Kopzorgen over 'vuile grond' Hotel-restaurant Hector in Zierikzee is te huur 7 MUZIEKTHEATER ZEELAND 75 JAAR Dit keer wordt geen enkel gebruik gemaakt van bestaand materiaal Muziektheater Zeeland (MTZ) bestaat 75 jaar en brengt ter ere van dit jubileum in maart 2020 de eigen productie Michiel de Ruyter, de musical\r\ de Zeeuwse theaters. Zierikzee krijgt 22 november een uniek voorproefje met een concert in de Nieuwe Kerk. Iet een eigen productie legt MTZ de meetlat hoog, vindt Eddie Bogaert, ad viseur en PR- woordvoerder bij dit gezelschap. ,,Dit keer wordt geen gebruik ge maakt van be staand materiaal. Al les wordt in eigen be heer geproduceerd: het verhaal, de composities, de choreografie, de kos tuums, de decors", zegt Bogaert. Met trots somt hij op dat de talentvolle cast van 45 leden ook alle solisten voort brengt, dat er circa 150 kostuums worden ge maakt en vermaakt en dat er 80 a 100 pruiken gebruikt gaan worden. „Natuurlijk is er nog veel in voorbereiding, maar we zullen tijdens de presentatie in concert- vorm in Zierikzee toch al duide lijk de sfeer van deze musical la ten ervaren.'' Bogaert benadrukt dat Michiel de Ruyter, de musical beslist niet vergeleken moet worden met de film van regisseur Roel Reiné uit 2015. ,,Onze musical vertelt een heel ander verhaal. Over het di lemma van Michiel de Ruyter. Hij zit klem tussen de druk die de Republiek op hem uitoefent als admiraal van de vloot en de zorg voor zijn gezin.'' Het libretto is geschreven door Rini de Koster van MTZ, die zelf de rol van Cornelis de Witt ver tolkt. Hij koos voor een zogeheten raamvertelling: De kinderen Daan en Roos zijn met hun ou ders in het museum in het hier en nu. Omdat ze liever op eigen tempo de kunstwerken willen bekijken, spreken ze af dat ze apart van hun ouders het mu seum gaan ontdekken. Bij een schilderij van een ster vende Michiel de Ruyter gebeurt iets vreemds. De zee held wenkt hen en Daan en Roos ver dwijnen als het ware in het schil derij. Michiel ver telt de kinderen zijn levensverhaal dat be gint met de be- lofte aan zijn vrouw op hun hu welijksfeest om aan wal te blij ven. Een belofte die hij meteen moet breken. Zeeslag De Vlaamse dirigent Hans Lau- reyn, die al bij veel producties van MTZ betrokken was, compo neerde dit keer ook de muziek. „Ik vond mijn inspiratie onder meer in een bezoek aan Chatham waar een van de meest legendari sche zeeslagen uit de Neder landse geschiedenis heeft plaats gevonden. De spiegel van het vlaggenschip van de Engelse vloot gold voor De Ruyter als grootste triomf. In het verhaal geeft de spiegel ook het begin aan van het onheilspellende einde", legt Laureyn uit. Zijn muziek zal ook steeds op allerlei manieren gespiegeld worden. De regie is in handen van Hugo Segers en Iris Veekens zorgt voor de choreografie. De MTZ le den moesten auditie doen voor de belangrijkste so- lorollen. „Bij het maken van een eigen productie kunnen de rollen afge stemd worden op de talen ten die we zeifin huis heb ben", zegt Bogaert. De rol van Michiel de Ruyter wordt vertolkt door Peter Reinders en Amber de Vrieze speelt zijn vrouw Anna. Bogaert: „Dit concert waarmee MTZ een eerste voorproefje geeft van zijn ju bileumproductie is gratis toegan kelijk dankzij medewerking van de ge meente Schou- wen-Duive- land.'' De oorzaak is een kwestie waar de hele grondsector in Nederland te genaan loopt: de strenge regels die het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat deze zomer heeft op gesteld voor een groot aantal niet afbreekbare, chemische stoffen, af gekort PFAS. Voordat die regels van kracht werden, was het de bedoeling alle grond die vrijkomt bij de aanleg van de Nieuwe Sluis, in de Wester- schelde te storten. Dat mag voorlo pig niet meer. De grond moet eerst worden gekeurd. Hierdoor dreigde ernstige vertraging voor het mega project. Groter dan gedacht Dat is voorkomen. De Nieuw Neu- zenpolder, op zo'n twee kilometer van het Terneuzense sluizencom- plex, biedt uitkomst. De grond van de Nieuwe Sluis kan daar tijdelijk gestort worden. De hoeveelheid grond die er opgeslagen moet wor den, blijkt nu echter veel groter dan eerst gedacht. Niet zestigduizend kubieke meter, maar maximaal 300.000 kubieke meter, omdat er nog geen oplossing is voor het PFAS-probleem. Dat komt overeen met een laag grond van tien meter op zes voetbalvelden. Omgevingsmanager Harm Ver beek van opdrachtgever Vlaams Nederlandse Scheldecommissie (VNSC) spreekt de hoop uit dat de maximale capaciteit van 300.000 kubieke meter niet gebruikt hoeft te worden. Onderzoeksresultaten kunnen gunstig uitvallen, maar het grond transport met vrachtwagens (zo'n 12.000 ritten met een vrachtwagen waar 25 kuub in past voor 300.000 kuub) naar de Nieuw Neuzenpol- der brengt zeker extra kosten met zich mee. Hoeveel is volgens Ver beek nog niet aan te geven. ZIERIKZEE Hotel-restaurant Hector in Zierikzee staat weer te huur. Maar dit keer niet omdat de uitbater het plaatje niet meer rond kan krijgen. Integendeel, zegt Yuri Henderikse van Bibitor, de eigenaar van het pand. ,,Omdat wij een vast goedbedrijf zijn dat gewoon zijn panden moet verhuren." Bibitor nam vorig jaar zelf het heft in handen toen de Wildeman over de kop ging. Ook zijn drie voorgangers aan het Havenplein hadden het niet gered. De hotelka mers en het restaurant waren in de loop der jaren 'sleets' geworden en dus werd het pand grondig gemo derniseerd. Die investering heeft zich dubbel en dwars uitbetaald, al- dus Henderikse. De twaalfhotelka mers zitten een groot deel van het jaar vol. Het hotel wordt uitgebreid met twee extra kamers. Ook het grill-restaurant werd sinds de ope ning afgelopen voorjaar goed be zocht. Personeel blijft Een logisch moment dus om op zoek te gaan naar een exploitant met horecabloed, zegt Henderikse, die de kar kan trekken. Hector blijft in de tussentijd gewoon open en ook het personeel houdt z'n baan. ,,En als we tegen maart nog geen andere huurder hebben gevonden, draaien we gewoon zelf nog een jaartje door." woensdag 13 november 2019 Voorproefje musical Michiel de Ruyter -Eddie Bogaert Ali Pankow Zierikzee Michiel de Ruyter (Peter Reinders) met zijn gezin. In het mid den zijn echtgenote Anna (Amber de Vrieze). FOTOPETERKOU IJZER Vrijdag 22 november, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur. Een tegenvaller bij de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen pakt nog groter uit. Veel meer grond moet tijdelijk in de Nieuw Neuzenpolder worden gestort. Dat brengt extra kosten met zich mee. Wie dat gaat betalen, Vlaanderen dan wel Nederland of samen, is nog onbekend. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58