Dono 'Bouwvakkers in de kou gezet' 0) O O lil 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD Hogere dekkingsgraad zorgt voor doorbraak Of ik van plan ben me aan te melden als donor, vraagt mijn lief. Het foldertje van de overheid over donorregistratie slin gert door ons huis en ik heb nog geen actie on dernomen. En het is handig als hij weet wat ik wil. Nu ben ik wel van plan me als donor te re gistreren: ik moet alleen nog mijn ongemakke lijke gevoel overwinnen en mijn DigiD ergens opduikelen. Ik ben een van die mensen voor wie het nieuwe systeem een uitkomst is. Niets doen levert voor mij toch het gewenste resultaat op. Je aanmelden als donor is een daad van al truïsme. De meeste mensen zullen het geen prettig idee vinden dat er na hun dood in hun li chaam wordt gesneden. Dan gaan er ook nog spookverhalen rond dat artsen minder hun best voor je doen als je donor bent. En over mensen die 'bijna' hersendood waren verklaard, maar nu weer fris als een hoentje ronddartelen. Waarom zou je dan niet het zekere voor het onzekere ne men? Nou, omdat het leven van andere mensen er vanaf hangt. Het tekort aan donoren leidt in Nederland jaarlijks tot zo'n 130 doden. Wat mij betreft mogen donoren daarom ook worden beloond. Begin dit jaar interviewde ik een Amerikaanse econoom die het taboe op betalen voor organen wil doorbreken. Hij verwacht dat een financiële prikkel mensen zal stimule ren om bij leven een orgaan te schenken. Het geld is er al: het be drag dat een verzekeraar be spaart op dure alternatieve behandelingen, zoals nier dialyse, kan worden ge bruikt om donoren te beta len. Hij gaf toe dat een fi nanciële beloning tot morele dilemma's leidt: het laatste wat je wilt, is dat mensen in geld nood kiezen voor orgaandonatie; niet uit over tuiging, maar puur omdat ze het geld nodig hebben. Wanneer je mensen met een financiële prik kel wil stimuleren om nS hun dood organen of weefsel af te staan, spelen die bezwaren minder. Allereerst omdat het om een veel lager bedrag zou gaan. De econoom dacht bij de donatie van een nier aan een bedrag van zo'n 40.000 dollar. Dat kun je natuurlijk niet aan iedere geregis treerde donor geven. Een cadeaubon van een tientje is wat realistischer. Maar je zou ook kun nen denken aan een tegemoetkoming in de uit vaartkosten voor nabestaanden, mocht iemand daadwerkelijk een orgaan afstaan. Een andere optie: alleen als je je als orgaando nor opgeeft, heb je zelf recht op een orgaan transplantatie. Je kunt betogen dat het niet ethisch is om het 'voor wat hoort wat'-principe toe te passen op orgaandonatie. Maar een sys teem dat puur gebaseerd is op altruïsme leidt in Nederland tot 130 doden per jaar. Ik geloof overigens best dat mensen altruïs tisch kunnen zijn. Maar een beetje erkenning daarvoor, al dan niet in de vorm van geld, maakt het wel stukken gemakkelijker. Het tekort aan donoren leidt jaarlijks tot zo'n 130 doden Flow Traders BAM ABN Amro Kiadis Pharma Koolmees komt waarschijnlijk met de schrik vrij, stelt een nauw be trokkene. ,,Hij is echt saved by the bell." Immers, als de dekkingsgra den van de pensioenfondsen de af gelopen maand niet zo opgekalefa terd waren, was het voor hem veel moeilijker te verkopen geweest om de dreigende kortingen uit te stel len. Amper twee maanden geleden was de toestand voor de pensioen fondsen veel dramatischer. De forse rentedaling in augustus zorgde voor een klap, die nog eens werd versterkt door een dip op de beur zen. ,,De rek is er een beetje uit'', hield Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank en pen sioentoezichthouder, de politiek eind september voor. Kortingen waren onafwendbaar geworden, zo luidde zijn conclusie. Maar dat was niet wat de Tweede Kamer wilde horen. Die had Kool mees al begin september op pad ge stuurd met de boodschap 'onno dige kortingen' te voorkomen, zon der daarbij te zeggen welke kortin gen zij 'nodig' dan wel 'onnodig' achtte. De fondsen staan er inmiddels weer iets beter voor: de rente is weer wat opgelopen en de beurzen piekten zelfs. De verbeterde dek kingsgraden geven Koolmees - net op tijd - de gelegenheid om de spel regels zodanig aan te passen dat hij draagvlak voor zijn zwaarbevoch ten pensioenakkoord houdt én een verhaal heeft naar jongere pensi oendeelnemers. Werkenden draaien weliswaar op voor de uitgestelde kortingen, maar de gevolgen daarvan zijn veel minder dramatisch dan eerder nog gevreesd werd. Bovendien, zo stel- i Pensioenfondsen die per 1 januari zouden moeten korten, krijgen jaar respijt len betrokkenen, hoeven de pen sioenpremies komend jaar niet fors omhoog en blijft ook de pensioen opbouw op peil door een pas op de plaats te maken. Koolmees kiest er naar verluidt voor pensioenfondsen die volgens de huidige regels per 1 januari zou den moeten korten een jaar extra respijt te geven als hun dekkings graad op 31 december boven 90 pro cent zit. Ofwel: tegenover elke euro die een fonds aan verplichtingen heeft, moet ten minste 90 cent aan bezittingen (belegd vermogen) staan. Daarmee lijken de grote pen sioenfondsen uit de zorgen, zoals die in de metaalsector, waar nog re latief veel mensen lid zijn van de vakbond. Tenminste, als hun dek kingsgraden de komende ander halve maand niet alsnog onder het minimum van 90 procent schieten. Politieke draagvlak Komende week gaat de Kamer in debat over de pensioenen. De ver wachting is dat Koolmees door het besluit tot uitstel voldoende poli tiek draagvlak zal houden om met werkgevers en werknemersorgani saties het nieuwe pensioencontract verder uit te werken. Want die be oogde hervorming is altijd de reden geweest voor de D66-bewindsman om een deal met de polder te slui ten. Koolmees wil toe naar een stelsel waarin pensioenaanspraken min der zeker worden. Daardoor zijn minder hoge buffers nodig en kun nen fondsen eerder indexeren als het goed gaat en korten als het te genzit. Daarnaast wordt in dit nieuwe stelsel de zogeheten doorsneepre mie afgeschaft, waardoor jongere premiebetalers nu te veel betalen en oudere juist te weinig. De Europese sociaaldemocraten vinden dat de bewindsman Ne derlandse én buitenlandse bouwvakkers lelijk in de kou laat staan. PvdA-politicus Agnes Jon- gerius, die meeschreef aan de Europese detacheringsrichtlijn, vindt het 'schandalig' dat Kool- mees niet van plan is om het loon van buitenlandse werkne mers gelijk te trekken aan dat van hun Nederlandse collega's. De regering had dat bij haar aan treden nog zo beloofd, aldus de Europarlementariër. Koolmees weigert volgens het PvdA-smaldeel om cao's die al zijn afgesloten (en dus voor veel Nederlandse bouwvakkers gel den) maar nog niet algemeen verbindend zijn verklaard, ook toe te passen op gedetacheerde bouwvakkers uit het buitenland. Dat scheelt buitenlandse werk nemers honderden, zo niet dui zenden euro's per jaar. „Doordat Koolmees nalaat de Europese mogelijkheid te benutten, gaan buitenlandse bouwvakkers in de praktijk zo'n tien maanden per jaar het wettelijk minimumloon verdienen, terwijl hun Neder landse collega's het cao-loon krijgen. Dat is oneerlijk voor de buitenlandse bouwvakker en zorgt voor oneerlijke concurren tie op de Nederlandse arbeids markt.'' Voor bouwbedrijven die niet met een algemeen verbindende cao werken, pakt dat (heel) voor delig uit, maar het tegendeel is het geval voor de bouwvakkers. PvdA-voorman Asscher en Jon- gerius roepen Koolmees op 'zich aan zijn woord te houden'. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 14 november 2019 GO De beursinter- mediair profi teerde van de handelsdrift op het Damrak. De bouwer le verde de winst van eergisteren weer helemaal in. De grootbank zag de kwartaal winst sterker dalen dan ver wacht. Het biotechnolo giebedrijf staakt de ontwikkeling van zijn belang rijkste genees middel. Rente en beurs redden akkoord pensioenen Minister Koolmees (Sociale Zaken) redt zijn pensioen akkoord en geeft fondsen een jaar respijt. Dat de meeste pen sioenkortingen daardoor van tafel zijn, is niet onverwacht, al kwamen de recent gestegen rente en de hogere aandelen koersen wel als geroepen. Laurens Kok Den Haag Wouter Koolmees. i De PvdA'ers in het Europees Parlement zijn woedend op mi nister Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Die zou niet van plan zijn de Europese detacheringsrichtlijn naar de letter uit te voeren. Economieredactie Brusssel E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16