3 4 ZEELAND 11 Piet Lindenberg 1927 - 2019 Piet Lindenberg is maandag op 92-jarige leeftijd overleden. Hij was in de jaren zestig de trainer en architect van het succesvolste, Zeeuwse voetbalelftal aller tijden: Middelburg. Piet Lindenberg houdt een balletje hoog. foto Jacqueline mida- A Tot op hoge leeftijd was Piet Lindenberg langs de Zeeuwse voetbalvelden te vin den. Alleen of samen met voetbalvrienden wedstrijdjes kijken, spelers vorsen en systemen herkennen. Het was zijn lust en zijn leven. Altijd geweest. ,,Als ik weet dat er ergens een wedstrijd wordt gespeeld - en dat mag in de laagste klasse van de afdeling Zee land zijn - dan kan ik niet thuis blijven zitten.'' Het had een quote van Piet Lin denberg uit de 21ste eeuw kunnen zijn, maar hij zei het al in 1977. Hij had toen net een punt achter zijn uiterst succesvolle trainerscarrière gezet. Toepasselijkerwijs deed hij dat bij Middelburg, de club die hij eerder naar grote hoogtes had ge bracht. Zijn tweede periode was minder succesvol. Dat kon ook niet anders, want in die eerste periode had Lindenberg het succesvolste team uit de Zeeuwse voetbalhistorie gekneed. Landskampioen bij de amateurs in 1966, 1967 en 1968. Ongeëvenaard. Het team werd in de landelijke me dia 'Het Ajax van de amateurs' ge noemd. In het verlengde daarvan verdient Lindenberg het predikaat 'De Rinus Michels van de ama teurs'. Ambities om zijn ideeën in het betaald voetbal te praktiseren had Lindenberg niet. ,,Ik denk niet dat ik het harde wereldje van het be taald voetbal zou aankunnen.'' Maar wat was zijn visie? Uit inter views en artikelen met en over hem ontstaat een visie die een halve eeuw na dato nog steeds bruikbaar is. De vier pijlers van de voetbaler fenis van Piet Lindenberg, maandag overleden op 92-jarige leeftijd. 1 Trainers moeten langer bij een club blijven Lindenberg speelde nog bij RBC in het betaald voetbal toen hij half jaren vijftig trainer werd bij Mid delburg. Het zou een huwelijk blijken dat standhield tot 1970. Zó lang hoefje nou ook weer niet bij een club te blijven. ,,Maar als een trainer maar één jaartje blijft en ter' Lindenberg wist dat geduld het recept was. ,,J e moet natuurlijk ook het geluk hebben dat het ta lent aanwezig is, maar als een trai ner maar één jaar bij een club is en dus niet scherp het jeugdtalent in de gaten kan houden, komt het vaak ook niet tot ontplooiing." Weet wat je spelers (aan)kunnen Lindenberg was een tactisch brein zoals er in die tijd niet veel waren. Hij was één van de eerste amateur trainers die het 4-2-4-systeem ge bruikte, maar hij schakelde even makkelijk naar een 4-3-3 of zelfs een 4-4-2, ongekend voor die tijd. ,,In de jaren vijftig en zestig kon je nog eens iets proberen zonder dat het al vertoond was'', besefte hij later. Een lichtend voorbeeld daarvan was het treffen met Roermond in 1969, de laatste horde naar weer een finale om het landskampioenschap. In de eerste wedstrijd was Middel- Wil je er wat van maken, dan moet je toch minstens drie of vier jaar bij een club blijven burg kansloos geweest. De vleugels van Middelburg werden lamgelegd door de Limburgse backs. ,,Ik koos toen thuis voor twee spitsen en geen vleugelspitsen.'' De backs van Roermond 'zwom men' zonder directe tegenstander en wisten niet wat ze met de opko mende backs en middenvelders van Middelburg moesten aanvangen. De 3-0-zege was de opmaat naar de finale met SC Enschede, die de hat trick van landstitel voltooide. Meer steun van club(bestuur) Sal Simonse, de illustere voorzitter van Middelburg, was vol lof over Lindenberg. ,,Iedere dag was hij bezig aan de opbouw van het elftal en verrichtte meer werk dan hij contractueel verplicht was'', schreef hij in het clubblad van Middelburg. Met Simonse in zijn hoek durfde Lindenberg experi menten als die tegen Roermond aan. ,,Hij had vertrouwen in me en zou me niet wegsturen als mijn tactische plan mislukt was.'' ,,Ik krijg vaak te horen dat ik zulke verschrikkelijk goede spelers had om die systemen uit te voeren. Maar hadden we in Middelburg wel zulke goede voetballers? Welnee. Het was een goed elftal waarin de spelers op de juiste plaats stonden. Ze hadden wel een enorme wils kracht en een instelling waarmee ze op hoog niveau konden voetbal len.'' Maar zonder de Zeeuwse Rinus Michels met zijn vooruitstrevende ideeën was hen dat niet gelukt. dan weer naar een andere club springt, omdat hij daar 500 gulden (ca. 225 euro) meer kan verdienen, dan zit er geen opbouw in. Wil je er wat van maken, dan moet je toch minstens drie of vier jaar bij een club blijven.'' 2 Meer kansen voor de jeugd Lindenberg begon bij Middelburg als trainer bij de junioren en dat werd later de kern van het team dat driemaal landskampioen werd. De overstap naar de senioren ging niet vlekkeloos. ,,De debutanten bij Middelburg bleken nog niet al len rijp voor het eerste elftal, waar aan trainer Lindenberg nog wel even zal moeten dokteren voor hij de juiste formatie heeft gevon den'', schreef de PZC. Maar 'dok- woensdag 13 november 2019 GO De voetbalerfenis van Piet Lindenberg "N-J - Piet Lindenberg Rudy Boogert Piet Lindenberg verzorgt een training op Sportpark 'De Na dorst'. FOTO JACQUELINE MIDAVAINE, ZB, BEELDBANK ZEELAND, RECORDNR. 032706 VAINE, ZB, BEELDBANK ZEELAND, RECORDNR. 033770

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43