Velvet Underground, Dr. John, Elvis Presley, Bruce Springsteen en Bob Dylan. De liedjes krijgen opvallend re laxte uitvoeringen met vaak een licht latinaccent. Barry Hay klinkt als zanger beduidend anders dan we gewend zijn. ,,JB heeft me min of meer verboden te zingen zoals ik in de Golden Earring doe'', zegt hij. ,,De muziek van de Earring is een grote krachtmeting. Dit is heel wat anders.'' JBM: ,,Wat zou het voor zin hebben een rockplaat te maken? Barry zit al in de Earring, heeft daarnaast ook nog eens zijn Flying V Formation, ook een rock groep. Ik zei tegen Barry: 'Fok iedereen, we gaan een easylisteningplaat maken!' Nou ja, een soort van easylistening plaat.'' Tweede stemmen Geen popmuzikant in Nederland die zoveel instrumenten bespeelt als JB Meijers. Zingen kan hij ook, maar op For You Baby beperkt hij zich tot koortjes en tweede stemmen. Het enige duet dat de plaat wel haalde, het vooral van Linda Ronstadt bekende Blue Bayou, zingt Barry Hay samen met Danny Vera. JB Meijers zit er niet mee: ,,Ik vind het leuk om te zingen, maar ik heb een bepaald geluid. Soms werkt het, soms niet. En ik ben de eerste om te zeggen: hier werkt het niet.'' Als instrumentalist leeft hij zich uit op For You Baby. Op gitaar natuurlijk, zijn hoofdinstrument, maar ook op bas, toetsen, cello, drums en percussie. En ach, de blaaspartijen neemt hij ook maar voor zijn rekening. Hay, als een trotse vader: ,,Zat-ie in de studio gewoon tuba te spelen! En trombone toch ook?" Meijers vult aan: ,,En flügelhorn en trompet.'' Barry Hay speelt op For You Baby, zo leert de hoes, tubular bells, in goed Nederlands buisklokken. ,,Ja, daar ben ik héél goed in. JB had zo'n rek met bellen en hamers. Ik ben er zo hard op tekeer gegaan dat er nog maar één bel over is." Wat bindt de twee vrienden, behalve de muziek? JBM: ,,We hebben een heel grote deel verzameling.'' BH: ,,We houden allebei van lekker eten, en drinken daar ook graag iets bij.'' JBM: ,,We houden van whisky.'' BH: ,,En van gezelligheid.'' JBM: ,,Met zonnebrillen hebben we alle bei ook wat.'' Ze zijn wel van een heel andere genera tie. Speelt dat nooit een rol? ,,Nou, ik ben ook de jongste niet meer, hoor'', zegt JB Meijers. ,,Tot een paar jaar geleden was ik overal altijd de jongste. Nu word ik ook 50. Maar ik weiger op te groeien. Godzijdank hoeft dat ook niet in deze business. Het is wel een schrikbeeld dat er nog eens iemand aanbelt die zegt: 'Meijers, meekomen, het is afgelopen met spelen, naar de mijnen jij!' Ik heb voor mijn gevoel nooit een fuck hoeven te doen, terwijl ik me helemaal de tyfus werk. En ik ga ook nog altijd op stap: naar clubs, naar concerten.'' Barry Hay zegt het tegenwoordig toch wel wat rustiger aan te doen. ,,Zeker in Amsterdam. Als ik in Nederland ben, is dat meestal omdat ik moet optreden met de Earring. Dan ga ik de avond ervoor niet naar een concert in Paradiso om vervolgens met vrienden door te zakken in De Koe. Dat kan ik gewoon niet ma ken. Niet tegenover het publiek, niet te genover de band, niet tegenover mezelf. In de Earring nemen we optreden heel serieus. We vinden het ook nog altijd echt heel leuk om te doen. Zaterdag staan we in Ahoy. Misschien dat andere bands van onze leeftijd daar dan toch een beetje nerveus of ongerust over zijn, maar wij niet. We kunnen eigenlijk niet wachten tot we het podium op mogen. Als een hond die los mag. Hoppa, rock- 'n-roll!'' Sportschool Wat doet Hay om zijn conditie op peil te houden? ,,Hier komt het er niet van, maar op het eiland ga ik zo'n vier, vijf keer per week naar de sportschool. En dan ga ik drie keer echt heel diep met een personal trainer. Een Antilliaanse gozer, heel gespierd. Dat is echt boot- camp, weet je wel. Af en toe zeg ik: ,,Sandy, doe effe gewoon, man, ik ben 71, weet je nog?' Maar elke keer trekt hij me door een punt heen waar ik nooit door heen dacht te komen.'' Komt JB Meijers ook zo vaak in de sportschool? ,,Ik kwSm er. Als ik aan het toeren ben, duik ik in een hotel meestal wel de gym in; thuis komt het er niet van. Maar ik ben wel heel beweeglijk. Ik loop en fiets heel veel.'' BH: ,,Als hij in de studio moet zijn, fietst hij gewoon op en neer tussen Amster dam en Hilversum, die idioot.'' Op Curasao is het veel makkelijker om in conditie te blijven dan in Amsterdam, vindt Hay: ,,Man, dat weer hier in de herfst. Als ik 's ochtends naar buiten kijk, denk ik meteen: fuck, ik duik weer onder de dekens. Kennen jullie dat, dat je vroeger naar school moest en dan de kat bij de kachel zag liggen? Dat kutbeest draaide zich nog een keer lekker om en jij kon de kou in. Verschrikkelijk.'' In tien minuten tijd is Ellen ten Damme een buikdanseres op Arabische klanken, krioelt ze als de zwoelste Madonna ooit over het po dium, blaast ze de schouwburg omver met een korte vertolking van de Duitse glamrock van Rammstein en zingt ze, breekbaar als Charles Aznavour in diens beste jaren, het prachtige Hier Encore. Zo gaat ze maar door, Ellen ten Damme, op haar 52ste misschien wel energieker dan ooit. Het verhaal van haar nieuwe voorstelling, Casablanca, is net zo dun als het onzichtbare koord waar ze de hele show op balanceert, maar nooit vanaf valt. Ze zoekt alle grenzen op: van zichzelf, van het uitgebalanceerde muzikale gezelschap (The Magpie Orchestra) dat haar onder steunt, maar ook van het publiek, dat na an derhalf uur com pleet geïmpo neerd, maar ook in staat van ver warring de zaal verlaat. Wat is ze on voorstelbaar veelzijdig, Ten Damme. Een po diumkameleon. Of het nu een het Songfestival? pf^r, Édith Piaf of een mys terieuze buik danseres is; ze transformeert moeiteloos van de één in de ander en altijd laat ze de opwin dendste, meest sexy versie van die artiest sprankelen. Wat Ten Damme niet is: een groot verteller. Daarom komt haar reis door de woestijn naar de Marokkaanse stad Casablanca amper uit de verf. De stilte in de zaal na kleine, te snel gebrachte grapjes is een pijnlijke. Laat Ten Damme maar wervelen, als een tornado in de woestijn vol losse zandkorrels. Knipper met je ogen en haar hele orkest draagt plots felgekleurde hesjes. De hoofd persoon stampt blootsvoets op de vleugel, een grote regenboogvlag in haar handen. Twee vragen dringen zich gedurende de hele voorstelling op: Eén: waar kijken we nu eigenlijk naar? En twee: waarom wordt deze topartiest, die ook nog eens over enorme talenkennis beschikt, nergens genoemd voor een rol tijdens het Songfestival in Rotterdam? Waarom wordt deze topartiest nergens genoemd voor een rol tijdens donderdag 14 november 2019 GO Peter van Brummelen —Barry Hay Het gezamenlijke album For You Baby van Barry Hay en JB Meijers verschijnt morgen. Ellen ten Damme in Casablanca. foto danny ELLINGER Casablanca - Ellen ten Damme MUZIEK Tournee tot en met maart Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25