TeamNL I 'V: 'Hij zat nooit te linkeballen' 22 In de hotseat h2 KALENDER Raymond Poulidor 11936 - 2019 Schaatsen: wereldbeker 15 t/m 17 november Curling: EK Voetbal: EK-kwalificatie 16 EN 19 NOVEMBER Tennis: Davis Cup Finals 18 t/m 24 november Na een jaar absentie plaatste schaatsster Jorien ter Mors zich onlangs overtuigend op drie afstanden voor de eerste wereldbekerwedstrijden. BEKIJK DE COMPLETE KALENDER OP TEAMNL.ORG Raymond Poulidor is op 83-jarige leeftijd overleden. Hij was in de eerste plaats een Franse wielerheld uit het zwart- wittijdperk. De laatste jaren was hij meer en meer de opa van Mathieu van der Poel. Anders dan in Nederland was Ray mond Poulidor in Frankrijk een echte wielerlegende. In de lage landen werd hij vaak geduid als de eeuwige nummer 2 en de laatste jaren vooral als opa van Mathieu van der Poel. Maar in Frankrijk was Poupou simpelweg een van de populairste wiel renners ooit. In een tijd dat kleur nog niet be stond op televisie en op foto's in de krant. Vaker dan wie dan ook stond hij op het po dium van de Tour de France, al wist hij nooit te winnen. Drie keer tweede, vijf keer derde, veelal met Jacques Anquetil of Eddy Merckx naast hem op de hoogste trede van het podium. Het vergrootte zijn populariteit in Frankrijk al leen maar. Tegelijkertijd was daar evengoed aandacht voor zijn indrukwekkende palmares met daarop onder meer winst in de Vuelta (in zijn eerste deelname), zeven Tour-etappes, Mi laan - San Remo, de Waalse Pijl en twee keer zowel Parijs-Nice als de Dauphiné Libéré. Het maakte van Poulidor - een boerenzoon uit de streek Limousin - een volksheld. Een sta tus die hij omarmde. Poulidor verstond de kunst charmant om te gaan met zijn populari teit en was graag tussen de mensen. Elk jaar was hij in de Tour om handen te schudden met etappewinnaars en truiendragers. Zo felici teerde hij dit jaar tot twee keer toe Wout van Aert, de eeuwige rivaal in de cross van zijn kleinzoon Mathieu. Voertaal De laatste jaren werd Poulidor meer en meer 'de opa van...' Zijn dochter Corinne ontmoette in 1987 op het Franse eiland Martinique de Neder landse wielrenner Adrie van der Poel, eveneens een boerenzoon. De twee trouwden en kregen twee zonen: David - bij wie de uiterlijke gelijke nis met opa Raymond onmiskenbaar is - en Mathieu. In huize Van der Poel-Poulidor in het Belgische Kapellen is de voertaal zowel Frans als Nederlands. „Altijd zo trots", reageerde Mathieu gisteren na het overlijden van zijn opa. Als opa was Pou- lidor ongekend trots op beide kleinzonen, maar over Mathieu raakte hij helemaal niet uitge praat. 'Mon petit phénomène'. Hij verlangde in tens naar het moment dat Mathieu zijn op wachting zou maken in de Tour. Over twee jaar zou het gebeuren, sprak hij afgelopen zomer vol overtuiging. Een maand geleden werd Poulidor met zware vermoeidheidsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. ,,Hij heeft ons verla ten", liet zijn vrouw Gisèle gisteren weten aan het Franse persagentschap AFP. Reacties X) avond of op trainingskamp gin gen we vaak een potje kaarten, dat vonden we allebei mooi'', zegt Zoetemelk. Janssen vervolgt: ,,Als je met hem ontsnapt was, deed hij altijd zijn werk, nooit linkeballen." Joop Zoetemelk kan die woorden van zijn landgenoot beamen. ,,Hij zei nooit: 'Ik ben Poulidor, ik ben Fransman, rijd voor mij op kop'. Hij was heel goed, maar heeft de pech gehad dat hij reed in de hoogtijdagen van Anquetil en Merckx.'' Beiden wonnen de Tour vijf keer, Poulidor nooit. donderdag 14 november 2019 PC TeamNL TeamNL is hét sportteam van Nederland. Wij vertegenwoordigen Nederland 365 dagen per jaar, op het hoogste internationale niveau. Onze reis op weg naar de Olympische en Paralympische Spelen voert ons langs vele toernooien over de hele wereld. Kijk hier waar we deze week onder andere actief zijn en volg ons via STteamnltweets, Bteamnlinsta of n EchtTeamNL. De eerste we reldbekerwed strijd van het nieuwe schaats seizoen is in Minsk. TeamNL reist met dertien vrouwen en veer tien mannen naar de Wit-Russische hoofdstad. 16 T/M 23 NOVEMBER De curlingmannen van TeamNL ein digden vorig jaar tijdens de EK in de Estse hoofdstad Tallinn als achtste. In Helsingborg wil len de mannen van skip Jaap van Dorp deze prestatie ver beteren. Het Nederlands elftal kan zich plaatsen voor het EK van volgend jaar. Zaterdag staat Oranje in Belfast tegenover Noord-Ierland. Dinsdag is Estland in Amsterdam de tegenstander. Achttien landen strijden in Ma drid om acht plaatsen in het finaleweekend. TeamNL (met Robin Haase) treft dinsdag Kazachstan en een dag later de Britse ploeg. Wielerlegende werd vooral 'de opa van... Daan Hakkenberg 5'im 75 Raymond Poulidor heeft pech tijdens Parijs-Roubaix van 1977. foto cor vos Raymond Poulidor was geliefd, ook bij de Nederlandse Tour winnaars Joop Zoetemelk en Jan Janssen. Beiden stonden een keer met Poupou op het po dium in Parijs. r powered by: i Helnekerf Rabobank NEDERLANDSE LOTERIJ NOC*NSF oor mij kwam het nieuws niet onverwachts", reageert Janssen op het overlijden van Poulidor. Janssen werd in 1968 de eerste Neder landse Tourwinnaar, maar stond twee jaar eerder al eens op het podium samen met Poulidor. ,,Af- gelopen Tour zag ik hem voor het laatst, in Valloire. Toen schrok ik, hij zag er heel slecht uit. Normaal gesproken praatte hij honderduit en kwam je er bijna niet tussen, maar nu was het stil. Het was niet de Raymond die ik kende van vroeger.'' ,,Het was een hele sympathieke en enthousiaste renner, iemand die echt voor zijn sport leefde'', vertelt Zoetemelk, die drie jaar met de Fransman in dezelfde ploeg reed. In 1976 stond Zoetemelk, vier jaar voor zijn eigen Tourzege, samen met ploegmaat Poulidor op het podium. ,,We hebben veel op de zelfde kamer gelegen. In de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22