LEZERS HELPEN LEZERS jam 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: Adri Jansen uit Sluiskil die een ganzenvriendje voor zijn droevige gans zocht. En vond. Soms met behulp van anderen." Adri is geen ganzenmannetje zo als er sommige ganzenvrouwtjes zijn. „Ganzen zijn wat afstande lijke dieren. Ik neem ze ook niet op schoot, zeg maar. Namen? Nee, gewoon: Gak-Gak en nu dus nog een Gak. Ze lopen ook gewoon rond op het erf. Ben wel af en toe bang voor vossen. Die kunnen ganzen dood bijten. Maar vossen komen weer niet graag in het ter ritorium van honden. Mijn hond houdt ze denk ik tegen." Adri Jansen is geboren en geto gen aan de Langeweg. Heel even woonde hij met vrouw in Sluiskil zelf. Toen zijn ouders in 1988 naar Zaamslag verhuisden liet hij de huidige boerderij nieuw bouwen op het perceel. ,,Ik ben altijd in loondienst geweest bij een tech nische groothandel in Terneuzen. Dieren hield ik er hobbymatig bij. Ik weet ook niet hoeveel stikstof mijn ganzen produceren", lacht Jansen. ,,Dat houd ik niet bij. Ik zie ze meer als huishoudelijke ap paraten." De oproep van Adri Jan sen (69) begin oktober leverde hem negen re acties op. ,,Buiten ver wachting", aldus de weduwnaar, die op een boerderij aan de Lan- geweg in Sluiskil woont. Om de boerderij ligt drie hectare grond van hem. Een gedeelte verhuurt Jansen nog. Op een ander ge deelte verbouwt hij voor eigen gebruik aardappels. Of tarwe. Op het stuk weide lopen vier paar den. Enkele zijn van zijn dochter en schoonzoon. ,,Op een boerde rij horen dieren", vindt Jansen die ook een hond heeft lopen, kippen en enkele katten. En de ganzen natuurlijk. ,,Ik had er twee. Van kleins af gehaald bij de kippenfarm uit Moerbeke in België. Voornamelijk voor de bewaking van het erf. Ze geven een goed geluid. Het oude koppel was oplettender dan de huidige drie." Wat was het geval? De ene gans van het oude koppel sjf v - - ging al na 4 jaar dood. ,,Dat is vroeg. Ganzen kunnen tot wel 30 jaar oud worden", vertelt Jansen. Hij zag de overgebleven gans na de dood van zijn maatje ongeluk kiger worden. Die bleef maar gak ken en in beweging. Het beest was zeer onrustig. Daar moest iets aan gedaan worden, vond Adri. Hij pakte zijn pen en plaatste een oproep in deze ru briek. ,,Ik ben een fan. Kijk elke dag even wat mensen in de aan bieding hebben, of zoeken of op roepen." ,,Zelf kreeg ik tot Burgh-Haam- stede aan toe reacties. Eentje vroeg mij om een paar ganzen op te komen halen in Nieuw en Sint Joosland. Dat betrof een domi- nant mannetje. Sowieso is het bij ganzen moeilijk te zien of het om een mannetje of vrouwtje gaat. Een kennis uit Axel zag de oproep ook en liet weten er ook nog wel een paar te hebben voor mij. Daar heb ik er nu twee van. In plaats van een koppel, heb ik nu een trio ganzen. In het begin heb ik ze sa men in het hok gelaten. Dat was heel even moeilijk, maar nu zijn ze de beste maatjes. Ze lopen zij aan zij over het erf." Als je ganzen wat eten en drin ken geeft, zijn ze al lang blij. ,,Ze hebben weinig aandacht nodig", weet Jansen. Zelf ben ik altijd aan het rommelen in mijn schuur. Be zig zijn. Wat er ook maar voor handen komt. Dingen repareren. woensdag 13 november 2019 Adri Jansen op zijn erf met de drie ganzen. foto boaz timmermans Vriendjes voor droevige gans Gerrit van Loon iiSSsWsö® Het oproepje: Wie heeft er een witte tamme gans over? De andere is overle den en z'n maatje voelt zich on gelukkig en zoekt weer gezel schap. Liefst regio Zeeland. Adri Jansen, Sluiskil, jansenagri@hotmail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41