'onderwereldkoning Oss' op bij massale inval Politie pakt II 12 NIEUWS VAN GOGH SCHILDERIJ VERKOCHT Een schilderij van Vincent van Gogh, is in New York verkocht voor 9,7 miljoen dollar. Correspondent Frank Renout ging terug naar de plek. waar de schilder het doek maakte. Een klein Frans meisje met een dikke jas en met een wollen muts die bijna over haar ogen glijdt, rent hard lachend over de paadjes. Het regent. Het re gent blaadjes in Parc Monceau in Parijs. En daar word je blij van. Voor wie goed kijkt, is het bijna betoverend: Parc Monceau zoals het er nu bij ligt, lijkt als twee druppels water op het park in Pa rijs dat Vincent van Gogh 133 jaar geleden schilderde. Goed, hij schilderde een heer met een hoed en nu jogt er een vrouw met oor dopjes in - maar de natuur heeft de tand des tijds volmondig door staan. 9,7 miljoen Het park op het canvas is 'waar schijnlijk' Parc Monceau, zeggen specialisten van het Van Gogh Museum in Amsterdam. Van Gogh schilderde het in 1886, het eerste jaar dat hij in Parijs was. En de ge lijkenis is - ruim een eeuw later - nog steeds treffend. De herfstkleuren die je er nu ziet, spatten ook van het doek af. De paadjes zijn er nog, de gebou wen eromheen ook. De rood bruine tinten van Van Gogh zijn identiek aan de roodbruine blade- De politie, met honderden mensen uitgerukt, hield bij de inval in een woonwagenkamp nog een derde persoon aan. Ze worden verdacht van drugshandel op grote schaal, ernstig geweld, intimidatie, lid maatschap van een criminele orga nisatie en het bezit van vuurwa pens. De politie vond bij het door- zoeken van het kamp automatische vuurwapens, drugs, geld en moge lijke explosieven. ,,Wij denken dat op dit kamp de criminele activitei ten van de familie werden be raamd'', aldus de onderzoekslei ding van de politie. Het onderzoek gaat vermoedelijk enkele dagen du ren, de politie heeft er een mobiele commandopost neergezet. De kampbewoners hebben vervan gende woonruimte gekregen. Operatie Alfa, zoals de inval is ge noemd, was van een omvang die Oost-Brabant nog niet eerder heeft gezien. Vierhonderd beambten van politie, defensie, OM en de Belas tingdienst deden mee. Ook werden er drugs-, geld- en explosievenhon- den ingezet. Het terrein werd afge zet met een kilometer hekwerk en wordt bewaakt door een peloton van de Mobiele Eenheid. Martien R. (48) wordt gezien als het kopstuk van een criminele fa milie die al decennialang onder het vergrootglas ligt bij politie en justi- tie. Justitie hield hem en zijn neef Toon verantwoordelijk voor de ge welddadige dood van Ossenaar Hans van Geenen, die in 2008 op de A73 bij Nijmegen werd doorzeefd met mitrailleurvuur. De rechtbank in Arnhem veroordeelde Martien R. tot 23 jaar cel, maar in hoger be roep werd hij vrijgesproken. In 2018 zat R. ook al korte tijd vast omdat hij achter de moordaanslag op Bianca van der H., de weduwe van Hans van Geenen, zou zitten. Wegens gebrek aan bewijs kwam hij al weer snel op vrije voeten. Vorige week donderdag werd de 26-jarige zoon van Martien, Anton, opgepakt. Justitie vermoedt dat hij het 'brein' achter een brandstich ting aan de Aengelbertlaan in Oss is. Die brandstichting zou weer te maken hebben gehad met een do delijk schietpartij van een jaar eer der. Zoon Anton werd een dag later weer vrijgelaten, maar is nog wel verdacht in die zaak. Sinds gisteren zit hij dus weer vast. na te schilderen. De periode van de schilder in Parijs was een cruci ale tijd in zijn carrière en dit doek is daar een getuigenis van. Na de dood van zijn vader, verhuisde Van Gogh in 1886 naar Parijs, waar hij ging inwonen bij zijn broer Theo. In de Franse hoofdstad ging een nieuwe wereld voor hem open. ,,Vooruitgang, verduiveld: die kun je hier vinden'', schreef hij in het najaar van 1886 in een brief. Hij leerde in Parijs de impressio nisten kennen, hij zag hoe kleur gebruikt werd door zijn collega's. Van Gogh besloot de Hollandse donkere tinten beetje bij beetje in te ruilen voor de Franse heldere en lichte kleuren. Hij koos vaker voor lossere penseelstreken. Hij ging er op uit, naar buiten, en schilderde moestuinen, bomen en parken. Slecht eten Maar het Parijse stadsleven had ook een andere kant. Van Goghs gezondheid ging achteruit door slecht eten en te veel roken en drinken. In 1888 verliet hij Parijs mede daarom weer en trok hij naar het Zuid-Franse Arles. In de Provence kwam Van Goghs eigen stijl tot bloei, maar in Parijs werden daarvoor de grond slagen gelegd. Het park, de zwe vende blaadjes in de wind, de herfstkleuren en de wandelaars - 133 jaar geleden met hoed en nu met oordopjes - zijn de schitte rende voorbode voor wat later nog geschilderd zou worden door Vin cent van Gogh. Vooruitgang, verduiveld, die kun je hier vinden A Parc Monceau, geschilderd door Vincent van Gogh. ren die het kleine meisje nu op raapt. Het schilderij uit 1886 is gister nacht in New York geveild door Sotheby's. Het veilinghuis sprak in de catalogus jubelend over 'Van Goghs decadente en toch harmo nieuze gebruik van kleuren en zijn enorme liefde voor de natuur'. De vraagprijs was 5 tot 7 miljoen dol lar. Een onbekende koper telde er 9,7 miljoen dollar voor neer. Verkoop Het schilderij was aanvankelijk ei gendom van de Nederlandse in- dusstrieel en kunstverzamelaar Lodewijk Cornelis Enthoven (1854-1920). Die was bevriend met Van Gogh en doneerde regelmatig geld aan kunstenaars die hem in ruil hun doeken gaven. In 1920 werd het schilderij geveild en kwam het in handen van de Zwit serse familie Hahnloser, bekend om hun uitgebreide kunstcollec tie. De nazaten hebben het doek nu opnieuw in de verkoop gedaan. De miljoenen die het heeft op gebracht, zijn natuurlijk niet (al leen) te danken aan Van Goghs gave om de werkelijkheid accuraat donderdag 14 november 2019 GO Park zelfde als 133 jaar terug Frank Renout Parijs Veel politie bij de inval in het woonwagenkamp. foto anp Bij een voor Oost-Brabant onge kend grote politieactie is giste ren Martien R. opgepakt. Hij wordt gezien als de onge kroonde koning van de onder wereld in Oss. Ook zijn zoon Anton werd gearresteerd. Roel Kuilder René van der Lee Oss Het Parijse park zoals het er nu uitziet. Veel is nog net zo als toen Van Gogh het schilderde. FOTO SHUTTERSTOCK -Vincent van Gogh, in een brief uit zijn Parijse tijd FOTO SOTHEBY'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12