I Meldingen over kinderporno blijven liggen NIEUWS 3 Opmerkelijke instagrampagina moet taboe in de modewereld doorbreken De zussen Céline (20) en Enya (23) zijn verzot op mode en hebben er zelfs een instagramaccount aan gewijd. Net als veel andere hippe, jonge vrouwen. Toch is downsyndrome_ queen een stuk minder alledaags. m Volgens de Rotterdamse mode meisjes worden mensen met het syndroom van Down nog te vaak in een hokje gestopt. Tijd voor veran dering, vinden deze twee zussen. Met hun account laten ze zien dat het leven van Enya, die het downsyndroom heeft, ook heel normaal is. ,,Enya houdt net als ieder ander van mooie spullen, lekker eten en dansen", zegt Céline, die vanwege privacyredenen hun achternaam niet noemt. Op haar foto's poseert zus Enya bij bekende Rotterdamse plekken zoals Het Witte Huis en de Erasmusbrug. Ze zijn het insta- gramaccount begonnen om Down een positiever beeld te geven. Enya vindt het poseren voor haar instagrampagina vooral een gezel lige bezigheid. ,,Ik vind het leuk als er mooie foto's van mij worden ge maakt. Net zoals ik het héél leuk vind als mensen zo'n foto een hartje geven.'' En net als professio nele instagirls zou Enya ook graag een keer op reis willen voor een mooie shoot. ,,Dat zou echt super- superleuk zijn.'' Geposeerd De Rotterdamse zussen, die ruim 3500 volgers hebben op het online- platform, zien zichzelf als begin nende influencers, want 'iemand met Down kan dat ook'. Celiné: ,,Ik fotografeer graag en we maakten voor de grap een geposeerde foto van Enya. Dat vond ze erg leuk en ze komt ook zelf met ideeën voor outfits en locaties." Dat smaakte 1 rt; 41 1 naar meer. Céline volgt een marke- tingopleiding aan de Hogeschool Rotterdam. ,,Uit mijn studie kan ik dingen halen die van pas komen bij onze hobby." Al snel werd duidelijk dat er nog geen accounts zijn waarop jonge vrouwen met Down hun dagelijks leven tonen en al helemaal niet in combinatie met mode. ,,Dat maakte het extra leuk om op die behoefte in te spelen." Het gevoel voor mode is met de paplepel ingegoten. ,,Onze moeder werkt in de modebranche, dus bij haar lenen we af en toe ook kleren en tassen." Rolmodel Ondanks alle taboes die nu worden doorbroken in de modewereld, is het volgens Céline nog steeds moeilijk om als vrouw met een be perking een rolmodel te vinden. ,,Er zijn wel programma's over mensen met het syndroom van Down, maar dat is toch anders." Of ze bang zijn voor negatieve re acties? Niet echt. ,,Je kunt het toch nooit goed doen. De een vindt je te dik, de ander te lelijk. Dat blijf je houden." De negatieve reacties ver wijdert Céline, die het account be heert. ,,Mijn zus ziet ook alles en zij wordt er misschien verdrietig van. Dit account is om Down op een po sitieve manier te tonen." Ook offline krijgen de vrouwen soms negatieve reacties. ,,Vroeger zei ik tegen mijn zusje dat we beter wat moois konden aantrekken, want de mensen gaan toch wel kij ken. Dan kunnen ze beter wat leuks zien." Als ze een 'koffietje drinken' in de stad wordt er weleens geke ken. ,,Mensen vinden het onbe kende spannend." Met het account laten ze zien dat Down niet 'eng of gek is'. Toch krijgen de twee met name positieve reacties van jonge moe ders. ,,Als je zwanger bent of je kind wordt geboren en het blijkt Down te hebben, dan ga je op internet zoeken. Vaak krijg je een negatief beeld, maar dat is onzin. Mijn zus is daar het bewijs van." Enya bevestigt dat. ,,Ik ben eigenlijk gewoon zoals andere meiden.'' Henk van Gelder Arnhem In 2014 kreeg de politie 3000 mel dingen over downloaden of uploa- den van kinderporno. In 2018 wa ren er 30.000 meldingen over ver dachte computer-adressen. De enorme toename is het gevolg van de verplichting voor Ameri- kaanse internetbedrijven als Google, Microsoft en Facebook om kinderpornografisch beeldmateri aal te melden. De Amerikaanse in stantie die de meldingen ontvangt, stuurt die door naar de politie in het land waar de afbeeldingen zijn gedownload of geupload. Nederland speelt dankzij de goede digitale infrastructuur we reldwijd een sleutelrol in de kin derporno. Van alle kinderporno links loopt 37 procent via Neder landse servers. Wat betreft downloaden richt de politie in Ne derland zich alleen nog op de aller ernstigste gevallen, netwerken en recent misbruik. De grote bulk van de 30.000 mel dingen over kinderporno blijft ta- melijk ongemoeid. Sinds 2012 kun nen zaken met kinderpornobezit- ters ook buiten de rechter worden afgedaan. Het gaat dan om de lichte catego rie, mannen die weinig hebben ge- download en voor het eerst tegen de lamp lopen en tijdens hun werk en hobby niet met kinderen wer ken. Onder voorwaarde dat zij zich onder toezicht van de Reclassering vrijwillig laten behandelen, blijft hen een strafzaak bespaard. Achterstand Deze werkwijze werd ingevoerd om kostbare opsporingscapaciteit te besparen en om de achterstand aan zedenzaken bij politie en justi tie weg te werken. De capaciteit bij de politie om kinderpornozaken op te pakken werd verdubbeld naar 150 fte's. Nu de politie vanuit Amerika wordt bedolven, blijven duizenden meldingen liggen. ,,Er is nu erg wei nig zicht op de grote bulk. Dit is zorgelijk, omdat daar ook ernstige zaken tussen kunnen zitten. Daar kan een tweede Robert M. tussen zitten", waarschuwt Anton van Wijk, directeur van Bureau Beke. Het kabinet besloot recent 15 mil joen euro uit te trekken om de ze denpolitie te versterken. Of dat vol doende is, valt op basis van de be vindingen van Beke te betwijfelen. Duidelijk is dat de politie de hausse aan informatie uit Amerika niet kan verwerken. Overigens blijkt uit het onder zoek van Beke ook dat kinderpor- nobezitters die opnieuw de fout in gaan dat doen na twee jaar. Dat is verontrustend: het is precies de ter mijn waarna het toezicht van de Reclassering afloopt. P15 woensdag 13 november 2019 GO Enya's account is niet 'gek of eng' Sharon Branse Rotterdam -JU* 'Z* i V '0* Het leven van Enya vol poses en mode op Instagram. foto frank de roo (grote foto) en privécollectie In Nederland blijven duizenden meldingen over downloaders van kinderporno liggen. De poli tie verzuipt in het aantal signale ringen van online kinderporno. Dat blijkt uit een onderzoek van Bureau Beke in Arnhem, in op dracht van Politie en Weten schap, dat vandaag verschijnt. Van alle kinderporno links loopt 37 procent via Nederlandse servers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3