Tekorten politie door extra inzet na Wiersum Weer doden Gaza bij aanvallen II EUWS 11 li Uit een brief aan de Tweede Kamer van minister Ferdinand Grapperhaus (Justitie) blijkt dat de weerslag op de politie na de moord op Derk Wiersum groot is. Politieagenten uit andere de len van het land zijn 'ingevlogen' om de beveiliging van enkele tientallen personen voor hun rekening te ne men. Hierop trokken regioburge meesters bij de minister aan de bel dat dit de politie-inzet in hun regio's aan het uithollen is. Grapperhaus zegt dit te onderken nen. De 'getroffen maatregelen' vra gen 'veel van de betrokken organisa ties' en van 'de basisteams die toch al zwaar waren belast'. Een beetje on heilspellend schrijft de minister dat er 'de komende jaren' daarom ook 'onge makkelijke keuzes moeten worden ge maakt' in de 'veiligheidsambities'. De extra druk op de politie komt bovenop de 'al nijpende politiecapaciteit'. Ergo: de politie zal niet alles kunnen (blij ven) oppakken. De zorgen van de minister zijn tal rijk. Zo is er ook nog steeds een ernstig tekort bij de speciale beveiligings dienst Dienst Koninklijke en Diplo matieke Beveiliging (dKdb). Die be veiligt bijvoorbeeld Geert Wilders, maar ook beschermde getuigen. Er is echter een groot tekort aan mensen: van de 392 voltijdbanen staan er nog 48 vacatures open, aldus Grapperhaus. Grapperhaus zegt (opnieuw) dat de druk op de politie 'niet mag voortdu ren'. Het kabinet trekt dan ook extra geld uit voor de aanpak van ondermij ning door de georganiseerde misdaad. Het ministerie van Volksgezond heid in de Gazastrook meldt dat in twee dagen tijd 23 doden zijn gevallen aan Palestijnse zijde, van wie tien gis teren. Ook zouden zeventig mensen gewond zijn geraakt. Het geweld laaide op na de dood van commandant Baha Abu al-Ata van Is lamitische Jihad en zijn echtgenote. Zij werden door een gerichte Israëli sche aanval gedood. Sindsdien zijn volgens het Israëlische leger meer dan 360 raketten afgevuurd op Israël. Daarbij raakten meer dan zestig men sen gewond, meldt Israël. Het Isra- elische leger zelf voert luchtaanvallen uit op doelen in de Gazastrook. De uitstoot van een kleine biomassacentrale die warmte levert voor 2500 huishoudens, staat gelijk aan tien open haarden tieve kanten, die ik zeker niet wil wegwuiven. Zij vinden behoud van biodiversiteit belangrijker dan ener gie. Daar moeten we een middenweg in zien te vinden: hoeveel hout laat je achter in het bos, hoeveel bos be scherm je als natuur?'' ,,Die zorgen moeten we echt in per spectief plaatsen. Ik zou morgen mijn handtekening zetten onder een peti tie om alle open haarden in Neder land te verbieden. Ik snap niet dat milieuorganisaties daar niet op inzet ten. Supergezellig, maar door de on volledige verbranding gaat 90 pro cent van de warmte en alle roet, teer en fijnstof linea recta de lucht in. Ik heb ooit de vergelijking gemaakt voor een kleine biomassacentrale die warmte levert aan 2500 huishoudens: de uitstoot daarvan staat gelijk aan die van tien open haarden.'' Misschien zou de weerstand klei ner zijn als biomassa niet werd ge bruikt om elektriciteit op te wek ken? Daarvoor bestaan schonere alternatieven. Had het kabinet die miljardensubsidies niet beter in zon en wind kunnen investeren? ,,Dat is een heel terechte vraag. Zonne- en windenergie zijn zo goed koop aan het worden dat biomassa verstoken in kolencentrales daar straks absoluut niet meer mee kan concurreren. Het zou me verbazen als daar na 2024 (de huidige subsidie periode, red.) nog 1 cent subsidie naartoe gaat. Voor warmte ligt dat anders. Daar zullen we biomassa als tussenoplossing voorlopig nodig hebben om alle huizen in 2050 kli maatneutraal te maken. Het beste kunnen we daarvoor lokale biomassa gebruiken, zoals snoeihout. Uitein delijk zullen we biomassa alleen nog inzetten voor het vervangen van fos siele brandstoffen waar geen alterna tief voor is. In het zware transport, in de luchtvaart - ik zie nog niet zo snel een elektrische Airbus 380 van Am sterdam naar Shanghai vliegen. En in de chemie, om plastics en andere ma terialen te maken waar aardolie nu de grondstof van is. Met biomassa kun nen we ook negatieve emissies halen. Door de CO2 af te vangen en in lege gasvelden onder de Noordzee te stoppen, haal je de uitstoot perma nent uit de atmosfeer. Die negatieve emissies hebben we hard nodig om onze klimaatdoelen te kunnen halen. Voor enkel het opwekken van elektri citeit uit biomassa is geen lange toe komst weggelegd.'' bouwen, besparen we energie.'' ,,Daarom moet een deel van het dode hout in het bos achterblijven, volgens onze strenge duurzaamheidscriteria. Het punt is dat in een deel van de bossen juist te veel resthout achter blijft. Daardoor kunnen bosbranden zich razendsnel verspreiden. Daarbij komen gigantische hoeveelheden CO2, roet en fijnstof vrij. Alleen al in de provincie Brits-Columbia in West-Canada ging vorig jaar 200 mil joen ton CO2 de lucht in door bos branden. Dat is evenveel als alle Ne derlandse broeikasgasemissies. ,,Energiedeskundigen, zoals ik, zien vooral de voordelen. Net als bosbou wers. Ecologen zien vooral de nega- donderdag 14 november 2019 GO Na de moord op advocaat Derk Wiersum moeten tientallen advo caten, rechters en officieren van justitie worden beveiligd. Dat legt grote druk op de politie, terwijl de speciale beveiligingsdienst DKDB ook nog eens met personeelste korten blijkt te kampen. Tobias den Hartog Den Haag GAZA/TEL AVIV Het Israëlische leger en het Palestijnse Islamiti sche Jihad hebben elkaar gisteren opnieuw bestookt. M Hoogleraar bio-economie Martin Junginger: ,,Ik zie nog niet zo snel een elektrische Air bus 380 van Amsterdam naar Shanghai vliegen.'' FOTO MARLIES WESSELS Het sentiment in Nederland lijkt dat we geen grootschalige bio massa willen, vooral vanwege zor gen om onze luchtkwaliteit. Maar dood hout heeft ook waarde voor de natuur. Biomassaproductie leidt volgens ecologen tot eenvor mige bossen zonder biodiversiteit. U ziet vooral de voordelen, veel an dere wetenschappers de nadelen. Hoe kan het dat de wetenschap zo sterk verdeeld is over biomassa? J—I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11