Willibrordustoren krijgt nieuw leven als vredeskapel 7 RAMPENOEFENING ZORGSAAM Wat kan ziekenhuis ZorgSaam in geval van nood nou echt aan? Hoeveel slachtoffers kan het ziekenhuis verwerken? Dat kom je alleen maar te weten door te oefenen. Gisteravond werden alle registers opengezet tijdens een rampenoefening. Heeft u een Diabetische Voetwond? Wat kan Hyperbare Zuurstoftherapie voor u betekenen? woensdag 13 november 2019 aan de maximale capaciteit van ons ziekenhuis, meer kunnen we er niet verwerken", stelt Zorg- Saam-directeur René Smit. ,,De werkwijze is en blijft dat we de mensen het eerst helpen die het eerst hulp nodig hebben. We werken volgens een standaard procedure die voor het hele land geldt." Een boze mevrouw beent de inkom van het ziekenhuis in. ,,Ik wil nü weten waar mijn zus is", zegt ze boos huilend. De dame van het Rode Kruis kan haar nog net te genhouden. Een meisje met bloed aan haar hand heeft het over schietende mensen bij de Vestingcross in Hulst. ,,Slachtof- fers, ja, ik geloof van wel. Ze re den met de auto op de mensen in en daarna begon het schieten." Dan wordt de verslaggever met zachte dwang weggewerkt. Zelfs opdringerige journalisten speel den mee in het scenario. Aanslag op Vestingcross Alle registers werden gisteravond opengetrokken tijdens de grote rampenoefening waaraan zo'n 220 mensen meewerkten. Perso neel van het ziekenhuis, de to- neelvereniging, de scouting, Lo tus-slachtoffers en het Rode Kruis. In brokjes wordt duidelijk wat er gebeurd is. Een terroristi sche aanslag op de Vestingcross in Hulst. Mogelijk twee schutters hebben voor een bloedbad ge zorgd. Op steun van de Vlaamse We helpen eerst de mensen die het eerst hulp nodig hebben. Dat is en blijft de werkwijze ziekenhuizen kan niet gerekend worden en tot overmaat van ramp is de Westerscheldetunnel dicht. Slachtoffers komen deels met ei gen vervoer, deels met de ambu lance. De situatie is heel ernstig. ,,We zitten met deze oefening wel echt Hevig trillend De spoedeisende hulp was gister avond de hotspot. Steeds wisse lende slachtoffers worden in flink tempo aangevoerd. Sommigen hevig trillend onder het bloed, een ander is duf en kan nauwe lijks nog uit zijn woorden komen. Een meisje met een schotwond in het gezicht is een T2-geval. De op een na meest spoedeisende sta tus. Wat er aanvankelijk zeer ern stig uitziet, blijkt na doorvragen en onderzoek van de arts mee te vallen. Ze hoeft niet per se op de eerste hulp te blijven. Lang kunnen ze er in kamer 3 niet over nadenken. Nieuwe slachtoffers met nieuwe verwon dingen en verhalen dienen zich weer aan. Patrick de Reu, beleidsadviseur en een van de coördinatoren van de rampenoefening is tevreden. ,,We willen weten hoeveel slacht offers we kunnen ontvangen per uur. Dat is het doel van deze oefe ning. Ik ben tot nu toe erg tevre den. Omdat sommige slachtoffers meerdere keren aan de oefening meededen heb ik nog geen cij fers." Initiatiefnemer is de oktober vorig jaar in Zeeuws-Vlaanderen be noemde kapelaan Jochem van Velt- hoven. Hij kwam op het idee een vredeskapel in de toren in te rich ten vanwege de viering van 75 jaar vrijheid in Nederland, waarvoor 31 augustus in Terneuzen de aftrap is gegeven. De Elisabethparochie wil het be gin van de inrichting van de vre- deskapel een feestelijk tintje geven door zaterdag 23 november een straatmissie te houden. Deelne mers kunnen zich aanmelden via bureau@eparochie.nl. Verzamel punt is vanaf 10.00 uur aan de Em- maüskerk aan de Alberdingk Thijmstraat in Terneuzen. De straatmissie is van 13.00 tot 16.00 uur in de Terneuzense bin nenstad, vanuit een opblaasbare kerk op de Markt. Het officiële startsein voor de verbouwing van ruimtes in de Willibrordustoren tot vredeskapel wordt daar gegeven om 13.30 uur. De opening van de kapel met een beeltenis van Onze Lieve Vrouwe van Terneuzen, Koningin van de Vrede, is mei 2020 gepland. Begin inrichting krijgt op 23 november een feestelijk tintje met een straatmissie De historie van de toren gaat daarmee een nieuwe fase in. De bij behorende kerk is in 1969 gesloopt, nadat die door de bouw van de hui dige West- en Oostsluis was ver zakt. De gemeente wilde eind jaren tachtig ook de zwaar verwaarloosde toren laten afbreken. Een groep Terneuzenaren, verenigd in de Stichting Behoud Willibrordusto- ren, voorkwam dat door de toren over te nemen. Sinds 2004 is de to ren weer eigendom van de ge meente. (Advertentie) VL 'Ik wil nu weten waar mijn zus is', huilt ze Guido van der Heijden Terneuzen -René Smit, directeur De Willibrordustoren in de Ter- neuzense binnenstad krijgt een nieuwe bestemming, die van vredeskapel. Met een straatmis sie waarbij gelovigen het publiek opzoeken, wordt daar zaterdag 23 november het startsein voor gegeven. Harmen van der Werf Terneuzen Voorlichtingsavond in Terneuzen op 14 november 2019, aanvang 19.30 uur. Voor diabetespatiënten zal een voorlichtingsavond worden georganiseerd. Locatie: ZorgSaam ziekenhuis De Honte, Wielingenlaan 2, 4535 PA Terneuzen, zaal 2, ie verdieping. Inloop: vanaf 19.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst zullen de specialisten T.P. van Rees Vellinga en A. van den Brink uitleg geven over wat het resultaat van hyperbare zuurstoftherapie kan zijn op de genezing van chronische voetwonden bij diabetespatiënten. Het Medisch Centrum Hyperbare Zuurstoftherapie in het ziekenhuis in Goes is gespecialiseerd in het behandelen van deze chronische wonden. Tijdens deze therapie wordt 100% zuurstof ingeademd in een speciale drukkamer. Zodoende kan veel meer zuurstof worden opgenomen in de bloedbaan en kunnen de ontstoken en kwetsbare weefsels veel beter bereikt worden en genezen. Op deze avond zal tevens een team van wondverpleegkundigen uitleg komen geven over het belang van optimale wondzorg voor de diabetespatiënt. Ook zal een diabetespatiënt zelf zijn positieve ervaringen komen vertellen met deze zuurstoftherapie. Deze behandeling is wetenschappelijk bewezen en wordt volledig vergoed vanuit het basispakket. Deze avond is in samenwerking met de Diabetesvereniging Nederland georganiseerd. De voorlichtingsavond is voor iedereen gratis toegankelijk. Voor meer informatie: 0113-234290 ofinfo@hyperbaarcentrum.nl Meer informatie over hyperbare zuurstoftherapie en de ervaringen van patiënten kunt u vinden op www.hyperbaarcentrum.nl Bij de triage wordt beoordeeld hoe ernstig slachtoffers eraan toe zijn en welke hulp ze nodig heb ben. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62