Pont Sluiskil blijft varen in2020 Zo'n gebreide prothese zit veel lekkerder II 5 Overtocht niet meer gratis, tarief nog onbekend woensdag 13 november 2019 De pont bij Sluiskil kan volgend jaar blijven varen. De gemeente Terneuzen, de provincie, Rijks waterstaat, havenbedrijf North Sea Port en chemiebedrijf Yara hebben daarvoor geld op tafel gelegd. Volgend jaar moet wel duidelijk zijn hoe de veerverbin- ding na 2021 op eigen benen kan staan. Ernst Jan Rozendaal Sluiskil In feite verlengt de provincie de re geling die twee jaar geleden werd getroffen. Toen kreeg de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil 'eenmalig' subsidie voor de exploi tatie in 2018 en 2019. In een busi nessplan was destijds aangetoond dat de veerdienst daarna kosten dekkend kon worden geëxploi teerd, zonder overheidssubsidie. Alarm Dat is niet gelukt. Enkele maanden geleden sloeg de stichting weer alarm. Jaarlijks is 50.000 euro nodig om de pont te laten varen. Dat geld komt er nu voor 2020 en mogelijk ook voor 2021, maar de provincie, Terneuzen en Rijkswaterstaat heb ben er strenge eisen aan gesteld. Nu is de overtocht gratis, maar reizigers moeten mee gaan betalen. En uiter lijk 1 juli moet de stichting een plan opstellen voor een toekomstbe- stendige verbinding. Daarin wordt onder meer onderzocht of het hui dige schip kan worden vervangen door een schone elektrische veer- pont. Ligt er volgend jaar geen plan waarmee de drie geldschieters kun- Wij zijn hier natuurlijk hartstikke blij mee -Meerten Dallinga, Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil nen instemmen, dan houden ze de toegezegde subsidie voor 2021 in hun zak. ,,Wij zijn hier natuurlijk hart stikke blij mee", reageert voorzitter Meerten Dallinga van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil. ,,We zaten in spanning omdat we niet wisten of het dagelijks provin ciebestuur akkoord zou gaan met het reddingsplan. Er ligt nu wel een enorme job voor ons te doen." Leefbaarheid Om te beginnen moet de stichting nog een gat van 5000 euro in 2020 opvullen. Provincie, Terneuzen en Rijkswaterstaat hebben elk 12.500 euro toegezegd voor volgend jaar. De veerdienst draagt bij aan de leef baarheid van de regio, vindt de pro vincie. Bovendien wordt er groot onderhoud gepleegd aan de Sluis- kilbrug. North Sea Port en Yara dra gen voor 2020 en 2021 in totaal 20.000 euro bij. De rest moet van de reizigers komen. Dallinga kan nog niet zeggen hoe hoog het tariefvoor een overtocht wordt. Toekomstplan Voor 2021 moet de stichting nog 15.000 euro bij elkaar zien te krijgen van bedrijven en reizigers. ,,Daar gaan wij voor zorgen", verzekert Dallinga. Volgens de stichting is de exploitatie van het huidige schip niet mogelijk zonder overheidsbij drage. In het toekomstplan dat ko mende zomer klaar moet zijn wordt daarom de mogelijkheid on derzocht van een nieuwe elektri sche veerpont. De kosten daarvan moeten op een rijtje worden gezet. Het is onvermijdelijk dat voor de aanschaf van een nieuwe boot ook bij de provincie wordt aangeklopt, zegt Dallinga. ,,Daar is de overheid voor hè." willigers ontfermt. Troost stuitte zelf op de Knitted Knockers door een artikel in een magazine. ,,Ik brei al jaren veel én ik ken mensen in mijn omgeving die borstkanker gekregen hebben." Het idee om iets te breien voor mensen die het heel goed kunnen gebruiken, liet haar niet meer los. Uitgangspunt van de organisatie is dat de handgemaakte protheses gratis zijn. De vrijwilligers die breien of haken, betalen de mate rialen zelf. Verzendkosten mogen worden doorberekend aan de ko per. Wie ook wil breien of haken voor dit doel, kan eenvoudig aan de slag. Op de website van de orga nisatie staan patronen, maten en welke materialen gebruikt moeten worden. Wie protheses gemaakt heeft, kan dat via de website door- Gebreide borstprotheses van Knitted Knockers. foto's knitted Ze zijn zacht, licht in gewicht en plakken niet tegen de overgevoelige huid. Knitted Knockers zijn handgemaakte gebreide of gehaakte borstprotheses die in een bh gedragen kunnen worden door (ex-)borstkanker-patiënten. Sinds een paar maanden zijn ze ook gratis in Zeeland te krijgen. Miriam van den Broek Vlissingen ineke Troost uit Vlis- singen is sinds deze WmmM zomer de coördinator van Knitted Knoc kers in Zeeland. De gebreide of ge haakte protheses kunnen een goed alternatief zijn voor (ex-)borst- kankerpatiënten die een prothese van siliconen in hun bh niet pret tig vinden, vertelt ze. ,,Die prothe ses zijn zwaarder en kunnen, zeker op warme dagen, tegen de huid plakken. Niet voor iedereen is dat een uitkomst", legt Troost uit. De Knitted Knockers zijn ge maakt van een zeer zacht katoen en worden gevuld met een polyes ter vulling. Ze kunnen eenvoudig vastgezet worden in een bh en krimpen niet in de was. Ook zijn ze verkrijgbaar in een variant die geschikt is om mee te zwemmen. Amerika Het concept waaide twee jaar gele den vanuit Amerika over naar Ne derland. Het sloeg meteen goed aan. Inmiddels heeft elke provin cie in Nederland een coördina tor die zich over de bestel lingen en breiende vrij- Kussentjes voor onder de au togordel. geven aan de coördinator. Behalve protheses worden er ook hartkussentjes gemaakt. ,,Dat zijn kussentjes in de vorm van een hart die met knopen kunnen wor den vastgemaakt aan een autogor del. Zo zit de gordel wat comforta beler over het bovenlichaam", legt Troost uit. De Vlissingse probeert de be stellingen altijd binnen een paar dagen te versturen. ,,Ik heb inmid dels een voorraadje liggen. Dus dan kan het snel. En als het in de buurt is, breng ik ze soms even langs", zegt Troost. ,,Dan kan ik er meteen wat uitleg bij geven. Ik merk dat de dames dat vaak wel fijn vinden. Ik kom zelf uit de zorg - ben net met pensioen - en be grijp heel goed wat voor drama ze net achter de rug hebben." www.knittedknockers.nl Als het in de buurt is, breng ik ze soms even langs. Dan kan ik er meteen wat uitleg bij geven - Wineke Troost, coördinator van Knitted Knockers in Zeeland GO KNOCKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37