'Privacywet beschermt criminelen' Eerste Kamer wil af van subsidie op biomassa 5 Noodkreet van ondernemers Dat schrijven ondernemersorgani saties VNO NCW en MKB Neder land in een brandbrief aan de Tweede Kamer, die vandaag hier over debatteert. Volgens de bran checlubs willen bedrijven graag meehelpen in de strijd tegen geor ganiseerde, ondermijnende crimi naliteit, maar lukt dat nu niet vol doende door privacyregels. Zo konden makelaars voorheen bij de politie navragen of ze zich zorgen moesten maken bij potenti- ele klanten, om te voorkomen dat die panden zouden aankopen om wietplantages in op te zetten. Dat kan nu niet meer. Ook mogen ban ken onderling geen informatie uit wisselen over ongebruikelijke transacties. Volgens ondernemers speelt de 'strenge' Europese privacywet AVG daarin een rol. Deze is in 2018 inge gaan. Ook toezichthouders als de Autoriteit Persoonsgegevens zou met het oog op privacy vaak infor matie-uitwisseling dwarsbomen. ,,Er wordt gezegd 'er kan heel veel', maar de praktijk laat zien dat dit niet zo is'', staat in de brief. Deze sluit aan bij een eerder plei dooi van burgemeesters in septem ber. Zij klaagden dat zij elkaar on derling niet mogen waarschuwen als criminelen hun boeltje pakken en zich in de volgende stad vesti gen. Zo zei de Rotterdamse burge meester Ahmed Aboutaleb dat hij de burgemeester van Nissewaard wilde waarschuwen over een on dernemer. De man was Rotterdam uitgewerkt omdat bedrijfjes van hem gesloten waren, onder meer vanwege de vondst van wapens. Aboutaleb mocht, vanwege priva cyregels, zijn collega echter niet alarmeren. ,,Criminelen zijn niet aan hun neus te herkennen, daar is informa tie voor nodig die er wel is, maar niet gebruikt kan en mag worden dankzij de huidige wet- en regelge ving'', zegt Jacco Vonhof, voorzitter MKB Nederland. Volgens de ondernemers biedt Europese wetgeving de 'ruimte nota bene wel', maar is het 'idiote' dat Nederland de 'ruimte niet pakt'. Het kabinet zit overigens niet stil. Zo is er momenteel een wet in de maak die wel regelt dat er meer en vaker gegevens kunnen worden uitgewisseld. Volgens een woord voerder van minister Grapperhaus (Justitie) is 'privacybescherming een groot goed'. ,,Maar het moet wel zo werken dat privacy geen schild vormt voor criminelen die de fun damenten van de rechtsstaat juist proberen te ondergraven.'' Banken mogen geen informatie uitwisselen over vreemde transacties Volgens ondernemers is echter on duidelijk of dit ook informatie-uit wisseling regelt tussen bedrijven onderling en tussen bedrijven en de overheid. De brancheclubs ho pen daarom dat er in de tussentijd proefprojecten kunnen worden ge start. Ook een aantal commissarissen van de Koning pleit hiervoor. ,,De minister wil wel, is mijn indruk, maar het duurt te lang'', zegt Ar thur van Dijk, commissaris van de Koning in Noord-Holland. „Privacy lijkt nu een schild voor criminelen te zijn. Dat kan niet de bedoeling zijn.'' DEN HAAG De Eerste Kamer wil dat de subsidies voor de bij- stook van hout in kolencentra les op zo kort mogelijke termijn worden stopgezet. Alle partijen, op de VVD na, namen een mo tie aan met die strekking. De bijstook van hout - of bio massa - is omstreden. In totaal wordt voor 3,6 miljard euro aan subsidies verstrekt om biomassa te verstoken in kolencentrales. Op papier is dat namelijk goed voor het milieu. Het idee is dat hout uit bossen komt die weer worden aangeplant. De CO2 die vrijkomt bij de verbranding wordt dan gecompenseerd door de nieuwe bomen die het weer opnemen uit de lucht. Vooraanstaande wetenschap pers vegen echter de vloer aan met deze manier van redeneren. Als er al bomen worden terug- geplant, duurt het vaak decen nia voordat die zo groot zijn dat ze voldoende CO2 uit de lucht kunnen opnemen. Op de korte termijn is het verstoken van hout volgens hen zelfs vervui- lender dan de verbranding van kolen. Minister Eric Wiebes (Economische Zaken) heeft geen moeite met de motie. Amersfoort Nijmegen Roermond, woensdag 13 november 2019 Het is bedrijven door de huidige privacyregels 'onmogelijk' om te voorkomen dat criminelen bij hen panden huren voor hennep teelt of huurauto's inzetten voor drugstransporten. Tobias den Hartog Den Haag Groningen Leeuwarden Halfuursdienst én twee extra haltes Zwolle- Emmen Zwolle Lelystad Spoorverdubbeling Zwolle-Wierden Wierden Almere Tweede intercity Zwolle-Enschede Apeldoorn Utrecht Arnhem Doetinchem 160-200 km/u tussen Utrecht-Arnhem-Nijmegen voor 10 minuten tijdwinst Winterswijk 1 Kortere reistijd/ I hogere frequentie n 1 Amsterdam Den Bosch Utrecht-Eindhoven Optimaliseren dienst Eindhoven-Düsseldorf en Eindhoven-Limburg Eindhoven Venlo Versnelling intercity van de Randstad naar Berlijn Halfuurs treindienst Arnhem-Venlo- Maastricht Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5