wel langer i 'Ik heb het gevoel dat ik meer zou moeten krijgen' V) n 19 Zo zorg je dat je geen RSI krijgt Hoeveel verdien je? Verdient José genoeg? van Schaik (26) ook. Twee jaar gele den kreeg ze last van haar rechter arm. ,,Ik werkte heel veel, wel 80 tot 100 uur per week." Overdag werkte ze van 08.30 tot 17.30 uur bij een communicatiebureau. Na het eten hield ze thuis achter de laptop haar fashionblog bij en deed ze freelance- werk voor klanten - ,,niet op een ergonomisch verantwoorde manier." Toen ze op een ochtend wakker werd met plotselinge pijn in haar arm, wist ze hoe laat het was. ,,Het was voor mij de druppel dat ik het anders moest aanpakken. Ik ben minder en slimmer gaan werken." De business- coach weet dat haar arm een zwak punt blijft. ,,Ik moet erop blijven letten dat ik in de juiste houding werk en vaak genoeg pauzes neem." Hoewel er veel minder aandacht is voor het onderwerp, is de kennis over RSI en de behandeling van de symptomen de afgelopen jaren toegenomen. Zo werd de term KANS (Klachten aan Arm, Nek en Schou ders) geïntroduceerd om de behan- deling te verbeteren, maar vooral om deze overal in Nederland gelijk te trekken. ,,Twintig jaar geleden waren medici verdeeld, waardoor werk nemers met dezelfde klachten een heel andere diagnose en behandeling in Friesland kregen dan in Maas tricht", zegt Alberts. Volgens de site 3 TIPS hierhebikpijn.nl (ontwikkeld door fysiotherapeuten) krijgt een op de vier werknemers te maken met werkgere- lateerde KANS. Dat Kodde last had van zijn armen en handen was duidelijk, maar hóé dat kwam, wist niemand. Kodde zat in totaal twee jaar thuis. Hij bezocht verschillende therapeuten, de laatste bekeek zijn hele lichaam. De oorzaak bleek in zijn benen, bij zijn knieën te zitten. Via spraakherkenning kon hij weer met een computer werken. Hij doet bij de gemeente ongeveer het zelfde werk, alleen zijn de kaarten nu interactief. ,,Ik werk, mede vanwege mijn armen, bewust drie dagen per week. En op mijn computer is pauze- software geïnstalleerd, zodat ik tijdig rust neem. Anders ga ik maar door." 'De verstelbaarheid van het meubilair is in de afgelopen twintig jaar toegenomen' Dat er minder klachten zijn, komt volgens Speklé deels door verbeterin gen op de werkplek. ,,De verstelbaar heid van het meubilair is de afgelopen twintig jaar toegenomen.'' Ook kwamen er meer hulpmiddelen rond het toetsenbord en werd EU-wetge- ving opgesteld voor de computerbril. Aan de andere kant stijgt het compu- terwerk, waardoor meer mensen worden blootgesteld aan de gevaren van RSI. ,,Ook privé gebruiken we vaker computers, smartphones en tablets.'' De huidige radiostilte rondom de 'muisarm' levert volgens voorzitter Alberts van de RSI-vereniging zowel voor- als nadelen op. Werknemers die een pijntje voelden, dachten al snel dat ze RSI hadden. Dat gebeurt niet meer. Aan de andere kant neemt de aan dacht die bedrijven hebben voor RSI- klachten van personeel, ook af. Alberts: „Ongeveer 38 procent van de werkgevers ziet RSI-klachten, terecht, als arbeidsrisico. Maar dat aantal neemt af, terwijl veel ziektegevallen door gezonde werkomstandigheden kunnen worden voorkomen.'' II ,,2160 euro bruto. Ik hou daar 1683 euro netto van over en ik krijg 57 euro reiskosten vergoed.'' ,,Ja, in principe wel. Maar ik ben zo benieuwd: klopt het wel? Ik heb een beetje op internet gezocht en dan komt er ongeveer het bedrag uit dat ik nu krijg, maar ik heb altijd het gevoel dat ik meer zou moeten verdienen.'' ,,Met de economische crisis waren er geen loons verhogingen, maar bij mij is het loon elk jaar met 1,5 procent verhoogd. Dat is netjes, maar dan lees ik in de krant dat de lonen met 3 procent stijgen. Dan denk ik: hé, hoe zit dat? Ik moet er wel bij zeggen: ik zit niet in een cao, mijn baas bepaalt zelf de regels.'' ,,Een jaar of zeven, acht geleden heb ik dat gedaan. In mijn eindejaarsgesprek. Mijn chef van de afdeling vroeg: 'Wat vind je van je loon?' Ik heb toen aangegeven dat ik het te weinig vond. Daar werd niet op gereageerd. Dus ik dacht: ik zal wel een goed salaris hebben. Daar ga ik nog steeds van uit.'' ,,Ik vind het lastig om te benoemen. Iedereen krijgt er aan het einde van het jaar 1,5 procent bij. Ik heb niet het idee dat er naar de inzet van iemand wordt gekeken. Ook dat durf ik niet echt te benoemen. Wat als m'n baas antwoordt: 'Je salaris is al goed?' Dan heb ik geen weerwoord.'' ,,Ergens wel. Maar het is moeilijk daar een gesprek over te voeren. Het blijft gevoelig. Dat lijkt overal zo te zijn. Zelfs op een verjaardag wil niet iedereen zeggen wat hij verdient.'' donderdag 14 november 2019 GO bestaat die nog? l -ERWIN SPEKLÉ 1 Voorkom klachten. De RSI-vereniging bena drukt dat beeldschermwerk risicovol is, het voorkomen maatwerk. Alberts: ,,Bij een datatypist is een micro pauze van 10 seconden om oefeningen te doen zin vol. Maar als iemand een strakke deadline heeft en de computer blokkeert door pauzesoftware, levert dat juist stress op.'' Dat geldt ook voor de perfecte muis of bureaustoel. ,,Die bestaat niet.'' 2 Vermijd lang werken op tablet of laptop. Zeker zonder externe muis of toetsenbord is dat geen goed idee, zegt Alberts. ,,De laptop staat of te dichtbij voor je ogen of te ver weg, wat voor overlast aan je armen zorgt.'' De tablet is al helemaal ongeschikt om langdurig op te typen. 3 Let ook thuis op je houding. Speklé van de Arbo Unie: „Steeds meer mensen werken regelmatig thuis. Lang niet iedereen heeft daar een goede werkplek.'' Vandaag: José(60) werkt 28 uur in de week als telefonist en receptionist bij een groothandel. Ze werkt er twaalf jaar. Wat verdien je? Blij mee? Waarom heb je dat gevoel? Heb je ooit over je salaris onderhandeld? Waarom vraag je het niet nog een keer? Weet je wat je collega's verdienen? ,,Nee, geen idee.'' Zou je het willen weten? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 60 jaar Opleidingsniveau: mbo Functie: receptionist Werkervaring: twaalf jaar Aantal werknemers: 21 tot vijftig werknemers Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 2729 euro bruto voor 40 uur. José verdient 2857 euro op fulltime basis. ,,Dan zit ik iets hoger. Dan valt het me toch mee.'' O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19